Klopp erkender: Det har været en ‘tricky’ uge

Liverpool-manageren mener desuden, at den nye spiller Endo minder om de spillere, som de gik glip af.



Liverpool har haft snøren ude efter en række spillere denne sommer, hvor det trods deres status som engelsk storklub har måtte se nogle af deres emner som Moises Caicedo og Romeo Lavia vælge Chelsea i stedet for dem.

Som resultat af det har Liverpool-manager Jürgen Klopp hive japanske Wataru Endo ind, og ved præsentationen af den nye midtbanespiller slår tyskeren fast, at det har været en svær uge for ham.

– Den seneste uge har været en 'tricky' en. Det er der ingen tvivl om. Når du står over for et problem, kan du enten holde fast i problemet eller finde en løsning, og jeg er mere end glad for at have fundet løsningen, fortæller Klopp.

Derudover mener han, at Endo minder meget godt om de to spillere, som de endte med at gå glip af.

– Sammenlignet med (Caicedo og Lavia red.), er det en lignende position med en lignende profil. Han er en rigtig god fodboldspiller, stærk i luften og virkelig dygtig i generelle defensive dueller, han elsker det, siger han og fortætter:

– Taktisk er han virkelig klog, han lukker de rigtige rum og spillere ned. Udover det har han et stort hjerte, vilje, han er en virkelig god pakke, jeg er virkelig glad, lyder det fra Klopp.

Han peger desuden på, at han som tysker stadig følger godt med i Bundesligaen, så han har kendt til Endo, siden han kom til Stuttgart i 2020.

Prisen på Endo menes at være på omkring 140 millioner kroner, som er en pæn slat under, hvad Lavia og Caicedo er røget for med henholdvis 500 millioner kroner og 990 millioner kroner.

Sidstnævnte bringer ham også helt op blandt de dyreste nogensinde. Læs mere om det her.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Røde Djævle fortærer Faraoner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Brøndby melder duo færdig og teaser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Belgien – Egypten

Jagter tidligere FCK-stjerne

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Blæst bagover af 18-årig

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Raser over VM-tiltag

Spanien – Kap Verde



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Tyskland – Curacao