Kontroversielt bud på årets hold i Premier League

Talknuserne hos det internationale center for sportsstudier, CIES Football Observatory, har forsøgt at sætte årets hold i Premier League ud fra deres statistikker.



Ligaerne i de fem største lande er gået på hæld, og som det sig hør og bør, så skal der uddeles priser, og årets hold skal sættes.

Hos det internationale center for sportsstudier, CIES Football Observatory, har man kigget ned i sine egne statistikker og udvalgt 11 spillere ud fra, hvordan de præsterer på banen og deres effektivitet på individuelt og kollektivt niveau.

Det har ført til et kontroversielt hold, hvor der blandt andet er blevet plads til Arsenals midtbanespiller Granit Xhaka og Manchester Uniteds svensker Victor Lindelöf, og det er ikke gået ubemærket hen på twitter, som du kan se i tråden.

Opstillingen er en 4-2-1-3:

Ederson – Cancelo, Lindelöf, Dias, Robertson – Xhaka, Rodri – Mount, Sterling – Kane

CIES har ikke oplyst præcis hvilke data, der ligger til grund for udtagelsen til årets hold, men for at komme i betragtning skal man have spillet minimum to-tredjedele af kampene i Premier League i løbet af sæsonen – altså skal man have været i aktion i mere end 25,3 kampe.

Og her ligger for eksempel forklaring i, hvor Kevin de Bruyne ikke er at finde på holdet. Han falder nemlig lige nøjagtig uden for kravet med sine 25 kampe for Manchester City denne sæson. Derimod har hverken Marcus Rashford eller Mohamed Salah trods 37 kampe fundet vej til årets hold, ligesom en af ligaens helt store åbenbaringer Yves Bissouma også er ude.

Fra et dansk synspunkt kunne det argumenteres for, at Pierre-Emile Højbjerg havde fortjent en plads på “statistik-holdet”. Den danske midtbanespiller ligger på en flot andenplads over antallet af afleveringer gennem sæsonen, hvor han med 2.765 styks kun er 20 afleveringer efter Manchester Citys Rodri. Spanieren har til gengæld spillet fire kampe færre.

Joachim Andersen kommer også flot ind på en andenplads over flest afleveringer gennem sæsonen, men han ryger formentlig på baggrund af Fulhams nedrykning.





KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Klar transferbesked til Christian Eriksen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber