Kæk Nørgaard løfter sløret for sine fremtidsplaner

Christian Nørgaard har fortsat mange gode år tilbage af sin fodboldkarriere, men han fik måske alligevel løftet lidt af sløret for, hvad han vil bedrive tiden med efter fodboldkarrieren.



Christian Nørgaard er en af mange, der har været en del af Brentfords rejse til Premier League de seneste år.

Danskeren er sammen med flere andre spillere blevet hentet ind udefra, hvorfra de har gjort en stor karriere i Brentford. Ivan Toney og Ollie Watkins er eksempler på det, og i det hele taget så har den danske midtbanespiller kun roser til overs for klubbens rekruttering.

Det siger Christian Nørgaard i BBC's podcast Football Daily, hvor han også i en kæk bemærkning løfter sløret for sine fremtidsplaner.

– De har helt sikkert gjort et fantastisk stykke arbejde i forhold til at rekruttere og bringe nye spillere ind. Ivan Toney er et fantastisk eksempel. De gør noget rigtigt, og når jeg bliver sportsdirektør i fremtiden, så vil jeg kigge på Brentford, for de gør mange ting rigtigt.

Kort efter bliver Christian Nørgaard så bedt om at forholde sig til, om han rent faktisk kunne se sig selv som sportsdirektør, når karrieren som fodboldspiller er forbi. Her hiver den danske landsholdsspiller lidt i land.

– Det kunne godt være. Man ved aldrig. Men der bliver nok brugt lidt for meget tid på telefonen, og der er for meget stress, siger Nørgaard.

Midtbanespilleren er kun 28 år gammel, så der bør være mange år tilbage, før Christian Nørgaard for alvor skal beslutte sig om sit liv efter spillerkarrieren.

Christian Nørgaard nyder også nogle af sine bedste fodboldår i øjeblikket, da han er en af Brentfords mest centrale figurer. Thomas Frank har også været ude at rose sin midtbanemand, og han kan faktisk ikke forestille sig andet end, at andre klubber følger ham.

Christian Nørgaard er startet sæsonens første to kampe, der har budt på en pointdeling og en 4-0-sejr over Manchester United. Siden 2019 har han været en del af Brentford, og han er fortsat på kontrakt frem til 2025.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Steve Cooper varsler store ændringer

Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe triumf for Frank

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’