Der er flere af landsholdets største stjerner, der har skiftet klub denne sommer, men for Christian Eriksen blev det ikke til en transfer i det netop afsluttede transfervindue.
Christian Eriksen fortsætter dermed i Manchester United, hvor det i denne sæson kun er blevet til fire minutters spilletid i alt for den danske landsholdsstjerne. Og den beslutning har Viaplay-ekspert Thomas Gravesen meget svært ved at finde forståelse for.
– Det er mit store, store spørgsmålstegn. Igen er han gået igennem et transfervindue, hvor han har haft muligheden for at komme til at spille fodbold, men hvor han simpelthen har valgt at sige nej.
– Jeg tvivler simpelthen, og jeg bliver så ked af det, fordi jeg har så store forventninger til ham, men jeg mangler et ambitionsniveau fra Christian Eriksen. Jeg forstår ikke, hvad det er, der foregår, lyder det fra Thomas Gravesen, der selv opnåede 66 landskampe mellem 1998 og 2006.
Ifølge 'Graver' kan Christian Eriksen ikke være i tvivl om, at han er udset en reserverolle i Manchester United i denne sæson.
– Han har fået et vink med en vognstang sidste år i Premier League, hvor han fik 12 kampe (i startopstillingen, red.) for Manchester United. Og det ligner, at han nu har fået at vide, at han kommer til at få færre kampe i år.
– For mig er det derfor en gåde, at han bliver ved med at sige 'jeg har det godt, og det er dejligt at være her'. Jamen, vil du ikke spille fodbold? Kom nu ud med en udmelding om, hvad det er, der foregår, siger Thomas Gravesen.
Jeg tvivler simpelthen, og jeg bliver så ked af det, fordi jeg har så store forventninger til ham, men jeg mangler et ambitionsniveau fra Christian Eriksen.
Thomas GravesenViaplay-ekspert
Christian Eriksen befinder sig i øjeblikket i Helsingør, hvor det danske landshold træner forud for de to Nations League-kampe mod Schweiz og Serbien senere på ugen. Ifølge Thomas Gravesen er det dog besynderligt, at Christian Eriksen er blevet udtaget til landsholdet i denne omgang.
– Hvorfor bliver man udtaget til landsholdet, når man ikke spiller fodbold? Hvad er nu det? Jeg kan acceptere en enkelt gang, men nu kommer han til at sidde en hel sæson uden at spille fodbold. Man kan da ikke udtage en spiller, som ikke spiller fodbold.
– Det er virkelig en spiller, som det danske landshold har brug for. En spiller, som det danske landshold har brug for i topform, og nu sidder han med fire minutter i benene mod Liverpool, hvor de bliver mast igennem egne netmasker og taber 3-0, lyder det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.
Agent har forklaret situationen
Christian Eriksens agent Martin Schoots gav mandag et interview til Voetbal International, hvor Schoots forklarede årsagen til, at den danske landsholdsstjerne bliver i Manchester United.
– Manchester United kommer til at spille hver tredje dag, så han kommer stadig til at blive vigtig for Manchester United, lød det her fra Schoots, der samtidig understregede, at der har været tilbud fra Saudi-Arabien, Tyrkiet og USA, hvilket ikke har været interessant for Christian Eriksen og familien.
– Ajax henvendte sig i januar, men det var for tidligt. Spørgsmålet blev ikke stillet denne sommer, så det var ikke et emne. Der var en anden hollandsk klub, der tog kontakt, men det var ikke en mulighed. Alt fokus er nu på Manchester United.
Anderlecht har også været inde i billedet, men ifølge Martin Schoots var et skifte til belgisk fodbold ikke førsteprioriteten for Christian Eriksen.
– Der har kun været uformel kontakt med Anderlecht, ikke mere end det. Det er svært, når du spiller for en af de tre største klubber i verden, at tage til en meget mindre liga, især når det er uden Champions League-fodbold, lyder det fra Christian Eriksens agent.
32-årige Christian Eriksen kan spille sin kamp nummer 135 for Danmark, når Schweiz på torsdag gæster Parken i Nations League.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Reagerer på vilde anklager
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
I svime: Som en ny spiller
Froholdt på tavlen i storkamp
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Var direkte fra træningsbanen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Alpha retter hård kritik
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
INTERVIEW