Kontroversielt bud på årets hold i Premier League

Talknuserne hos det internationale center for sportsstudier, CIES Football Observatory, har forsøgt at sætte årets hold i Premier League ud fra deres statistikker.



Ligaerne i de fem største lande er gået på hæld, og som det sig hør og bør, så skal der uddeles priser, og årets hold skal sættes.

Hos det internationale center for sportsstudier, CIES Football Observatory, har man kigget ned i sine egne statistikker og udvalgt 11 spillere ud fra, hvordan de præsterer på banen og deres effektivitet på individuelt og kollektivt niveau.

Det har ført til et kontroversielt hold, hvor der blandt andet er blevet plads til Arsenals midtbanespiller Granit Xhaka og Manchester Uniteds svensker Victor Lindelöf, og det er ikke gået ubemærket hen på twitter, som du kan se i tråden.

Opstillingen er en 4-2-1-3:

Ederson – Cancelo, Lindelöf, Dias, Robertson – Xhaka, Rodri – Mount, Sterling – Kane

CIES har ikke oplyst præcis hvilke data, der ligger til grund for udtagelsen til årets hold, men for at komme i betragtning skal man have spillet minimum to-tredjedele af kampene i Premier League i løbet af sæsonen – altså skal man have været i aktion i mere end 25,3 kampe.

Og her ligger for eksempel forklaring i, hvor Kevin de Bruyne ikke er at finde på holdet. Han falder nemlig lige nøjagtig uden for kravet med sine 25 kampe for Manchester City denne sæson. Derimod har hverken Marcus Rashford eller Mohamed Salah trods 37 kampe fundet vej til årets hold, ligesom en af ligaens helt store åbenbaringer Yves Bissouma også er ude.

Fra et dansk synspunkt kunne det argumenteres for, at Pierre-Emile Højbjerg havde fortjent en plads på “statistik-holdet”. Den danske midtbanespiller ligger på en flot andenplads over antallet af afleveringer gennem sæsonen, hvor han med 2.765 styks kun er 20 afleveringer efter Manchester Citys Rodri. Spanieren har til gengæld spillet fire kampe færre.

Joachim Andersen kommer også flot ind på en andenplads over flest afleveringer gennem sæsonen, men han ryger formentlig på baggrund af Fulhams nedrykning.





LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Tager skylden for misset Champions League

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Conte stopper i Napoli

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Kommer med frækt bud på dansk mester