Manchester City blev i februar idømt en udelukkelse på to år fra UEFA’s turneringer for at have brudt reglerne om Financial Fair Play, men den straf blev mandag omstødt. City fik således medhold i deres appel til den internationale sportsdomstol CAS, og de kan nu deltage i Champions League til næste sæson.
Efterfølgende har dommen været yderst omdiskuteret, og det er langt fra alle, der er positivt stemt overfor sagens udfald.
Hos Manchester Citys nærmeste konkurrenter, Liverpool, hæfter man sig dog ved en positiv ting ved udfaldet.
– Fra et personligt synspunkt er jeg glad for, at City kan spille Champions League næste år. Så har de ikke 10-12 kampe færre end os nu – intet andet hold ville have haft en chance i ligaen, siger Jürgen Klopp ifølge Goal.
Men de gode ting ved dommen stopper også dér, mener den tyske manager.
– Jeg synes ikke, det var en god dag for fodbolden i går, for at være ærlig. Financial Fair Play er en god idé. Det er der for at beskytte hold og konkurrencen, så ingen bruger for mange penge, og de er nødt til at sikre, at de penge, de vil bruge, er baseret på de rigtige kilder.
Læs også:Manchester City jubler over omstødt dom
– Hvis de rigeste klubber og lande kan gøre, hvad de vil, bliver det vanskeligt. Det ville føre til en verdensliga. Det afhænger af, hvem der ejer klubberne og ikke navnene på klubberne. Det er ikke op til mig at bedømme dette, og det gør jeg ikke. Jeg håber bare, at vi holder os til dette Financial Fair Play-system, og jeg håber, det bliver, da det giver en slags grænser for, hvor du kan gå til, og det er godt for fodbold, siger Jürgen Klopp.
Liverpool har i denne sæson vundet det engelske mesterskab foran Manchester City, der aktuelt er nummer to i Premier League.
Læs også:Avis: AGF har forhørt sig på Liverpool-keeper
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
