Klopp erkender: Det har været en ‘tricky’ uge

Liverpool-manageren mener desuden, at den nye spiller Endo minder om de spillere, som de gik glip af.



Liverpool har haft snøren ude efter en række spillere denne sommer, hvor det trods deres status som engelsk storklub har måtte se nogle af deres emner som Moises Caicedo og Romeo Lavia vælge Chelsea i stedet for dem.

Som resultat af det har Liverpool-manager Jürgen Klopp hive japanske Wataru Endo ind, og ved præsentationen af den nye midtbanespiller slår tyskeren fast, at det har været en svær uge for ham.

– Den seneste uge har været en 'tricky' en. Det er der ingen tvivl om. Når du står over for et problem, kan du enten holde fast i problemet eller finde en løsning, og jeg er mere end glad for at have fundet løsningen, fortæller Klopp.

Derudover mener han, at Endo minder meget godt om de to spillere, som de endte med at gå glip af.

– Sammenlignet med (Caicedo og Lavia red.), er det en lignende position med en lignende profil. Han er en rigtig god fodboldspiller, stærk i luften og virkelig dygtig i generelle defensive dueller, han elsker det, siger han og fortætter:

– Taktisk er han virkelig klog, han lukker de rigtige rum og spillere ned. Udover det har han et stort hjerte, vilje, han er en virkelig god pakke, jeg er virkelig glad, lyder det fra Klopp.

Han peger desuden på, at han som tysker stadig følger godt med i Bundesligaen, så han har kendt til Endo, siden han kom til Stuttgart i 2020.

Prisen på Endo menes at være på omkring 140 millioner kroner, som er en pæn slat under, hvad Lavia og Caicedo er røget for med henholdvis 500 millioner kroner og 990 millioner kroner.

Sidstnævnte bringer ham også helt op blandt de dyreste nogensinde. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Portugal – Kroatien

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



LIVE

VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dårligt nyt for Isaksen

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Belgien – Senegal

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

‘Det er en interessant spiller’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte