11 år. Det er ikke ofte, at en spiller er så mange år i samme klub, men det er, hvad det blev til for Kasper Schmeichel i Leicester City.
I denne uge har den danske landsholdskeeper takket af i Leicester City for at skifte til OGC Nice, og det gør han som en sand legende i Premier League-klubben. Det er der ingen tvivl om, fastslår Viaplay-ekspert Niels Christian Frederiksen.
– Kasper Schmeichel er en kæmpe, kæmpe legende i Leicester. En af klubbens allerstørste spillere igennem tiden, og ikke bare på målmandsposten, hvor de jo har haft gode spillere. Det bidrag, han leverede til mesterskabet, kan slet ikke overvurderes. Det var et vanvittigt bidrag. Og også hans indsats i forrige sæsons FA Cup-finale, som de vinder over Chelsea.
– At finde de store kampe at levere i, det kunne han. Og det kunne hans far (Peter Schmeichel, red.) også, skulle jeg hilse og sige. Schmeichel har bidraget helt enormt til Leicester og er en af de største i klubbens historie, siger Niels Christians Frederiksen.
Der er dog også et “men”, påpeger han:
– Men jeg synes, at i sidste sæson så vi, at pilen pegede nedad for ham. Det er en hård liga at spille i, Premier League, og jeg synes, at han så lidt træt ud i perioder. Han havde nogle gode kampe, men han lavede også flere fejl. Og han var sårbar i det, som han ikke er så god til: Indlæggene, hvor Leicester for tredje sæson i træk lukkede flest mål ind fra standarder.
Af netop den grund er Viaplay-eksperten også glad for tidspunktet, skiftet er kommet på, både på Kasper Schmeichels og det danske landsholds vegne.
– Jeg synes, det var det helt rigtige tidspunkt at skifte, fordi han forlader klubben som førstekeeper og har legendestatus. Skiftet kan også være med til at forlænge hans karriere, og det er vigtigt for landsholdet, for han kommer til en knap så anstrengende liga med et bedre klima, lyder det fra Niels Christian Frederiksen.
Trods 35-årige Kasper Schmeichels exit kan Leicester City måske også i den nye sæson have en dansk førstekeeper. Daniel Iversen er således i klubben efter flere gode lejeophold og kan måske overtage stafetten.
De første indikationer om, hvem der overtager for Schmeichel, får vi søndag, når Leicester City møder Brentford. Den kamp kan ses på Viaplay og 3Max.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
TIPSBLADET SPECIAL