Kækt svar fra Eriksen der sammenlignes med Scholes

Den danske stjerne er blevet sammenlignet med United-legenden Paul Scholes, men Eriksen selv er ikke helt enig i den sammenligning.



Playmaker og landsholdsstjerne Christian Eriksen har været flyvende for Manchester United og en af holdets absolut bedste spillere.

Årsagen til, at Erik ten Hag og United har fået resultater på det seneste, skyldes blandt andet, at Eriksen har været godt spillende.

Og i England har de også fået øjnene op for Christian Eriksen.

Tidligere Manchester United-spillere Wes Brown og Danny Simpson har begge sammenlignet danskeren med Paul Scholes, der spillede 499 ligakampe for Manchester United og var med til at vinde flere titler end så mange andre.

Og netop den sidste del gør indtryk på Eriksen, der leverer et lidt kækt svar på spørgsmålet, hvordan han har det med sammenligningen med Scholes.

– Der er langt til Scholes og de andre, der var der før. De har flere trofæer i bagagen, end jeg har. Men det er stort og flot at blive sammenlignet med ham, men man skaber sin egen vej og sit eget navn.

– Jeg nåede faktisk at spille mod Scholes. Han var en god spiller, siger Christian Eriksen til pressen fra landsholdslejren mandag.

Netop de mange resultater og trofæer, Scholes og fortidens stjerner som Gary Neville, Roy Keane og Peter Schmeichel var med til at vinde, gør, at Manchester United er så kæmpe en klub, som den er i dag.

En af verdens største klubber med en kæmpe fanbase globalt og med over 75.000 tilskuere til hjemmekampene på Old Trafford.

– Man kan jo læse, hvor meget der står om United, og når man selv er en del af det, kan man se, hvor meget der bliver skrevet om det ene og det andet på både godt og ondt. Det er en kæmpe klub, og der er jo ikke noget, der ikke kender brandet United i verden, siger Christian Eriksen.

At det er en kæmpe klub, kan Christian Eriksen sagtens mærke.

– Jeg vidste det godt inden, for som alle andre, der læser med, har jeg læst om United førhen. Når man er en del af det, ved jeg, hvad der er sandt, og hvad der ikke er sandt, og hvad man skal stole på. Men jeg er ikke overrasket over, hvor meget fokus der er på United.

Den 30-årige dansker har været lidt angriber, og han har også spillet lidt på den defensive del af midtbanen. Men på det seneste er han faldet ind i den rolle, som Paul Scholes også spillede ofte på Manchester Uniteds så succesfulde hold under Sir Alex Ferguson – rollen som den offensive centrale midtbanespiller.

– Jeg var først angriber så lidt defensiv midtbanespiller, og de sidste par kampe har jeg spillet som 8'er. Det passer mig fint. Samtidig er vi begyndt at vinde kampe, og folk er ved at forstå trænerens ideer, og det smitter af, siger Christian Eriksen.

Manchester United ligger aktuelt nummer fem i Premier League med 12 point for seks kampe. Holdet har vundet fire i streg efter at have tabt de første to.







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Tottenham under stregen

Cooper gav hård og ærlig besked



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

AGF snubler i guldkampen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Barcelona klager til UEFA

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Chelsea – Manchester City

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’