Kontroversielt bud på årets hold i Premier League

Talknuserne hos det internationale center for sportsstudier, CIES Football Observatory, har forsøgt at sætte årets hold i Premier League ud fra deres statistikker.



Ligaerne i de fem største lande er gået på hæld, og som det sig hør og bør, så skal der uddeles priser, og årets hold skal sættes.

Hos det internationale center for sportsstudier, CIES Football Observatory, har man kigget ned i sine egne statistikker og udvalgt 11 spillere ud fra, hvordan de præsterer på banen og deres effektivitet på individuelt og kollektivt niveau.

Det har ført til et kontroversielt hold, hvor der blandt andet er blevet plads til Arsenals midtbanespiller Granit Xhaka og Manchester Uniteds svensker Victor Lindelöf, og det er ikke gået ubemærket hen på twitter, som du kan se i tråden.

Opstillingen er en 4-2-1-3:

Ederson – Cancelo, Lindelöf, Dias, Robertson – Xhaka, Rodri – Mount, Sterling – Kane

CIES har ikke oplyst præcis hvilke data, der ligger til grund for udtagelsen til årets hold, men for at komme i betragtning skal man have spillet minimum to-tredjedele af kampene i Premier League i løbet af sæsonen – altså skal man have været i aktion i mere end 25,3 kampe.

Og her ligger for eksempel forklaring i, hvor Kevin de Bruyne ikke er at finde på holdet. Han falder nemlig lige nøjagtig uden for kravet med sine 25 kampe for Manchester City denne sæson. Derimod har hverken Marcus Rashford eller Mohamed Salah trods 37 kampe fundet vej til årets hold, ligesom en af ligaens helt store åbenbaringer Yves Bissouma også er ude.

Fra et dansk synspunkt kunne det argumenteres for, at Pierre-Emile Højbjerg havde fortjent en plads på “statistik-holdet”. Den danske midtbanespiller ligger på en flot andenplads over antallet af afleveringer gennem sæsonen, hvor han med 2.765 styks kun er 20 afleveringer efter Manchester Citys Rodri. Spanieren har til gengæld spillet fire kampe færre.

Joachim Andersen kommer også flot ind på en andenplads over flest afleveringer gennem sæsonen, men han ryger formentlig på baggrund af Fulhams nedrykning.



Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

– De skal skille sig af med ham!

Viborg FF – FC Midtjylland

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Randers FC – AGF

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Kæmpe triumf for Frank

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr