Klopp raser i interview: Svar selv hvis ikke du er tilfreds

Liverpool FC spillede lørdag 1-1 ude mod Brighton, og efter kampen var det en træt Jürgen Klopp, der ikke gad at finde sig i spekulationer fra en journalist.



Liverpool FC missede en gylden chance lørdag, da man på udebane spillede 1-1 mod Brighton i en tæt kamp. Diogo Jota havde ellers bragt Liverpool foran med en halv time igen, men i overtiden fik værterne straffespark, som Pascal Gross omsatte.

Netop straffesparket var efter kampen med til at skabe et noget vredt interview med Liverpool-manager Jürgen Klopp, der blev bedt om at forholde sig til straffesparket.

En træt Klopp gad ikke spekulationer, så han valgte at give dommerne ret i beslutningen. Det fik dog intervieweren til at spørge kritisk ind, da flere Brighton-spillere ifølge ham havde sagt til Liverpools Jordan Henderson, at der ikke var straffe.

Læs også:Bekræfter: FC Midtjylland og Liverpool mødes i Tyskland

Den opfølgning fik det til at koge over for Jürgen Klopp:

– Ja men dommerne…..Hør nu her! Nu prøver du igen på at lave en historie på min bekostning, der gør du altså. Hvis jeg stod her og sagde, at der ikke var straffe, så dømte han det stadig. Lad være med at se sådan ud, for du prøver det jo altid. Hele tiden. I dag siger jeg, at der var straffespark, og så er du ikke tilfreds med det svar. Hvis det skal gå efter, hvad du vil høre, så giv svarene til dig selv, raser Jürgen Klopp.

Interviewet fortsætter lettere akavet, hvor journalisteren spørger ind til, hvad Klopp synes om den præstation, hans mandskab leverede i Brighton:

Læs også:Spænding i FCM-gruppen: Hård periode skyldes kampprogram og skader

– Den var god, svarer Klopp, inden Liverpool-manageren er mere nådig og uddyber sit svar:

– Det var rigtig godt, og jeg kunne ikke være mere stolt af drengene. Vi ved, hvor dygtige Brighton er på bolden, og det kunne man slet ikke se i dag, lyder det fra Jürgen Klopp, der dog påpeger, at flere af hans spillere løb tør for kræfter i anden halvleg.

Med lørdagens uafgjorte resultat er Liverpool fortsat i spidsen af Premier League. De kan dog bliver overhalet af både Tottenham, Chelsea og Leicester, hvis de vinder deres kampe.

Læs også:Jürgen Klopp: Den største udfordring jeg nogensinde har stået overfor
Læs også:Klopp til engelsk regering: Hvor er logikken i det?
Læs også:FIFA offentliggør de nominerede til årets priser






LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uwe Rösler henter dansker

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Tager kontakt om Kamil Grabara 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Frankrig – Marokko

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’