Tottenham står uden en permanent cheftræner efter fyringen af Antonio Conte, og snart kan man også stå uden en sportsdirektør.
For Fabio Paratici, der fik tildeldt en 30 måneder lang karantæne i Italien for økonomisk svindel fra tiden i Juventus, har fået udvidet sin karantæne af FIFA, så den nu gælder for hele verden.
Det skriver The Athletic.
Konkret betyder det, at Paratici i så fald ikke vil kunne fortsætte med sit arbejde for Tottenham. Et stort slag for London-klubben, som skal finde en afløser for Antonio Conte. En opgave, som Fabio Paratici i kraft af sin stilling som sportsdirektør naturligvis besidder en nøglerolle i.
Ifølge Sky Sports betyder det, at Paratici ikke aktivt kan være en del af Tottenhams ageren på transfermarkedet, hvad enten det angår spillerkøb, spillersalg, samtaler med agenter eller være med i deciderede forhandlinger.
The Athletic-journalisten Jack Pitt-Brooke, der dækker Tottenham tæt for mediet, skriver, at Paratici med garanti ikke kan fortsætte i Tottenham. Det går samtidig ud over klubbens omdømme.
– Det er dybt pinligt for klubben på rigtig mange niveauer. For det første skabte de dette store job ved at reorganisere hele klubbens struktur for en enkeltperson, som ikke længere kan fortsætte i sin rolle.
– Derudover rejser det spørgsmålet om, hvordan Spurs har reageret siden Paratici fik sin karantæne i Italien. Som klub har de ikke kommentereret overhovedet på Paraticis fremtid, lyder det blandt andet fra journalisten.
Udover Paraticis har nøglepersoner som Andrea Agnelli og Pavel Nedved også fået udvidet deres karantæner til at gælde hele verden.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER