Kæk Nørgaard løfter sløret for sine fremtidsplaner

Christian Nørgaard har fortsat mange gode år tilbage af sin fodboldkarriere, men han fik måske alligevel løftet lidt af sløret for, hvad han vil bedrive tiden med efter fodboldkarrieren.



Christian Nørgaard er en af mange, der har været en del af Brentfords rejse til Premier League de seneste år.

Danskeren er sammen med flere andre spillere blevet hentet ind udefra, hvorfra de har gjort en stor karriere i Brentford. Ivan Toney og Ollie Watkins er eksempler på det, og i det hele taget så har den danske midtbanespiller kun roser til overs for klubbens rekruttering.

Det siger Christian Nørgaard i BBC's podcast Football Daily, hvor han også i en kæk bemærkning løfter sløret for sine fremtidsplaner.

– De har helt sikkert gjort et fantastisk stykke arbejde i forhold til at rekruttere og bringe nye spillere ind. Ivan Toney er et fantastisk eksempel. De gør noget rigtigt, og når jeg bliver sportsdirektør i fremtiden, så vil jeg kigge på Brentford, for de gør mange ting rigtigt.

Kort efter bliver Christian Nørgaard så bedt om at forholde sig til, om han rent faktisk kunne se sig selv som sportsdirektør, når karrieren som fodboldspiller er forbi. Her hiver den danske landsholdsspiller lidt i land.

– Det kunne godt være. Man ved aldrig. Men der bliver nok brugt lidt for meget tid på telefonen, og der er for meget stress, siger Nørgaard.

Midtbanespilleren er kun 28 år gammel, så der bør være mange år tilbage, før Christian Nørgaard for alvor skal beslutte sig om sit liv efter spillerkarrieren.

Christian Nørgaard nyder også nogle af sine bedste fodboldår i øjeblikket, da han er en af Brentfords mest centrale figurer. Thomas Frank har også været ude at rose sin midtbanemand, og han kan faktisk ikke forestille sig andet end, at andre klubber følger ham.

Christian Nørgaard er startet sæsonens første to kampe, der har budt på en pointdeling og en 4-0-sejr over Manchester United. Siden 2019 har han været en del af Brentford, og han er fortsat på kontrakt frem til 2025.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’




LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

UEFA med vild ændring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Tiden er ved at rinde ud

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?