– Kasper er en kæmpe legende i Leicester, men…

Kasper Schmeichel har en kæmpe stjerne i Leicester. Skiftet til OGC Nice kommer dog på rette tidspunkt, mener ekspert.



11 år. Det er ikke ofte, at en spiller er så mange år i samme klub, men det er, hvad det blev til for Kasper Schmeichel i Leicester City.

I denne uge har den danske landsholdskeeper takket af i Leicester City for at skifte til OGC Nice, og det gør han som en sand legende i Premier League-klubben. Det er der ingen tvivl om, fastslår Viaplay-ekspert Niels Christian Frederiksen.

– Kasper Schmeichel er en kæmpe, kæmpe legende i Leicester. En af klubbens allerstørste spillere igennem tiden, og ikke bare på målmandsposten, hvor de jo har haft gode spillere. Det bidrag, han leverede til mesterskabet, kan slet ikke overvurderes. Det var et vanvittigt bidrag. Og også hans indsats i forrige sæsons FA Cup-finale, som de vinder over Chelsea.

– At finde de store kampe at levere i, det kunne han. Og det kunne hans far (Peter Schmeichel, red.) også, skulle jeg hilse og sige. Schmeichel har bidraget helt enormt til Leicester og er en af de største i klubbens historie, siger Niels Christians Frederiksen.

Der er dog også et “men”, påpeger han:

– Men jeg synes, at i sidste sæson så vi, at pilen pegede nedad for ham. Det er en hård liga at spille i, Premier League, og jeg synes, at han så lidt træt ud i perioder. Han havde nogle gode kampe, men han lavede også flere fejl. Og han var sårbar i det, som han ikke er så god til: Indlæggene, hvor Leicester for tredje sæson i træk lukkede flest mål ind fra standarder.

Af netop den grund er Viaplay-eksperten også glad for tidspunktet, skiftet er kommet på, både på Kasper Schmeichels og det danske landsholds vegne.

– Jeg synes, det var det helt rigtige tidspunkt at skifte, fordi han forlader klubben som førstekeeper og har legendestatus. Skiftet kan også være med til at forlænge hans karriere, og det er vigtigt for landsholdet, for han kommer til en knap så anstrengende liga med et bedre klima, lyder det fra Niels Christian Frederiksen.

Trods 35-årige Kasper Schmeichels exit kan Leicester City måske også i den nye sæson have en dansk førstekeeper. Daniel Iversen er således i klubben efter flere gode lejeophold og kan måske overtage stafetten.

De første indikationer om, hvem der overtager for Schmeichel, får vi søndag, når Leicester City møder Brentford. Den kamp kan ses på Viaplay og 3Max.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Supercomputer: Gyser venter i Superligaen




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

FC Fredericia – Randers FC

Ekspert i svime over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Brøndby i transfer-kovending?

Supercomputer spår FCM-nedtur

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Tæt på at sende millioner til FC København

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’