Klopp erkender: Det har været en ‘tricky’ uge

Liverpool-manageren mener desuden, at den nye spiller Endo minder om de spillere, som de gik glip af.



Liverpool har haft snøren ude efter en række spillere denne sommer, hvor det trods deres status som engelsk storklub har måtte se nogle af deres emner som Moises Caicedo og Romeo Lavia vælge Chelsea i stedet for dem.

Som resultat af det har Liverpool-manager Jürgen Klopp hive japanske Wataru Endo ind, og ved præsentationen af den nye midtbanespiller slår tyskeren fast, at det har været en svær uge for ham.

– Den seneste uge har været en 'tricky' en. Det er der ingen tvivl om. Når du står over for et problem, kan du enten holde fast i problemet eller finde en løsning, og jeg er mere end glad for at have fundet løsningen, fortæller Klopp.

Derudover mener han, at Endo minder meget godt om de to spillere, som de endte med at gå glip af.

– Sammenlignet med (Caicedo og Lavia red.), er det en lignende position med en lignende profil. Han er en rigtig god fodboldspiller, stærk i luften og virkelig dygtig i generelle defensive dueller, han elsker det, siger han og fortætter:

– Taktisk er han virkelig klog, han lukker de rigtige rum og spillere ned. Udover det har han et stort hjerte, vilje, han er en virkelig god pakke, jeg er virkelig glad, lyder det fra Klopp.

Han peger desuden på, at han som tysker stadig følger godt med i Bundesligaen, så han har kendt til Endo, siden han kom til Stuttgart i 2020.

Prisen på Endo menes at være på omkring 140 millioner kroner, som er en pæn slat under, hvad Lavia og Caicedo er røget for med henholdvis 500 millioner kroner og 990 millioner kroner.

Sidstnævnte bringer ham også helt op blandt de dyreste nogensinde. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Kryptisk transfermelding

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afviste Premier League-klubber

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

FC København-farvel rykker nærmere

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek