Koeman: Fik van Gaal at vide, han var fyret efter FA Cup-finalen, fortjener United ikke trofæet

Ronald Koeman mener ikke, at Manchester United kan være det bekendt, hvis van Gaal blev fyret, efter FA Cup-trofæet var hevet hjem.



Der går rygter i England om, at Louis van Gaals og José Mourinhos venskab er dødt. Angiveligt føler hollænderen sig stukket i ryggen af Mourinho. Faktisk skulle episoden med Manchester United og Mourinho have gjort, at van Gaal er hævntørstig og ikke er indstillet på at afslutte karrieren. 

Og spørger man van Gaals landsmand Ronald Koeman, der igennem historien ikke skulle have haft det bedste forhold med den tidligere United-manager, bør The Red Devils have en dårlig smag i munden, når snakken falder på van Gaals afsked. 

– Jeg har observeret forløbet omkring Louis og Jose Mourinho fra afstand. I flere måneder har alle kunnet læse, at Mourinho havde travlt med Manchester United. Hvis Louis først fik at vide, at han var fyret efter FA Cup-finalen, så fortjener Manchester United som klub ikke trofæet. Hvis man ved lidt om de typer af aftaler i fodbold (ansættelsen af Mourinho red.), ved man, at de ikke bliver lavet over natten. Louis har været under et enormt pres i månedsvis, og jeg er imponeret over den måde, han har holdt fast i sin værdighed på.
 
– Han har naturligvis haft en del konfrontationer med journalisterne, og der var øjeblikke, hvor jeg tænkte: “Louis, det kunne du have håndteret anderledes.” Men Louis er Louis. Og i forhold til det enorme pres, der har hvilet på ham, synes jeg, han leverede et stort stykke arbejde ved at vinde FA Cup’en, siger Koeman til Daily Mirror.
 
Louis van Gaal tog over i Manchester United efter VM i 2014 i Brasilien.
 






LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Martin Borre er ny kommunikationschef i DBU

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Liam Rosenior tager til Paris

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Enig med FC Midtjylland-angriber

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Argentina – Egypten

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten