– Kasper er en kæmpe legende i Leicester, men…

Kasper Schmeichel har en kæmpe stjerne i Leicester. Skiftet til OGC Nice kommer dog på rette tidspunkt, mener ekspert.



11 år. Det er ikke ofte, at en spiller er så mange år i samme klub, men det er, hvad det blev til for Kasper Schmeichel i Leicester City.

I denne uge har den danske landsholdskeeper takket af i Leicester City for at skifte til OGC Nice, og det gør han som en sand legende i Premier League-klubben. Det er der ingen tvivl om, fastslår Viaplay-ekspert Niels Christian Frederiksen.

– Kasper Schmeichel er en kæmpe, kæmpe legende i Leicester. En af klubbens allerstørste spillere igennem tiden, og ikke bare på målmandsposten, hvor de jo har haft gode spillere. Det bidrag, han leverede til mesterskabet, kan slet ikke overvurderes. Det var et vanvittigt bidrag. Og også hans indsats i forrige sæsons FA Cup-finale, som de vinder over Chelsea.

– At finde de store kampe at levere i, det kunne han. Og det kunne hans far (Peter Schmeichel, red.) også, skulle jeg hilse og sige. Schmeichel har bidraget helt enormt til Leicester og er en af de største i klubbens historie, siger Niels Christians Frederiksen.

Der er dog også et “men”, påpeger han:

– Men jeg synes, at i sidste sæson så vi, at pilen pegede nedad for ham. Det er en hård liga at spille i, Premier League, og jeg synes, at han så lidt træt ud i perioder. Han havde nogle gode kampe, men han lavede også flere fejl. Og han var sårbar i det, som han ikke er så god til: Indlæggene, hvor Leicester for tredje sæson i træk lukkede flest mål ind fra standarder.

Af netop den grund er Viaplay-eksperten også glad for tidspunktet, skiftet er kommet på, både på Kasper Schmeichels og det danske landsholds vegne.

– Jeg synes, det var det helt rigtige tidspunkt at skifte, fordi han forlader klubben som førstekeeper og har legendestatus. Skiftet kan også være med til at forlænge hans karriere, og det er vigtigt for landsholdet, for han kommer til en knap så anstrengende liga med et bedre klima, lyder det fra Niels Christian Frederiksen.

Trods 35-årige Kasper Schmeichels exit kan Leicester City måske også i den nye sæson have en dansk førstekeeper. Daniel Iversen er således i klubben efter flere gode lejeophold og kan måske overtage stafetten.

De første indikationer om, hvem der overtager for Schmeichel, får vi søndag, når Leicester City møder Brentford. Den kamp kan ses på Viaplay og 3Max.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Randers FC – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Arteta er utilfreds med disciplinen

Godt nyt – nu er han landet i København

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-ejer giver offentlig undskyldning

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Derfor var Moukoko vraget

Snestorm kan udfordre OB

Her er Danmarks Nations League-pulje!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Afviser Anderlecht

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Hård dom over Franks fremtid

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt