Koeman: Fik van Gaal at vide, han var fyret efter FA Cup-finalen, fortjener United ikke trofæet

Ronald Koeman mener ikke, at Manchester United kan være det bekendt, hvis van Gaal blev fyret, efter FA Cup-trofæet var hevet hjem.



Der går rygter i England om, at Louis van Gaals og José Mourinhos venskab er dødt. Angiveligt føler hollænderen sig stukket i ryggen af Mourinho. Faktisk skulle episoden med Manchester United og Mourinho have gjort, at van Gaal er hævntørstig og ikke er indstillet på at afslutte karrieren. 

Og spørger man van Gaals landsmand Ronald Koeman, der igennem historien ikke skulle have haft det bedste forhold med den tidligere United-manager, bør The Red Devils have en dårlig smag i munden, når snakken falder på van Gaals afsked. 

– Jeg har observeret forløbet omkring Louis og Jose Mourinho fra afstand. I flere måneder har alle kunnet læse, at Mourinho havde travlt med Manchester United. Hvis Louis først fik at vide, at han var fyret efter FA Cup-finalen, så fortjener Manchester United som klub ikke trofæet. Hvis man ved lidt om de typer af aftaler i fodbold (ansættelsen af Mourinho red.), ved man, at de ikke bliver lavet over natten. Louis har været under et enormt pres i månedsvis, og jeg er imponeret over den måde, han har holdt fast i sin værdighed på.
 
– Han har naturligvis haft en del konfrontationer med journalisterne, og der var øjeblikke, hvor jeg tænkte: “Louis, det kunne du have håndteret anderledes.” Men Louis er Louis. Og i forhold til det enorme pres, der har hvilet på ham, synes jeg, han leverede et stort stykke arbejde ved at vinde FA Cup’en, siger Koeman til Daily Mirror.
 
Louis van Gaal tog over i Manchester United efter VM i 2014 i Brasilien.
 




TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

England – Argentina

FC København-transfer bremses af denne årsag

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’