Kæmpe kaos i Tottenham: Kan koste ham jobbet

Det er en rigtig dårlig nyhed for London-klubben.



Tottenham står uden en permanent cheftræner efter fyringen af Antonio Conte, og snart kan man også stå uden en sportsdirektør.

For Fabio Paratici, der fik tildeldt en 30 måneder lang karantæne i Italien for økonomisk svindel fra tiden i Juventus, har fået udvidet sin karantæne af FIFA, så den nu gælder for hele verden.

Det skriver The Athletic

Konkret betyder det, at Paratici i så fald ikke vil kunne fortsætte med sit arbejde for Tottenham. Et stort slag for London-klubben, som skal finde en afløser for Antonio Conte. En opgave, som Fabio Paratici i kraft af sin stilling som sportsdirektør naturligvis besidder en nøglerolle i. 

Ifølge Sky Sports betyder det, at Paratici ikke aktivt kan være en del af Tottenhams ageren på transfermarkedet, hvad enten det angår spillerkøb, spillersalg, samtaler med agenter eller være med i deciderede forhandlinger.

The Athletic-journalisten Jack Pitt-Brooke, der dækker Tottenham tæt for mediet, skriver, at Paratici med garanti ikke kan fortsætte i Tottenham. Det går samtidig ud over klubbens omdømme.

– Det er dybt pinligt for klubben på rigtig mange niveauer. For det første skabte de dette store job ved at reorganisere hele klubbens struktur for en enkeltperson, som ikke længere kan fortsætte i sin rolle. 

– Derudover rejser det spørgsmålet om, hvordan Spurs har reageret siden Paratici fik sin karantæne i Italien. Som klub har de ikke kommentereret overhovedet på Paraticis fremtid, lyder det blandt andet fra journalisten.

Udover Paraticis har nøglepersoner som Andrea Agnelli og Pavel Nedved også fået udvidet deres karantæner til at gælde hele verden.





LIVE

VM-LIVE: VM-profil brækker kæben

Brøler sender Mexico videre

Canada er tæt på VM-avancement

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Jonas Lössl stopper karrieren

Skotland – Marokko

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Tæt på at købe FC København-spiller

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Zanka ville spille gratis for FC København

USA – Australien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg