Kæk Nørgaard løfter sløret for sine fremtidsplaner

Christian Nørgaard har fortsat mange gode år tilbage af sin fodboldkarriere, men han fik måske alligevel løftet lidt af sløret for, hvad han vil bedrive tiden med efter fodboldkarrieren.



Christian Nørgaard er en af mange, der har været en del af Brentfords rejse til Premier League de seneste år.

Danskeren er sammen med flere andre spillere blevet hentet ind udefra, hvorfra de har gjort en stor karriere i Brentford. Ivan Toney og Ollie Watkins er eksempler på det, og i det hele taget så har den danske midtbanespiller kun roser til overs for klubbens rekruttering.

Det siger Christian Nørgaard i BBC's podcast Football Daily, hvor han også i en kæk bemærkning løfter sløret for sine fremtidsplaner.

– De har helt sikkert gjort et fantastisk stykke arbejde i forhold til at rekruttere og bringe nye spillere ind. Ivan Toney er et fantastisk eksempel. De gør noget rigtigt, og når jeg bliver sportsdirektør i fremtiden, så vil jeg kigge på Brentford, for de gør mange ting rigtigt.

Kort efter bliver Christian Nørgaard så bedt om at forholde sig til, om han rent faktisk kunne se sig selv som sportsdirektør, når karrieren som fodboldspiller er forbi. Her hiver den danske landsholdsspiller lidt i land.

– Det kunne godt være. Man ved aldrig. Men der bliver nok brugt lidt for meget tid på telefonen, og der er for meget stress, siger Nørgaard.

Midtbanespilleren er kun 28 år gammel, så der bør være mange år tilbage, før Christian Nørgaard for alvor skal beslutte sig om sit liv efter spillerkarrieren.

Christian Nørgaard nyder også nogle af sine bedste fodboldår i øjeblikket, da han er en af Brentfords mest centrale figurer. Thomas Frank har også været ude at rose sin midtbanemand, og han kan faktisk ikke forestille sig andet end, at andre klubber følger ham.

Christian Nørgaard er startet sæsonens første to kampe, der har budt på en pointdeling og en 4-0-sejr over Manchester United. Siden 2019 har han været en del af Brentford, og han er fortsat på kontrakt frem til 2025.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Kæmpe nedtur for AaB

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Randers FC – OB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Her er Kamil Wilczek i dag

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

I svime over German Onugkha

Viborg FF – Vejle Boldklub

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Millionregn over Ståle Solbakken

FC Nordsjælland – FC Fredericia

– Agger og Kahlenberg var specielt

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Lyngby går alene i front