Klopp raser i interview: Svar selv hvis ikke du er tilfreds

Liverpool FC spillede lørdag 1-1 ude mod Brighton, og efter kampen var det en træt Jürgen Klopp, der ikke gad at finde sig i spekulationer fra en journalist.



Liverpool FC missede en gylden chance lørdag, da man på udebane spillede 1-1 mod Brighton i en tæt kamp. Diogo Jota havde ellers bragt Liverpool foran med en halv time igen, men i overtiden fik værterne straffespark, som Pascal Gross omsatte.

Netop straffesparket var efter kampen med til at skabe et noget vredt interview med Liverpool-manager Jürgen Klopp, der blev bedt om at forholde sig til straffesparket.

En træt Klopp gad ikke spekulationer, så han valgte at give dommerne ret i beslutningen. Det fik dog intervieweren til at spørge kritisk ind, da flere Brighton-spillere ifølge ham havde sagt til Liverpools Jordan Henderson, at der ikke var straffe.

Læs også:Bekræfter: FC Midtjylland og Liverpool mødes i Tyskland

Den opfølgning fik det til at koge over for Jürgen Klopp:

– Ja men dommerne…..Hør nu her! Nu prøver du igen på at lave en historie på min bekostning, der gør du altså. Hvis jeg stod her og sagde, at der ikke var straffe, så dømte han det stadig. Lad være med at se sådan ud, for du prøver det jo altid. Hele tiden. I dag siger jeg, at der var straffespark, og så er du ikke tilfreds med det svar. Hvis det skal gå efter, hvad du vil høre, så giv svarene til dig selv, raser Jürgen Klopp.

Interviewet fortsætter lettere akavet, hvor journalisteren spørger ind til, hvad Klopp synes om den præstation, hans mandskab leverede i Brighton:

Læs også:Spænding i FCM-gruppen: Hård periode skyldes kampprogram og skader

– Den var god, svarer Klopp, inden Liverpool-manageren er mere nådig og uddyber sit svar:

– Det var rigtig godt, og jeg kunne ikke være mere stolt af drengene. Vi ved, hvor dygtige Brighton er på bolden, og det kunne man slet ikke se i dag, lyder det fra Jürgen Klopp, der dog påpeger, at flere af hans spillere løb tør for kræfter i anden halvleg.

Med lørdagens uafgjorte resultat er Liverpool fortsat i spidsen af Premier League. De kan dog bliver overhalet af både Tottenham, Chelsea og Leicester, hvis de vinder deres kampe.

Læs også:Jürgen Klopp: Den største udfordring jeg nogensinde har stået overfor
Læs også:Klopp til engelsk regering: Hvor er logikken i det?
Læs også:FIFA offentliggør de nominerede til årets priser






LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Medier jubler over USA’s nedtur

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Belgien knuser USA



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Færdig

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Argentina – Egypten

Enig med FC Midtjylland-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Schweiz – Colombia

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

AGF-spiller idømt karantæne

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

“Du er en fucking maskine!”

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen