Klopp erkender: Det har været en ‘tricky’ uge

Liverpool-manageren mener desuden, at den nye spiller Endo minder om de spillere, som de gik glip af.



Liverpool har haft snøren ude efter en række spillere denne sommer, hvor det trods deres status som engelsk storklub har måtte se nogle af deres emner som Moises Caicedo og Romeo Lavia vælge Chelsea i stedet for dem.

Som resultat af det har Liverpool-manager Jürgen Klopp hive japanske Wataru Endo ind, og ved præsentationen af den nye midtbanespiller slår tyskeren fast, at det har været en svær uge for ham.

– Den seneste uge har været en 'tricky' en. Det er der ingen tvivl om. Når du står over for et problem, kan du enten holde fast i problemet eller finde en løsning, og jeg er mere end glad for at have fundet løsningen, fortæller Klopp.

Derudover mener han, at Endo minder meget godt om de to spillere, som de endte med at gå glip af.

– Sammenlignet med (Caicedo og Lavia red.), er det en lignende position med en lignende profil. Han er en rigtig god fodboldspiller, stærk i luften og virkelig dygtig i generelle defensive dueller, han elsker det, siger han og fortætter:

– Taktisk er han virkelig klog, han lukker de rigtige rum og spillere ned. Udover det har han et stort hjerte, vilje, han er en virkelig god pakke, jeg er virkelig glad, lyder det fra Klopp.

Han peger desuden på, at han som tysker stadig følger godt med i Bundesligaen, så han har kendt til Endo, siden han kom til Stuttgart i 2020.

Prisen på Endo menes at være på omkring 140 millioner kroner, som er en pæn slat under, hvad Lavia og Caicedo er røget for med henholdvis 500 millioner kroner og 990 millioner kroner.

Sidstnævnte bringer ham også helt op blandt de dyreste nogensinde. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

VM-spiller alvorligt skadet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr