Klopp er ikke i tvivl: Han er verdens bedste

Jürgen Klopp glæder sig over at have Virgil van Dijk tilbage i fulde omdrejninger, og lige nu er der ingen forsvarsspillere, som er bedre end hollænderen.



Liverpool er atter tilbage i den absolutte topstrid i Premier League, og det kan meget vel hænge sammen med, at Virgil van Djk er tilbage i fulde omdrejninger.

Hollænderen døjede længe med at finde tilbage til sit topniveau, efter han smadrede korsbåndet i knæet for år siden, og særligt i sidste sæson kostede det dyrt.

Den bomstærke stopper har dog taget revanche i denne sæson, hvor han ligner noget nær den bedste udgave af sig selv. Og den udgave er verdens bedste. Det mener Jürgen Klopp, som ikke kan se, hvilken midtstopper i verden, der skulle være bedre.

– Det var han, og det bliver han ved med at være. Virg er verdens bedste forsvarsspiller, siger Klopp og fortsætter:

– Havde han mindre gode perioder? Ja. Vis mig én spiller, som aldrig har haft det, ham vil jeg være glad for at møde. Sådan er vi alle nok. Når vi ser tilbage, og ser på planetens Rio Ferdinander – ikke for at bebrejde ham – men var de gode hele tiden? Eller Jaap Stam, Sami Hyypia og så videre? 

– Var de altid perfekte? Ingen er, og ingen kommer til at være det. Så ja, Virg i den her form for os er bare super vigtigt. 

Liverpool får brug for, at van Dijk holder sig skarp. Lørdag gæster man Crystal Palace, og for nylig mistede man Joel Matip for resten af sæsonen med en skade.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kan sikre millioner til AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Forlader AGF – her er hans nye klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Roony vil væk

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FC Barcelona præsenterer stjerne

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Mæhle kan hentes for spotpris

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil