Klopp roser Franks Brentford: Minder mig om Mainz

Det arbejde, Thomas Frank leverer for Brentford, kan på nogle punkter sammenlignes med Jürgen Klopps tid som manager i Mainz.



Thomas Franks Brentford tager lørdag imod Jürgen Klopps Liverpool i Premier League, og der er ingen tvivl om, at sidstnævnte er favoritter til at vinde opgøret. 

Som oprykker har Brentford fået en flot start på sæsonen. Særligt med tanke på at de opererer med et markant mindre budget end andre Premier League-klubber.

Det får også Liverpools tyske manager til at drage paralleller til dengang, han selv stod i spidsen for en underdog. 

– Det minder mig om den tid, hvor jeg trænede Mainz. Der var vi nødt til at arbejde klogt på transfermarkedet. 

– Brentford har en chance mod os. De er gennemspillede, og de spiller i en 3-5-2. Alle på holdet er klar til at løbe ekstra meter på deres nye stadion, siger Jürgen Klopp blandt andet på pressemødet forud for opgøret. 

Med Mainz-sammenligningen, hvor Klopp selv skulle udføre mirakler med et lavt budget, er det tydeligt, at respekten for den danske trænerkollega er stor. 

Klopp så da også med torsdag, da Thomas Frank mødte pressen forud for opgøret, og han var imponeret. 

– Jeg så Thomas Franks pressemøde, og det var noget af det mest underholdende, jeg har set de seneste par år. De gør det fremragende. Den måde de rekrutterer med færre penge – de kan skabe noget helt specielt. 

De to hold møder hinanden lørdag klokken 18.30. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Laudrup stopper på TV 2

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

– Schwartau-handel giver ingen mening

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Colombia – Ghana

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF