Klopp roser Franks Brentford: Minder mig om Mainz

Det arbejde, Thomas Frank leverer for Brentford, kan på nogle punkter sammenlignes med Jürgen Klopps tid som manager i Mainz.



Thomas Franks Brentford tager lørdag imod Jürgen Klopps Liverpool i Premier League, og der er ingen tvivl om, at sidstnævnte er favoritter til at vinde opgøret. 

Som oprykker har Brentford fået en flot start på sæsonen. Særligt med tanke på at de opererer med et markant mindre budget end andre Premier League-klubber.

Det får også Liverpools tyske manager til at drage paralleller til dengang, han selv stod i spidsen for en underdog. 

– Det minder mig om den tid, hvor jeg trænede Mainz. Der var vi nødt til at arbejde klogt på transfermarkedet. 

– Brentford har en chance mod os. De er gennemspillede, og de spiller i en 3-5-2. Alle på holdet er klar til at løbe ekstra meter på deres nye stadion, siger Jürgen Klopp blandt andet på pressemødet forud for opgøret. 

Med Mainz-sammenligningen, hvor Klopp selv skulle udføre mirakler med et lavt budget, er det tydeligt, at respekten for den danske trænerkollega er stor. 

Klopp så da også med torsdag, da Thomas Frank mødte pressen forud for opgøret, og han var imponeret. 

– Jeg så Thomas Franks pressemøde, og det var noget af det mest underholdende, jeg har set de seneste par år. De gør det fremragende. Den måde de rekrutterer med færre penge – de kan skabe noget helt specielt. 

De to hold møder hinanden lørdag klokken 18.30. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF i kontakt om norsk angriber 

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nærmer sig vild FCK-præstation

FC Nordsjælland – Randers FC

Lyngby BK – AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Hvor er I vilde, AGF!

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt