Klopp bider igen: Han er ikke problemet!

Det er ikke lutter god stemning, som præger Jürgen Klopps pressemøder i øjeblikket.



Jürgen Klopp kom i vælten i sidste weekend, da han nægtede at besvare journalisten James Pearces' spørgsmål på pressemødet, efter at Liverpool var blevet ydmyget med 3-0 til Wolverhampton. 

Fredag var Klopp så igen i skudlinjen, og selv om han besvarede alle spørgsmål forud for mandagens derbykamp mod Everton, så var der alligevel lidt knas i stemningen. 

For på et tidspunkt var der fokus på anfører Jordan Henderson, som ikke har haft nogen stor rolle for Liverpool i denne sæson. På det seneste er Henderson også startet ude. Her har Liverpool også tabt en del kampe, men Klopp vil ikke have fokus på blot en enkelt spiller.

– Jeg forstår ikke, hvorfor vi taler om én spiller. Helt seriøst. Alle ved, hvor meget jeg respekterer ham. 

– Én spiller bliver subjektet. Henderson dit, Henderson dat. Hendo er ikke problemet. Det har han aldrig været, og det kommer han heller ikke til at blive. Han spillede 98 procent af vores kampe, da han var klar og i god form. Han spillede alle disse kampe, fordi han er meget, meget vigtig for os. Der er ikke noget… Jeg forstår, at du tænker på den enkelte, men jeg kan ikke svare på spørgsmålet. Ja, han er vigtig, og vi har savnet ham en del, forklarer Klopp ifølge Mirror.

Dermed vil tyskeren ikke bruge fraværet af Henderson som et forklaringsproblem på Liverpools problemer i denne sæson. 

I stedet skal man se på Liverpools kvaler ud fra et større perspektiv, tilføjer Klopp, for så ville problemerne ikke være lige så udtalte. 

Liverpools midtbane har fået enorm kritik i denne sæson, hvor samtlige af spillerne til positionen har haft store problemer. Det kan ses i tabellen, hvor Liverpool er på 10. pladsen. Klopps tropper har tabt tre af de seneste fire Premier League-kampe.





Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg