Tottenham står uden en permanent cheftræner efter fyringen af Antonio Conte, og snart kan man også stå uden en sportsdirektør.
For Fabio Paratici, der fik tildeldt en 30 måneder lang karantæne i Italien for økonomisk svindel fra tiden i Juventus, har fået udvidet sin karantæne af FIFA, så den nu gælder for hele verden.
Det skriver The Athletic.
Konkret betyder det, at Paratici i så fald ikke vil kunne fortsætte med sit arbejde for Tottenham. Et stort slag for London-klubben, som skal finde en afløser for Antonio Conte. En opgave, som Fabio Paratici i kraft af sin stilling som sportsdirektør naturligvis besidder en nøglerolle i.
Ifølge Sky Sports betyder det, at Paratici ikke aktivt kan være en del af Tottenhams ageren på transfermarkedet, hvad enten det angår spillerkøb, spillersalg, samtaler med agenter eller være med i deciderede forhandlinger.
The Athletic-journalisten Jack Pitt-Brooke, der dækker Tottenham tæt for mediet, skriver, at Paratici med garanti ikke kan fortsætte i Tottenham. Det går samtidig ud over klubbens omdømme.
– Det er dybt pinligt for klubben på rigtig mange niveauer. For det første skabte de dette store job ved at reorganisere hele klubbens struktur for en enkeltperson, som ikke længere kan fortsætte i sin rolle.
– Derudover rejser det spørgsmålet om, hvordan Spurs har reageret siden Paratici fik sin karantæne i Italien. Som klub har de ikke kommentereret overhovedet på Paraticis fremtid, lyder det blandt andet fra journalisten.
Udover Paraticis har nøglepersoner som Andrea Agnelli og Pavel Nedved også fået udvidet deres karantæner til at gælde hele verden.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE