Klopp bider igen: Han er ikke problemet!

Det er ikke lutter god stemning, som præger Jürgen Klopps pressemøder i øjeblikket.



Jürgen Klopp kom i vælten i sidste weekend, da han nægtede at besvare journalisten James Pearces' spørgsmål på pressemødet, efter at Liverpool var blevet ydmyget med 3-0 til Wolverhampton. 

Fredag var Klopp så igen i skudlinjen, og selv om han besvarede alle spørgsmål forud for mandagens derbykamp mod Everton, så var der alligevel lidt knas i stemningen. 

For på et tidspunkt var der fokus på anfører Jordan Henderson, som ikke har haft nogen stor rolle for Liverpool i denne sæson. På det seneste er Henderson også startet ude. Her har Liverpool også tabt en del kampe, men Klopp vil ikke have fokus på blot en enkelt spiller.

– Jeg forstår ikke, hvorfor vi taler om én spiller. Helt seriøst. Alle ved, hvor meget jeg respekterer ham. 

– Én spiller bliver subjektet. Henderson dit, Henderson dat. Hendo er ikke problemet. Det har han aldrig været, og det kommer han heller ikke til at blive. Han spillede 98 procent af vores kampe, da han var klar og i god form. Han spillede alle disse kampe, fordi han er meget, meget vigtig for os. Der er ikke noget… Jeg forstår, at du tænker på den enkelte, men jeg kan ikke svare på spørgsmålet. Ja, han er vigtig, og vi har savnet ham en del, forklarer Klopp ifølge Mirror.

Dermed vil tyskeren ikke bruge fraværet af Henderson som et forklaringsproblem på Liverpools problemer i denne sæson. 

I stedet skal man se på Liverpools kvaler ud fra et større perspektiv, tilføjer Klopp, for så ville problemerne ikke være lige så udtalte. 

Liverpools midtbane har fået enorm kritik i denne sæson, hvor samtlige af spillerne til positionen har haft store problemer. Det kan ses i tabellen, hvor Liverpool er på 10. pladsen. Klopps tropper har tabt tre af de seneste fire Premier League-kampe.





AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub