Kogte over: Rasende Amorim smadrede tv-skærm

Manchester Uniteds træner er under pres, og efter nederlaget til Brighton smadrede han en tv-skærm i omklædningsrummet, lyder det.



Det kører ikke for Manchester United og klubbens nye portugisiske træner.

Ruben Amorim kan se tilbage på 15 kampe i spidsen for De Røde Djævle, og senest mod Brighton tabte han for syvende gang i spidsen for klubben, da man tabte 1-3 hjemme mod Brighton.

Nederlaget kom ellers efter en god sejr over bundholdet Southampton senest, og The Athletic skriver, at Ruben Amorim efter kampen kogte over.

Den portugisiske træner skal have været rasende over resultatet, og det føret til, at han smadrede en af de store tv-skærme, der er i Manchester Uniteds omklædningsrum.

Skærmen blev – ifølge The Athletic – brugt til taktikoplæg, og nu skal den enten fikses eller erstattes, inden man møder Rangers FC på torsdag i Europa League.

Den ødelagte skærm er et godt symbol på den krise, som storklubben befinder sig i, og efter opgøret var selvsamme Ruben Amorim ude og sige, at det formentlig var det dårligste Manchester United-hold i historien.

Det er nok lidt overdrevet, da klubben tidligere har spillet i den næstbedste række, men ser man kun på Premier League-tiden, har Amorim en pointe.

Manchester United ligger aktuelt nummer 13 i Premier League med 26 point. Der er 10 point til nedrykningsstregen.

Hverken Rasmus Højlund eller Christian Eriksen har succes hos De Røde Djævle for tiden. Førstnævnte har scoret to gange i 17 Premier League-kampe, mens Christian Eriksen har en enkelt assist i 12 ligakampe i denne sæson.

Manchester Uniteds næste opgave er en udekamp mod Fulham.





Kræver flere hold i Superligaen




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

AGF – Sønderjyske

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Fredericia – FC København

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud