Manchester City blev i februar idømt en udelukkelse på to år fra UEFA’s turneringer for at have brudt reglerne om Financial Fair Play, men den straf blev mandag omstødt. City fik således medhold i deres appel til den internationale sportsdomstol CAS, og de kan nu deltage i Champions League til næste sæson.
Efterfølgende har dommen været yderst omdiskuteret, og det er langt fra alle, der er positivt stemt overfor sagens udfald.
Hos Manchester Citys nærmeste konkurrenter, Liverpool, hæfter man sig dog ved en positiv ting ved udfaldet.
– Fra et personligt synspunkt er jeg glad for, at City kan spille Champions League næste år. Så har de ikke 10-12 kampe færre end os nu – intet andet hold ville have haft en chance i ligaen, siger Jürgen Klopp ifølge Goal.
Men de gode ting ved dommen stopper også dér, mener den tyske manager.
– Jeg synes ikke, det var en god dag for fodbolden i går, for at være ærlig. Financial Fair Play er en god idé. Det er der for at beskytte hold og konkurrencen, så ingen bruger for mange penge, og de er nødt til at sikre, at de penge, de vil bruge, er baseret på de rigtige kilder.
Læs også:Manchester City jubler over omstødt dom
– Hvis de rigeste klubber og lande kan gøre, hvad de vil, bliver det vanskeligt. Det ville føre til en verdensliga. Det afhænger af, hvem der ejer klubberne og ikke navnene på klubberne. Det er ikke op til mig at bedømme dette, og det gør jeg ikke. Jeg håber bare, at vi holder os til dette Financial Fair Play-system, og jeg håber, det bliver, da det giver en slags grænser for, hvor du kan gå til, og det er godt for fodbold, siger Jürgen Klopp.
Liverpool har i denne sæson vundet det engelske mesterskab foran Manchester City, der aktuelt er nummer to i Premier League.
Læs også:Avis: AGF har forhørt sig på Liverpool-keeper
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
