Jürgen Klopp kom i vælten i sidste weekend, da han nægtede at besvare journalisten James Pearces' spørgsmål på pressemødet, efter at Liverpool var blevet ydmyget med 3-0 til Wolverhampton.
Fredag var Klopp så igen i skudlinjen, og selv om han besvarede alle spørgsmål forud for mandagens derbykamp mod Everton, så var der alligevel lidt knas i stemningen.
For på et tidspunkt var der fokus på anfører Jordan Henderson, som ikke har haft nogen stor rolle for Liverpool i denne sæson. På det seneste er Henderson også startet ude. Her har Liverpool også tabt en del kampe, men Klopp vil ikke have fokus på blot en enkelt spiller.
– Jeg forstår ikke, hvorfor vi taler om én spiller. Helt seriøst. Alle ved, hvor meget jeg respekterer ham.
– Én spiller bliver subjektet. Henderson dit, Henderson dat. Hendo er ikke problemet. Det har han aldrig været, og det kommer han heller ikke til at blive. Han spillede 98 procent af vores kampe, da han var klar og i god form. Han spillede alle disse kampe, fordi han er meget, meget vigtig for os. Der er ikke noget… Jeg forstår, at du tænker på den enkelte, men jeg kan ikke svare på spørgsmålet. Ja, han er vigtig, og vi har savnet ham en del, forklarer Klopp ifølge Mirror.
Dermed vil tyskeren ikke bruge fraværet af Henderson som et forklaringsproblem på Liverpools problemer i denne sæson.
I stedet skal man se på Liverpools kvaler ud fra et større perspektiv, tilføjer Klopp, for så ville problemerne ikke være lige så udtalte.
Liverpools midtbane har fået enorm kritik i denne sæson, hvor samtlige af spillerne til positionen har haft store problemer. Det kan ses i tabellen, hvor Liverpool er på 10. pladsen. Klopps tropper har tabt tre af de seneste fire Premier League-kampe.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT