• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Jacob Quvang

Kæmpe kaos i Tottenham: Kan koste ham jobbet

Foto: Getty Images

Det er en rigtig dårlig nyhed for London-klubben.

Af Jacob Quvang

Tottenham står uden en permanent cheftræner efter fyringen af Antonio Conte, og snart kan man også stå uden en sportsdirektør.

For Fabio Paratici, der fik tildeldt en 30 måneder lang karantæne i Italien for økonomisk svindel fra tiden i Juventus, har fået udvidet sin karantæne af FIFA, så den nu gælder for hele verden.

Det skriver The Athletic

Konkret betyder det, at Paratici i så fald ikke vil kunne fortsætte med sit arbejde for Tottenham. Et stort slag for London-klubben, som skal finde en afløser for Antonio Conte. En opgave, som Fabio Paratici i kraft af sin stilling som sportsdirektør naturligvis besidder en nøglerolle i. 

Ifølge Sky Sports betyder det, at Paratici ikke aktivt kan være en del af Tottenhams ageren på transfermarkedet, hvad enten det angår spillerkøb, spillersalg, samtaler med agenter eller være med i deciderede forhandlinger.

The Athletic-journalisten Jack Pitt-Brooke, der dækker Tottenham tæt for mediet, skriver, at Paratici med garanti ikke kan fortsætte i Tottenham. Det går samtidig ud over klubbens omdømme.

- Det er dybt pinligt for klubben på rigtig mange niveauer. For det første skabte de dette store job ved at reorganisere hele klubbens struktur for en enkeltperson, som ikke længere kan fortsætte i sin rolle. 

- Derudover rejser det spørgsmålet om, hvordan Spurs har reageret siden Paratici fik sin karantæne i Italien. Som klub har de ikke kommentereret overhovedet på Paraticis fremtid, lyder det blandt andet fra journalisten.

Udover Paraticis har nøglepersoner som Andrea Agnelli og Pavel Nedved også fået udvidet deres karantæner til at gælde hele verden.