Den britiske forretningsmand Michael Knighton har nu meldt ud, at han vil forsøge at købe Manchester United.
Den 70-årige Knighton, der også forsøgte at købe Manchester United for over 30 år siden, har således allieret sig med et konsortium i forsøget på at overtale den engelske storklub, der sportsligt har haft det svært i de seneste år.
Manchester Uniteds nuværende ejere, den amerikanske Glazer-familie, er kommet under tiltagende pres for at sælge klubben efter flere skuffende sæsoner og et sommertransfervindue, der har skuffet mange fans. Inden søndagens sæsonpremiere mod Brighton demonstrerede hundredevis af Manchester United-fans således mod Glazer-familien.
– Vi er en klub i krise, og vi ved alle sammen hvorfor. Vi har nogle inkompetente og rent ud sagt uduelige ejere, som ikke ved særligt meget om fodbold. Alle ved, at vi har brug for nye ejere til den her fodboldklub, og det er mit mål. Tingene skrider fint fremad, jeg taler fortsat med folk, jeg har fået nogle gode tilbagemeldinger og økonomisk opbakning, lyder det således, ifølge Manchester Evening News, fra Michael Knighton.
– Vi arbejder nu på dokumentet med vores bud. Husk på, at det er et fjendtligt bud, hvilket helt simpelt betyder, at klubben officielt ikke er til salg. Men min intention er at præsentere de nuværende ejere for et legitimt, velfunderet og kommercielt bud og sige: ‘I har kørt klubben af sporet, tiden er kommet til at sige farvel’. For at være ærlig, så har fans i hele verden fået nok af de her ejere. Den her spænding inden en ny sæson, som vi alle har, og den glæde, der er, forduftede hurtigt, da vi så præstationen mod Brighton. Klubben er i krise, og den vil fortsætte med at være i krise under de nuværende ejere.
Glazer-familien overtog Manchester United i 2005, og de amerikanske ejere er ofte blevet kritiseret for at hive for mange penge ud af klubben, i stedet for at investere i spillertruppen.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED