Jürgen Klopp kom i vælten i sidste weekend, da han nægtede at besvare journalisten James Pearces' spørgsmål på pressemødet, efter at Liverpool var blevet ydmyget med 3-0 til Wolverhampton.
Fredag var Klopp så igen i skudlinjen, og selv om han besvarede alle spørgsmål forud for mandagens derbykamp mod Everton, så var der alligevel lidt knas i stemningen.
For på et tidspunkt var der fokus på anfører Jordan Henderson, som ikke har haft nogen stor rolle for Liverpool i denne sæson. På det seneste er Henderson også startet ude. Her har Liverpool også tabt en del kampe, men Klopp vil ikke have fokus på blot en enkelt spiller.
– Jeg forstår ikke, hvorfor vi taler om én spiller. Helt seriøst. Alle ved, hvor meget jeg respekterer ham.
– Én spiller bliver subjektet. Henderson dit, Henderson dat. Hendo er ikke problemet. Det har han aldrig været, og det kommer han heller ikke til at blive. Han spillede 98 procent af vores kampe, da han var klar og i god form. Han spillede alle disse kampe, fordi han er meget, meget vigtig for os. Der er ikke noget… Jeg forstår, at du tænker på den enkelte, men jeg kan ikke svare på spørgsmålet. Ja, han er vigtig, og vi har savnet ham en del, forklarer Klopp ifølge Mirror.
Dermed vil tyskeren ikke bruge fraværet af Henderson som et forklaringsproblem på Liverpools problemer i denne sæson.
I stedet skal man se på Liverpools kvaler ud fra et større perspektiv, tilføjer Klopp, for så ville problemerne ikke være lige så udtalte.
Liverpools midtbane har fået enorm kritik i denne sæson, hvor samtlige af spillerne til positionen har haft store problemer. Det kan ses i tabellen, hvor Liverpool er på 10. pladsen. Klopps tropper har tabt tre af de seneste fire Premier League-kampe.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER