Vi er stadig i fuld gang med afviklingen af den første Premier League-runden siden genoptagelsen af sæsonen – og i dag klokken 13:30 dansk tid nåede vi til opgøret mellem nedrykningstruede Watford, der tog imod bronze-aspiranterne fra Leicester.
Begge hold havde op til kampen meget at spille for, mens begge spillertrupper ligeledes besidder offensive kvaliteter, der rækker til en målfest, men trods dette blev det aldrig til nogen målfest – før meget sent.
Efter en stille første halvleg, hvor heholdsvis Doucoure og Vardy tilspillede sig en god mulighed for hver sit hold, skete der mere i anden halvleg, der til sidst heller ikke endte med at forblive målløs.
Leicester havde boldbesiddelse, chancer og engagement, mens Watfords besad meget få af førnævnte parametre – til The Hornets held, havde Leicester omvendt intet held med at ramme målet, hvor hjemmeholdets keeper Ben Foster blot blev noteret for en enkel redning op til det 89. minut.
Derefter gik den dog ikke længere for Foster & co. – det sørgede en uventet målscorer, Ben Chilwell, for ved i kampens sidste ordinære minut at sende Leicester i skyerne.
Derefter virkede pointene til at være fair og endegyldigt fordelt.
Det var de dog ikke, da kampen slet ikke var færdig med at bidrage med spænding.
Forsvarsspilleren Craig Dawson – af alle – saksede kuglen i kassen blot tre minutter efter Chilwells ‘sejrsmål’ for at sende Watford-spillerne i lykkelig ekstase, mens Leicester-spillerne så forbavsede og skuffede til.
Kampen endte 1-1, hvilket sender Watford op på en 16. plads, mens Leicester nu er seks point foran Chelsea på tredjepladsen. Chelsea har dog en kamp i hånden.
LIVE
TransferLIVE: AGF-flop skifter klub
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
TOPNYHED
