Tipsbladet i Qatar.
De hænger næsten sammen som ærtehalm, Rasmus Nissen Kristensen og Jesse Marsch.
Jesse Marsch var cheftræner i RB Salzburg, da den østrigske storklub hentede “NK” fra Ajax i 2019. Og det var også Jesse Marsch, der i sommer hentede danskeren til deres nuværende klub, Leeds United i Premier League.
At de kender hinanden bedre end de fleste, er der altså ingen tvivl om. Og Rasmus Nissen Kristensen lægger heller ikke skjul på, at han er fan af den 49-årige amerikaner. .
– For mig er han fantastisk personlighed. Han er excentrisk og en, der har følelserne ude på tøjet, og det elsker jeg. Det kan man forholde sig til. Det er noget, jeg virkelig sætter pris på, og også på ham. Han er fantastisk dygtig, lyder det fra den danske landsholdsspiller.
Hvor meget har han betydet for din karriere?
– Det er altid svært med det der, men han har uden tvivl betydet rigtig meget. Han samlede mig lidt op, da jeg kom fra Ajax, og så har han taget mig med til Leeds nu. På den måde har han betydet sindssygt meget.
– Det er den bedste træner, jeg har spillet under. Jeg kan ikke sige andet, end jeg er bare glad for at arbejde sammen med ham, siger han.
Starten i Leeds denne sæson har også været nemmere på grund af netop Jesse Marschs hjælp.
– Jeg vidste, at jeg ville få chancen fra start, fordi Luke Ayling var skadet. Jeg vidste, jeg ville spille de første fire-fem kampe, og det skulle afgøre, om jeg ville beholde pladsen eller ej.
– Med Luke tilbage har der været mere rotation, men umiddelbart er det mig, der har spillet mest. Jeg synes, jeg har gjort det godt, og træneren har hjulpet mig til det, fortæller højrebacken og tilføjer:
– Det er specielt at spille i Leeds med historien og traditionerne og alt, det medfører. Som at spille på landsholdet er det en ære og et privilegie at spille for en klub, som betyder så meget i nogle folks liv.
Den tidligere FC Midtjylland-profil har spillet 12 kampe for Leeds i denne sæson med en enkelt assist til følge. Han står i alt noteret for 10 landskampe for Danmark og kan spille sin 11., når landsholdet møder Tunesien på tirsdag.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
OPTAKT
PSG – Bayern München
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED