Kan se United købe dansker: ‘Amorim elsker ham’

Ruben Amorim og Morten Hjulmand kan meget vel blive genforenet i Manchester United, lyder det fra den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio, der peger på, at den portugisiske træner er meget glad for den danske landsholdsprofil.



Han har haft stor succes i Italien og Portugal, og inden længe kan turen gå til Premier League for Morten Hjulmand. 

Sådan lyder det fra den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio, der peger på, at Sportings danske anførers fremtid kan ligge på Old Trafford, efter at Manchester United for nyligt hentede cheftræner Ruben Amorim i Lissabon-klubben. 

– Amorim elsker Hjulmand, så han kan følge med ham til Manchester United. Da Amorim var i dialog med andre klubber, herunder Liverpool, har Hjulmand været på enhver liste over spillere, han ønsker at tage med sig.

– Han er helt sikkert en spiller, der vil kunne følge Amorim og tage til Manchester United, for Amorim synes rigtigt godt om ham, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.

Morten Hjulmand er i øjeblikket i gang med sin anden sæson i Sporting, efter at den portugisiske topklub i sommeren 2023 købte danskeren i Serie A-klubben Lecce. 

Morten Hjulmand gav tidligere i år et interview til Tipsbladet, hvor den 25-årige midtbanespiller ikke lagde skjul på, at han godt kunne tænke sig at prøve kræfter med engelsk fodbold. 

– Jeg vil sige, at det er en destination, jeg godt kunne se mig selv komme til i fremtiden. Om det er en drøm, det ved jeg ikke. Men det er et mål for mig at spille i Premier League en dag, lød det her fra Morten Hjulmand. 

På Danmarks landshold fik Morten Hjulmand sin debut mod San Marino i september 2023, og i alt har Sporting-profilen nu optrådt 15 gange for landsholdet. 





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending