Halvanden milliard på spil: Hvem skal i PL?

Luton Town og Coventry City afgør lørdag, hvem af de to der skal op i Premier League i næste sæson.



Hvis man besøger den engelske fodboldklub Luton Towns hjemmebane, får man ikke ligefrem associationer om moderne fodbold på topplan.

Det skriger af gammeldags engelsk fodboldkultur fra dengang, hvor Premier League endnu ikke var opfundet. Og det er slet ikke så mærkeligt.

Kenilworth Road er opført for mere end 100 år siden. Det er tæt omkranset af klassiske britiske rækkehuse, det er godt og grundig slidt, det har en underlig form, og der er kun plads til lige godt 10.000 tilskuere.

Ikke desto mindre kan det nærmest femkantede stadion meget vel blive hjemsted for en klub i verdens mest prestigefyldte fodboldliga i næste sæson.

På få år er Luton gået fra den fjerdebedste række til lørdag at skulle spille den altafgørende kamp om oprykning til Premier League, når klubben møder en anden gammel traver i engelsk fodbold.

På Wembley i London står slaget mod Coventry City, der ligesom Luton spillede i den fjerdebedste række for blot fem år siden.

– Fansene har været gennem nogle mørke tider. Det er specielt at være nået til Wembley, og forhåbentlig får vi mulighed for at fejre noget her, siger Rob Edwards, der er manager i Luton.

Luton har været langt fra den bedste række i årtier, mens Coventry siden nedrykningen i 2001 ikke har været tilbage i Premier League.

– Folk taler om den rejse, vi har været på. Det er en kamp for romantikerne, siger Coventry-manager Mark Robins ifølge AFP.

I lørdagens brag er der ifølge konsulentfirmaet Deloitte op mod halvanden milliard kroner på spil.

Oprykning er mildest talt attraktivt, og for Luton-manager Rob Edwards vil det være kulminationen på flere års fremgang.

– Vi har fra starten troet på, at vi kunne opnå noget. Nu er vi én kamp fra Premier League. Det lyder surrealistisk at sige det, siger han.

Hvis oprykningen bliver en realitet, skal klubben i gang med at ruste stadion til Premier League. Det vil ifølge klubbens eget slag på tasken komme til at koste godt 85 millioner kroner.

Men med udsigten til en glamourøs tilværelse på første klasse, finder klubben nok pengene.

Lørdagens brag bliver fløjtet i gang klokken 17.45.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Norsk ekspert håner Danmark

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norge – England

Spanien – Belgien

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

OB henter finsk landsholdsspiller

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Uventet transferdrejning

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud