Kapitalfonden Dynasty Equity har opkøbt en mindre aktiepost i Premier League-klubben Liverpool.
Det oplyste klubben torsdag i en pressemeddelelse på sin hjemmeside.
Investeringen, der er af en ubeskrevet størrelse, skal gå til at afbetale bankgæld, som blev optaget under coronapandemien, udbygningen af stadionet Anfield samt spillerhandler.
Desuden skal pengene gå til at opkøbe klubbens tidligere træningsanlæg Melwood.
– Vores langsigtede forpligtelse over for Liverpool er lige så stærk, som den nogensinde har været, siger Mike Gordon, der er præsident i Fenway Sports Group (FSG), som er hovedaktionær i klubben, i pressemeddelelsen.
Investeringen kommer, selv om Liverpools formand og medejer Tom Werner i november sidste år udtalte, at klubben er til salg.
Flere medier har dog siden afdækket, at ejerne i stedet vil sælge en mindre andel i klubben. Hvilket den altså nu har gjort.
– Vi har altid sagt, at hvis der er en investeringspartner, der er rigtig for Liverpool, så vil vi forfølge muligheden for at hjælpe med at sikre klubbens langsigtede finansielle robusthed og fremtidige vækst, siger Gordon.
Ifølge avisen The Telegraph er der tale om en investering på op mod 164 millioner pund – omkring 1,4 milliarder kroner.
Så sent som i 2021 frasolgte FSG en andel i sin egen forretning, der også tæller baseballholdet Boston Red Sox, for et beløb svarende til omkring 4,6 milliarder kroner til kapitalfonden RedBird Capital Partners.
FSG betalte i 2010 de daværende ejere George Gillett jr. og Tom Hicks et beløb svarende til cirka 2,6 milliarder kroner for klubben.
Siden da har klubben vundet både Premier League og Champions League og igen etableret sig blandt de bedste i verden.
Dynasty Equity beskriver sig selv som et globalt sportsinvesteringsselskab. Men det er uklart, hvilke andre investeringer selskabet har lavet.
Liverpool kunne i februar fortælle, at man i regnskabsåret for sæsonen 2021/22 landede en omsætning på rekordhøje 594 millioner britiske pund, 107 millioner pund mere end i den forrige periode.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Monsterbud på vej
Brasiliansk VM-mavepuster
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
TOPNYHED