Kæmpe ros: Han har betydet sindssygt meget

Rasmus Nissen Kristensen er vild med den amerikanske træner, der har betydet meget for danskerens karriere.



Tipsbladet i Qatar.

De hænger næsten sammen som ærtehalm, Rasmus Nissen Kristensen og Jesse Marsch.

Jesse Marsch var cheftræner i RB Salzburg, da den østrigske storklub hentede “NK” fra Ajax i 2019. Og det var også Jesse Marsch, der i sommer hentede danskeren til deres nuværende klub, Leeds United i Premier League.

At de kender hinanden bedre end de fleste, er der altså ingen tvivl om. Og Rasmus Nissen Kristensen lægger heller ikke skjul på, at han er fan af den 49-årige amerikaner. .

– For mig er han fantastisk personlighed. Han er excentrisk og en, der har følelserne ude på tøjet, og det elsker jeg. Det kan man forholde sig til. Det er noget, jeg virkelig sætter pris på, og også på ham. Han er fantastisk dygtig, lyder det fra den danske landsholdsspiller. 

Hvor meget har han betydet for din karriere?

– Det er altid svært med det der, men han har uden tvivl betydet rigtig meget. Han samlede mig lidt op, da jeg kom fra Ajax, og så har han taget mig med til Leeds nu. På den måde har han betydet sindssygt meget.

– Det er den bedste træner, jeg har spillet under. Jeg kan ikke sige andet, end jeg er bare glad for at arbejde sammen med ham, siger han. 

Starten i Leeds denne sæson har også været nemmere på grund af netop Jesse Marschs hjælp. 

– Jeg vidste, at jeg ville få chancen fra start, fordi Luke Ayling var skadet. Jeg vidste, jeg ville spille de første fire-fem kampe, og det skulle afgøre, om jeg ville beholde pladsen eller ej.

– Med Luke tilbage har der været mere rotation, men umiddelbart er det mig, der har spillet mest. Jeg synes, jeg har gjort det godt, og træneren har hjulpet mig til det, fortæller højrebacken og tilføjer:

– Det er specielt at spille i Leeds med historien og traditionerne og alt, det medfører. Som at spille på landsholdet er det en ære og et privilegie at spille for en klub, som betyder så meget i nogle folks liv.

Den tidligere FC Midtjylland-profil har spillet 12 kampe for Leeds i denne sæson med en enkelt assist til følge. Han står i alt noteret for 10 landskampe for Danmark og kan spille sin 11., når landsholdet møder Tunesien på tirsdag. 





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Frankrig – Irak

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

I dialog med Steve Cooper

Uruguay – Kap Verde

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sunderland jagter dansk guldfugl

‘Det største tilbageslag i min karriere’