Klopp raser i interview: Svar selv hvis ikke du er tilfreds

Liverpool FC spillede lørdag 1-1 ude mod Brighton, og efter kampen var det en træt Jürgen Klopp, der ikke gad at finde sig i spekulationer fra en journalist.



Liverpool FC missede en gylden chance lørdag, da man på udebane spillede 1-1 mod Brighton i en tæt kamp. Diogo Jota havde ellers bragt Liverpool foran med en halv time igen, men i overtiden fik værterne straffespark, som Pascal Gross omsatte.

Netop straffesparket var efter kampen med til at skabe et noget vredt interview med Liverpool-manager Jürgen Klopp, der blev bedt om at forholde sig til straffesparket.

En træt Klopp gad ikke spekulationer, så han valgte at give dommerne ret i beslutningen. Det fik dog intervieweren til at spørge kritisk ind, da flere Brighton-spillere ifølge ham havde sagt til Liverpools Jordan Henderson, at der ikke var straffe.

Læs også:Bekræfter: FC Midtjylland og Liverpool mødes i Tyskland

Den opfølgning fik det til at koge over for Jürgen Klopp:

– Ja men dommerne…..Hør nu her! Nu prøver du igen på at lave en historie på min bekostning, der gør du altså. Hvis jeg stod her og sagde, at der ikke var straffe, så dømte han det stadig. Lad være med at se sådan ud, for du prøver det jo altid. Hele tiden. I dag siger jeg, at der var straffespark, og så er du ikke tilfreds med det svar. Hvis det skal gå efter, hvad du vil høre, så giv svarene til dig selv, raser Jürgen Klopp.

Interviewet fortsætter lettere akavet, hvor journalisteren spørger ind til, hvad Klopp synes om den præstation, hans mandskab leverede i Brighton:

Læs også:Spænding i FCM-gruppen: Hård periode skyldes kampprogram og skader

– Den var god, svarer Klopp, inden Liverpool-manageren er mere nådig og uddyber sit svar:

– Det var rigtig godt, og jeg kunne ikke være mere stolt af drengene. Vi ved, hvor dygtige Brighton er på bolden, og det kunne man slet ikke se i dag, lyder det fra Jürgen Klopp, der dog påpeger, at flere af hans spillere løb tør for kræfter i anden halvleg.

Med lørdagens uafgjorte resultat er Liverpool fortsat i spidsen af Premier League. De kan dog bliver overhalet af både Tottenham, Chelsea og Leicester, hvis de vinder deres kampe.

Læs også:Jürgen Klopp: Den største udfordring jeg nogensinde har stået overfor
Læs også:Klopp til engelsk regering: Hvor er logikken i det?
Læs også:FIFA offentliggør de nominerede til årets priser




FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




LIVE

LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Felix Beijmo er færdig i AGF

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Delaney teaser

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet