Kogte over: Rasende Amorim smadrede tv-skærm

Manchester Uniteds træner er under pres, og efter nederlaget til Brighton smadrede han en tv-skærm i omklædningsrummet, lyder det.



Det kører ikke for Manchester United og klubbens nye portugisiske træner.

Ruben Amorim kan se tilbage på 15 kampe i spidsen for De Røde Djævle, og senest mod Brighton tabte han for syvende gang i spidsen for klubben, da man tabte 1-3 hjemme mod Brighton.

Nederlaget kom ellers efter en god sejr over bundholdet Southampton senest, og The Athletic skriver, at Ruben Amorim efter kampen kogte over.

Den portugisiske træner skal have været rasende over resultatet, og det føret til, at han smadrede en af de store tv-skærme, der er i Manchester Uniteds omklædningsrum.

Skærmen blev – ifølge The Athletic – brugt til taktikoplæg, og nu skal den enten fikses eller erstattes, inden man møder Rangers FC på torsdag i Europa League.

Den ødelagte skærm er et godt symbol på den krise, som storklubben befinder sig i, og efter opgøret var selvsamme Ruben Amorim ude og sige, at det formentlig var det dårligste Manchester United-hold i historien.

Det er nok lidt overdrevet, da klubben tidligere har spillet i den næstbedste række, men ser man kun på Premier League-tiden, har Amorim en pointe.

Manchester United ligger aktuelt nummer 13 i Premier League med 26 point. Der er 10 point til nedrykningsstregen.

Hverken Rasmus Højlund eller Christian Eriksen har succes hos De Røde Djævle for tiden. Førstnævnte har scoret to gange i 17 Premier League-kampe, mens Christian Eriksen har en enkelt assist i 12 ligakampe i denne sæson.

Manchester Uniteds næste opgave er en udekamp mod Fulham.





MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Tager Superliga-klub stor beslutning?

FCK-spiller har revet skulderen af led

PSG meldes enig med Barca-profil

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Paolo Maldini lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Forhandler med Jannik Vestergaard