Video : Tipsbladet
Premier League

Konkurrent er ‘rasende’ på Manchester United

Premier League-konkurrenten Newcastle er rasende på Manchester United, lyder det fra engelsk medie.

Manchester United er i gang med at ændre store dele af klubbens sportslige ledelse, efter at Sir Jim Ratcliffe har købt sig ind i klubben.

Først hyrede De Røde Djævle således Omar Berrada fra Manchester City som administrerende direktør, og nu vil klubben ifølge adskillige medier have Dan Ashworth fra Newcastle som klubbens kommende sportsdirektør.

Og i den forbindelse er Newcastles ledelse er blevet rasende på Manchester United, skriver The Times.

Det skyldes angiveligt måden, hvorpå Manchester United har kontaktet Dan Ashworth på.

Sportsdirektøren skal selv have informeret Newcastle om, at han gerne vil skifte til Old Trafford, og i den forbindelse har Newcastle sendt ham direkte på orlov og fjernet hans adgang til klubbens systemer.

Altimens har de informeret Manchester United om, at han koster 15 millioner pund, godt 130 millioner kroner, at købe fri, skriver The Times. Andre medier skriver om en pris i omegnen af 20 millioner pund, svarende til mere end 170 millioner kroner.

Dan Ashworth, 52 år, har tidligere været ansat som boss i det engelske fodboldforbund og Brighton, før han kom til Newcastle i 2022.