Ovenpå en uges rygter har Manchester City lørdag bekræftet en markant nyhed.
Sportsdirektør Txiki Bergiristain stopper efter sæsonen som klubbens sportsdirektør efter 12 år på posten og afløses af Hugo Viana, der kommer fra en lignende rolle hos Sporting CP.
Og det har sat gang i en hulens masse rygter.
Txiki Bergiristain har nemlig et tæt forhold til Pep Guardiola, som han hentede til Manchester City i 2016, og duoen arbejdede også sammen i FC Barcelona i sin tid. Og Guardiola har kontraktudløb den kommende sæson, hvorfor rygterne om hans fremtid er taget til i disse dage.
Med Hugo Vianas indtog er et nyt trænernavn også begyndt at spøge i Manchester City: nemlig Ruben Amorim fra Sporting CP.
Blandt andet skriver The Athletic, at Pep Guardiola snart vil træffe en beslutning om fremtiden, men også at “folk tæt på de to mænd (Hugo Viana og Ruben Amorim, red.) vil være overrasket, hvis ikke Viana prøver at hente Amorim til Manchester City”, hvis Guardiola vælger at stoppe.
Journalisten Nuno Mendes, der dækker Sporting CP for O Jogo, kan også forestille sig, at Ruben Amorim ville passe godt til Manchester City til sommer.
– Man troede, at Amorim ville stoppe før denne sæson, men han endte med at blive, på trods af at der var tale om interesse fra engelske klubber som Liverpool, West Ham eller Brighton. Nu skal Hugo Viana til City, og der er lynhurtigt blevet talt om muligheden for, at Amorim også skal dertil, endda også (stjerneangriber Victor) Gyokeres.
– Det er kun rygter, især fordi det, jeg har fået at vide i dag, er, at Guardiola vil fortsætte i City. Lad os se. Jeg tror, han er klar, og for Hugo Viana ville det også være godt. De arbejder godt sammen og er gode venner. De kommer meget godt ud af det sammen. Det, de har gjort sammen hos Sporting, er fantastisk, og det skyldes primært Amorim, siger Nuno Mendes til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Fremhæver signingen af Morten Hjulmand
Nuno Mendes er heller ikke bleg for at kalde Hugo Vianas kommende skifte til Manchester City for en overraskelse og en svækkelse for Sporting CP.
I sin tid i den portugisiske storklub har Hugo Viana nemlig blandt andet været med til at hente superstjernen Victor Gyokeres og den danske kaptajn Morten Hjulmand.
– Selvfølgelig er Hugo Viana et stort tab for Sporting. Han er klubbens sportsdirektør. Han byggede de trupper, der har vundet to mesterskaber, og Sporting er formentlig på vej mod en tredje titel. Før ham gik de 20 år uden at vinde et mesterskab.
– Der er også blevet talt meget om, at han var ansvarlig for købene af Gyokeres, Hjulmand eller Diomande, siger Nuno Mendes og tilføjer:
– Det er også værd at sige, at Hugo Viana får en meget vanskelig opgave… at erstatte Txiki Begiristain bliver ikke let. Sporting har dog også præsenteret Hugo Vianas efterfølgere. Bernardo Palmeiro bliver ny sportsdirektør, og scoutingdirektøren, Flávio Costa, får flere ansvarsområder. Jeg er meget overrasket over Hugo Vianas skifte til Manchester City, men jeg håber alt går godt.
Foruden de nævnte profiler var Hugo Viana også en nøglefigur i signingen af Conrad Harder fra FC Nordsjælland i sommer.
Hugo Viana, 41 år, er selv tidligere spiller og spillede blandt andet for Sporting CP, Newcastle, Valencia og Braga i sin karriere. Han nåede også 29 kampe for Portugals landshold.

TransferLIVE: Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nedtur for Christian Nørgaard

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Giver status på Daramy – her er planen

Brøndbys milliontransfer slår rekord

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

0,1 procent

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

‘Sæt ham af!’

FC København – OB

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

FC Nordsjælland – Viborg FF

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

FC København udtager German Onugkha

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

FC Fredericia – Randers FC

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Drama – chokfyring i Premier League?

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby