Jürgen Klopp kom i vælten i sidste weekend, da han nægtede at besvare journalisten James Pearces' spørgsmål på pressemødet, efter at Liverpool var blevet ydmyget med 3-0 til Wolverhampton.
Fredag var Klopp så igen i skudlinjen, og selv om han besvarede alle spørgsmål forud for mandagens derbykamp mod Everton, så var der alligevel lidt knas i stemningen.
For på et tidspunkt var der fokus på anfører Jordan Henderson, som ikke har haft nogen stor rolle for Liverpool i denne sæson. På det seneste er Henderson også startet ude. Her har Liverpool også tabt en del kampe, men Klopp vil ikke have fokus på blot en enkelt spiller.
– Jeg forstår ikke, hvorfor vi taler om én spiller. Helt seriøst. Alle ved, hvor meget jeg respekterer ham.
– Én spiller bliver subjektet. Henderson dit, Henderson dat. Hendo er ikke problemet. Det har han aldrig været, og det kommer han heller ikke til at blive. Han spillede 98 procent af vores kampe, da han var klar og i god form. Han spillede alle disse kampe, fordi han er meget, meget vigtig for os. Der er ikke noget… Jeg forstår, at du tænker på den enkelte, men jeg kan ikke svare på spørgsmålet. Ja, han er vigtig, og vi har savnet ham en del, forklarer Klopp ifølge Mirror.
Dermed vil tyskeren ikke bruge fraværet af Henderson som et forklaringsproblem på Liverpools problemer i denne sæson.
I stedet skal man se på Liverpools kvaler ud fra et større perspektiv, tilføjer Klopp, for så ville problemerne ikke være lige så udtalte.
Liverpools midtbane har fået enorm kritik i denne sæson, hvor samtlige af spillerne til positionen har haft store problemer. Det kan ses i tabellen, hvor Liverpool er på 10. pladsen. Klopps tropper har tabt tre af de seneste fire Premier League-kampe.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
AVIS