Kogte over: Rasende Amorim smadrede tv-skærm

Manchester Uniteds træner er under pres, og efter nederlaget til Brighton smadrede han en tv-skærm i omklædningsrummet, lyder det.



Det kører ikke for Manchester United og klubbens nye portugisiske træner.

Ruben Amorim kan se tilbage på 15 kampe i spidsen for De Røde Djævle, og senest mod Brighton tabte han for syvende gang i spidsen for klubben, da man tabte 1-3 hjemme mod Brighton.

Nederlaget kom ellers efter en god sejr over bundholdet Southampton senest, og The Athletic skriver, at Ruben Amorim efter kampen kogte over.

Den portugisiske træner skal have været rasende over resultatet, og det føret til, at han smadrede en af de store tv-skærme, der er i Manchester Uniteds omklædningsrum.

Skærmen blev – ifølge The Athletic – brugt til taktikoplæg, og nu skal den enten fikses eller erstattes, inden man møder Rangers FC på torsdag i Europa League.

Den ødelagte skærm er et godt symbol på den krise, som storklubben befinder sig i, og efter opgøret var selvsamme Ruben Amorim ude og sige, at det formentlig var det dårligste Manchester United-hold i historien.

Det er nok lidt overdrevet, da klubben tidligere har spillet i den næstbedste række, men ser man kun på Premier League-tiden, har Amorim en pointe.

Manchester United ligger aktuelt nummer 13 i Premier League med 26 point. Der er 10 point til nedrykningsstregen.

Hverken Rasmus Højlund eller Christian Eriksen har succes hos De Røde Djævle for tiden. Førstnævnte har scoret to gange i 17 Premier League-kampe, mens Christian Eriksen har en enkelt assist i 12 ligakampe i denne sæson.

Manchester Uniteds næste opgave er en udekamp mod Fulham.







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Arsenal vinder Premier League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Lyon forhandler med dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil