Klar udmelding: Han vil købe Manchester United

Forretningsmanden Michael Knighton arbejder på at købe Manchester United, så klubben kan komme af med dens nuværende amerikanske ejere.



Den britiske forretningsmand Michael Knighton har nu meldt ud, at han vil forsøge at købe Manchester United. 

Den 70-årige Knighton, der også forsøgte at købe Manchester United for over 30 år siden, har således allieret sig med et konsortium i forsøget på at overtale den engelske storklub, der sportsligt har haft det svært i de seneste år. 

Manchester Uniteds nuværende ejere, den amerikanske Glazer-familie, er kommet under tiltagende pres for at sælge klubben efter flere skuffende sæsoner og et sommertransfervindue, der har skuffet mange fans. Inden søndagens sæsonpremiere mod Brighton demonstrerede hundredevis af Manchester United-fans således mod Glazer-familien. 

– Vi er en klub i krise, og vi ved alle sammen hvorfor. Vi har nogle inkompetente og rent ud sagt uduelige ejere, som ikke ved særligt meget om fodbold. Alle ved, at vi har brug for nye ejere til den her fodboldklub, og det er mit mål. Tingene skrider fint fremad, jeg taler fortsat med folk, jeg har fået nogle gode tilbagemeldinger og økonomisk opbakning, lyder det således, ifølge Manchester Evening News, fra Michael Knighton.

– Vi arbejder nu på dokumentet med vores bud. Husk på, at det er et fjendtligt bud, hvilket helt simpelt betyder, at klubben officielt ikke er til salg. Men min intention er at præsentere de nuværende ejere for et legitimt, velfunderet og kommercielt bud og sige: ‘I har kørt klubben af sporet, tiden er kommet til at sige farvel’. For at være ærlig, så har fans i hele verden fået nok af de her ejere. Den her spænding inden en ny sæson, som vi alle har, og den glæde, der er, forduftede hurtigt, da vi så præstationen mod Brighton. Klubben er i krise, og den vil fortsætte med at være i krise under de nuværende ejere.

Glazer-familien overtog Manchester United i 2005, og de amerikanske ejere er ofte blevet kritiseret for at hive for mange penge ud af klubben, i stedet for at investere i spillertruppen. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Randers FC – OB

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De bliver monstersalg til sommer

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion