Jürgen Klopp om omstødt City-dom: Ikke en god dag for fodbolden

Jürgen Klopp kan se en positiv ting ved, at Manchester City får lov til at spille Champions League i næste sæson, men kalder mandag for en dårlig dag for fodbolden.



Manchester City blev i februar idømt en udelukkelse på to år fra UEFA’s turneringer for at have brudt reglerne om Financial Fair Play, men den straf blev mandag omstødt. City fik således medhold i deres appel til den internationale sportsdomstol CAS, og de kan nu deltage i Champions League til næste sæson.

Efterfølgende har dommen været yderst omdiskuteret, og det er langt fra alle, der er positivt stemt overfor sagens udfald.

Hos Manchester Citys nærmeste konkurrenter, Liverpool, hæfter man sig dog ved en positiv ting ved udfaldet.

– Fra et personligt synspunkt er jeg glad for, at City kan spille Champions League næste år. Så har de ikke 10-12 kampe færre end os nu – intet andet hold ville have haft en chance i ligaen, siger Jürgen Klopp ifølge Goal.

Men de gode ting ved dommen stopper også dér, mener den tyske manager.

– Jeg synes ikke, det var en god dag for fodbolden i går, for at være ærlig. Financial Fair Play er en god idé. Det er der for at beskytte hold og konkurrencen, så ingen bruger for mange penge, og de er nødt til at sikre, at de penge, de vil bruge, er baseret på de rigtige kilder.

Læs også:Manchester City jubler over omstødt dom

– Hvis de rigeste klubber og lande kan gøre, hvad de vil, bliver det vanskeligt. Det ville føre til en verdensliga. Det afhænger af, hvem der ejer klubberne og ikke navnene på klubberne. Det er ikke op til mig at bedømme dette, og det gør jeg ikke. Jeg håber bare, at vi holder os til dette Financial Fair Play-system, og jeg håber, det bliver, da det giver en slags grænser for, hvor du kan gå til, og det er godt for fodbold, siger Jürgen Klopp.

Liverpool har i denne sæson vundet det engelske mesterskab foran Manchester City, der aktuelt er nummer to i Premier League. 

Læs også:Avis: AGF har forhørt sig på Liverpool-keeper






LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Trist: Marios Oikonomou er død

Bekræfter kæmpebud

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Overraskende skifte lurer

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Han vender hjem til FC København

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Næste sæson skal vi i Europa