Klopp raser i interview: Svar selv hvis ikke du er tilfreds

Liverpool FC spillede lørdag 1-1 ude mod Brighton, og efter kampen var det en træt Jürgen Klopp, der ikke gad at finde sig i spekulationer fra en journalist.



Liverpool FC missede en gylden chance lørdag, da man på udebane spillede 1-1 mod Brighton i en tæt kamp. Diogo Jota havde ellers bragt Liverpool foran med en halv time igen, men i overtiden fik værterne straffespark, som Pascal Gross omsatte.

Netop straffesparket var efter kampen med til at skabe et noget vredt interview med Liverpool-manager Jürgen Klopp, der blev bedt om at forholde sig til straffesparket.

En træt Klopp gad ikke spekulationer, så han valgte at give dommerne ret i beslutningen. Det fik dog intervieweren til at spørge kritisk ind, da flere Brighton-spillere ifølge ham havde sagt til Liverpools Jordan Henderson, at der ikke var straffe.

Læs også:Bekræfter: FC Midtjylland og Liverpool mødes i Tyskland

Den opfølgning fik det til at koge over for Jürgen Klopp:

– Ja men dommerne…..Hør nu her! Nu prøver du igen på at lave en historie på min bekostning, der gør du altså. Hvis jeg stod her og sagde, at der ikke var straffe, så dømte han det stadig. Lad være med at se sådan ud, for du prøver det jo altid. Hele tiden. I dag siger jeg, at der var straffespark, og så er du ikke tilfreds med det svar. Hvis det skal gå efter, hvad du vil høre, så giv svarene til dig selv, raser Jürgen Klopp.

Interviewet fortsætter lettere akavet, hvor journalisteren spørger ind til, hvad Klopp synes om den præstation, hans mandskab leverede i Brighton:

Læs også:Spænding i FCM-gruppen: Hård periode skyldes kampprogram og skader

– Den var god, svarer Klopp, inden Liverpool-manageren er mere nådig og uddyber sit svar:

– Det var rigtig godt, og jeg kunne ikke være mere stolt af drengene. Vi ved, hvor dygtige Brighton er på bolden, og det kunne man slet ikke se i dag, lyder det fra Jürgen Klopp, der dog påpeger, at flere af hans spillere løb tør for kræfter i anden halvleg.

Med lørdagens uafgjorte resultat er Liverpool fortsat i spidsen af Premier League. De kan dog bliver overhalet af både Tottenham, Chelsea og Leicester, hvis de vinder deres kampe.

Læs også:Jürgen Klopp: Den største udfordring jeg nogensinde har stået overfor
Læs også:Klopp til engelsk regering: Hvor er logikken i det?
Læs også:FIFA offentliggør de nominerede til årets priser




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Afslører samtale med Roony Bardghji

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’