Kæmpe kaos i Tottenham: Kan koste ham jobbet

Det er en rigtig dårlig nyhed for London-klubben.



Tottenham står uden en permanent cheftræner efter fyringen af Antonio Conte, og snart kan man også stå uden en sportsdirektør.

For Fabio Paratici, der fik tildeldt en 30 måneder lang karantæne i Italien for økonomisk svindel fra tiden i Juventus, har fået udvidet sin karantæne af FIFA, så den nu gælder for hele verden.

Det skriver The Athletic

Konkret betyder det, at Paratici i så fald ikke vil kunne fortsætte med sit arbejde for Tottenham. Et stort slag for London-klubben, som skal finde en afløser for Antonio Conte. En opgave, som Fabio Paratici i kraft af sin stilling som sportsdirektør naturligvis besidder en nøglerolle i. 

Ifølge Sky Sports betyder det, at Paratici ikke aktivt kan være en del af Tottenhams ageren på transfermarkedet, hvad enten det angår spillerkøb, spillersalg, samtaler med agenter eller være med i deciderede forhandlinger.

The Athletic-journalisten Jack Pitt-Brooke, der dækker Tottenham tæt for mediet, skriver, at Paratici med garanti ikke kan fortsætte i Tottenham. Det går samtidig ud over klubbens omdømme.

– Det er dybt pinligt for klubben på rigtig mange niveauer. For det første skabte de dette store job ved at reorganisere hele klubbens struktur for en enkeltperson, som ikke længere kan fortsætte i sin rolle. 

– Derudover rejser det spørgsmålet om, hvordan Spurs har reageret siden Paratici fik sin karantæne i Italien. Som klub har de ikke kommentereret overhovedet på Paraticis fremtid, lyder det blandt andet fra journalisten.

Udover Paraticis har nøglepersoner som Andrea Agnelli og Pavel Nedved også fået udvidet deres karantæner til at gælde hele verden.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Kedelig returkamp i Paderborn

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Topboss sviner Barça til

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

De er tilbage i Premier League

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation