Kontroversielt bud på årets hold i Premier League

Talknuserne hos det internationale center for sportsstudier, CIES Football Observatory, har forsøgt at sætte årets hold i Premier League ud fra deres statistikker.



Ligaerne i de fem største lande er gået på hæld, og som det sig hør og bør, så skal der uddeles priser, og årets hold skal sættes.

Hos det internationale center for sportsstudier, CIES Football Observatory, har man kigget ned i sine egne statistikker og udvalgt 11 spillere ud fra, hvordan de præsterer på banen og deres effektivitet på individuelt og kollektivt niveau.

Det har ført til et kontroversielt hold, hvor der blandt andet er blevet plads til Arsenals midtbanespiller Granit Xhaka og Manchester Uniteds svensker Victor Lindelöf, og det er ikke gået ubemærket hen på twitter, som du kan se i tråden.

Opstillingen er en 4-2-1-3:

Ederson – Cancelo, Lindelöf, Dias, Robertson – Xhaka, Rodri – Mount, Sterling – Kane

CIES har ikke oplyst præcis hvilke data, der ligger til grund for udtagelsen til årets hold, men for at komme i betragtning skal man have spillet minimum to-tredjedele af kampene i Premier League i løbet af sæsonen – altså skal man have været i aktion i mere end 25,3 kampe.

Og her ligger for eksempel forklaring i, hvor Kevin de Bruyne ikke er at finde på holdet. Han falder nemlig lige nøjagtig uden for kravet med sine 25 kampe for Manchester City denne sæson. Derimod har hverken Marcus Rashford eller Mohamed Salah trods 37 kampe fundet vej til årets hold, ligesom en af ligaens helt store åbenbaringer Yves Bissouma også er ude.

Fra et dansk synspunkt kunne det argumenteres for, at Pierre-Emile Højbjerg havde fortjent en plads på “statistik-holdet”. Den danske midtbanespiller ligger på en flot andenplads over antallet af afleveringer gennem sæsonen, hvor han med 2.765 styks kun er 20 afleveringer efter Manchester Citys Rodri. Spanieren har til gengæld spillet fire kampe færre.

Joachim Andersen kommer også flot ind på en andenplads over flest afleveringer gennem sæsonen, men han ryger formentlig på baggrund af Fulhams nedrykning.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Spår stor transferaktivitet i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’