• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

- Kasper er en kæmpe legende i Leicester, men...

Foto: Getty Images

Kasper Schmeichel har en kæmpe stjerne i Leicester. Skiftet til OGC Nice kommer dog på rette tidspunkt, mener ekspert.

Af Victor Risager

11 år. Det er ikke ofte, at en spiller er så mange år i samme klub, men det er, hvad det blev til for Kasper Schmeichel i Leicester City.

I denne uge har den danske landsholdskeeper takket af i Leicester City for at skifte til OGC Nice, og det gør han som en sand legende i Premier League-klubben. Det er der ingen tvivl om, fastslår Viaplay-ekspert Niels Christian Frederiksen.

- Kasper Schmeichel er en kæmpe, kæmpe legende i Leicester. En af klubbens allerstørste spillere igennem tiden, og ikke bare på målmandsposten, hvor de jo har haft gode spillere. Det bidrag, han leverede til mesterskabet, kan slet ikke overvurderes. Det var et vanvittigt bidrag. Og også hans indsats i forrige sæsons FA Cup-finale, som de vinder over Chelsea.

- At finde de store kampe at levere i, det kunne han. Og det kunne hans far (Peter Schmeichel, red.) også, skulle jeg hilse og sige. Schmeichel har bidraget helt enormt til Leicester og er en af de største i klubbens historie, siger Niels Christians Frederiksen.

Der er dog også et “men”, påpeger han:

- Men jeg synes, at i sidste sæson så vi, at pilen pegede nedad for ham. Det er en hård liga at spille i, Premier League, og jeg synes, at han så lidt træt ud i perioder. Han havde nogle gode kampe, men han lavede også flere fejl. Og han var sårbar i det, som han ikke er så god til: Indlæggene, hvor Leicester for tredje sæson i træk lukkede flest mål ind fra standarder.

Af netop den grund er Viaplay-eksperten også glad for tidspunktet, skiftet er kommet på, både på Kasper Schmeichels og det danske landsholds vegne.

- Jeg synes, det var det helt rigtige tidspunkt at skifte, fordi han forlader klubben som førstekeeper og har legendestatus. Skiftet kan også være med til at forlænge hans karriere, og det er vigtigt for landsholdet, for han kommer til en knap så anstrengende liga med et bedre klima, lyder det fra Niels Christian Frederiksen.

Trods 35-årige Kasper Schmeichels exit kan Leicester City måske også i den nye sæson have en dansk førstekeeper. Daniel Iversen er således i klubben efter flere gode lejeophold og kan måske overtage stafetten.

De første indikationer om, hvem der overtager for Schmeichel, får vi søndag, når Leicester City møder Brentford. Den kamp kan ses på Viaplay og 3Max.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.