Marcus Rashford er en af lønkongerne i Manchester United, men den engelske angriber røg hurtigt helt ud i kulden, da Ruben Amorim blev ansat som cheftræner for ‘De Røde Djævle’ i efteråret.
Derfor blev Marcus Rashford i begyndelsen af februar udlejet til Aston Villa, og her har angriberen vist hæderlige takter i den seneste tid.
I Viaplays optakt til aftenens to Champions League-finaler spurgte vært Mads Laudrup sin far Michael Laudrup, om han tror på, at Aston Villa-cheftræner Unai Emery er manden, der kan bringe Marcus Rashford tilbage på rette spor efter nogle svære år i Manchester United.
– Det håber jeg virkelig. Han er virkelig en spiller, jeg har været irriteret på mange gange. Fordi det er jo åbenlyst, at han har kvaliteter. Men jeg har set ham i så mange kampe for Manchester United, hvor han har gået ugideligt rundt, som om han ikke gad at spille fodbold mere, lød det her fra Michael Laudrup.
Ifølge Michael Laudrup kan PSG-stjernen Ousmane Dembélé sammenlignes lidt med Marcus Rashford.
– Jeg vil sige, at Rashford og Dembélé, det har været to spillere, hvor jeg har tænkt: ‘Helt ærligt, er der ikke nogen, der kan ruske op i de to?’ Tænk hvis den her sæson skal blive sæsonen, hvor to spanske trænere, i form af Luis Enrique i Paris og Unai Emery med Rashford, får dem op og leverer stabilt. Det ser ud som om, at Luis Enrique er lykkedes med det, og hvis Unai Emery kan gøre det, så vil jeg sige, at det er godt.
– Det er godt for deres hold, men det er også godt for fodbolden, fordi det er to spillere med kvalitet. Men de skulle virkelig ruskes op. Med Rashford er det dejligt at se, at han er på vej derhen, hvor vi ved, at han kan være, lød det fra Michael Laudrup i Viaplay-studiet.
Kvartfinalen mellem Aston Villa og Paris Saint-Germain vises på TV 3 Sport og Viaplay.
Kan Unai Emery få Marcus Rashford tilbage på rette spor?
0 Votes
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Bo Svensson skriver Superliga-historie
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER