Kritiserer Eriksen-valg: Jeg bliver så ked af det

Christian Eriksen har valgt at blive i Manchester United, selvom den danske stjernespiller kan risikere begrænset spilletid, og det er en beslutning, der virkelig undrer Viaplay-ekspert Thomas Gravesen.



Der er flere af landsholdets største stjerner, der har skiftet klub denne sommer, men for Christian Eriksen blev det ikke til en transfer i det netop afsluttede transfervindue. 

Christian Eriksen fortsætter dermed i Manchester United, hvor det i denne sæson kun er blevet til fire minutters spilletid i alt for den danske landsholdsstjerne. Og den beslutning har Viaplay-ekspert Thomas Gravesen meget svært ved at finde forståelse for. 

– Det er mit store, store spørgsmålstegn. Igen er han gået igennem et transfervindue, hvor han har haft muligheden for at komme til at spille fodbold, men hvor han simpelthen har valgt at sige nej.

– Jeg tvivler simpelthen, og jeg bliver så ked af det, fordi jeg har så store forventninger til ham, men jeg mangler et ambitionsniveau fra Christian Eriksen. Jeg forstår ikke, hvad det er, der foregår, lyder det fra Thomas Gravesen, der selv opnåede 66 landskampe mellem 1998 og 2006. 

Ifølge 'Graver' kan Christian Eriksen ikke være i tvivl om, at han er udset en reserverolle i Manchester United i denne sæson. 

– Han har fået et vink med en vognstang sidste år i Premier League, hvor han fik 12 kampe (i startopstillingen, red.) for Manchester United. Og det ligner, at han nu har fået at vide, at han kommer til at få færre kampe i år.

– For mig er det derfor en gåde, at han bliver ved med at sige 'jeg har det godt, og det er dejligt at være her'. Jamen, vil du ikke spille fodbold? Kom nu ud med en udmelding om, hvad det er, der foregår, siger Thomas Gravesen. 

Jeg tvivler simpelthen, og jeg bliver så ked af det, fordi jeg har så store forventninger til ham, men jeg mangler et ambitionsniveau fra Christian Eriksen.

Thomas Gravesen
Viaplay-ekspert

Christian Eriksen befinder sig i øjeblikket i Helsingør, hvor det danske landshold træner forud for de to Nations League-kampe mod Schweiz og Serbien senere på ugen. Ifølge Thomas Gravesen er det dog besynderligt, at Christian Eriksen er blevet udtaget til landsholdet i denne omgang. 

– Hvorfor bliver man udtaget til landsholdet, når man ikke spiller fodbold? Hvad er nu det? Jeg kan acceptere en enkelt gang, men nu kommer han til at sidde en hel sæson uden at spille fodbold. Man kan da ikke udtage en spiller, som ikke spiller fodbold. 

– Det er virkelig en spiller, som det danske landshold har brug for. En spiller, som det danske landshold har brug for i topform, og nu sidder han med fire minutter i benene mod Liverpool, hvor de bliver mast igennem egne netmasker og taber 3-0, lyder det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.

Agent har forklaret situationen
Christian Eriksens agent Martin Schoots gav mandag et interview til Voetbal International, hvor Schoots forklarede årsagen til, at den danske landsholdsstjerne bliver i Manchester United. 

– Manchester United kommer til at spille hver tredje dag, så han kommer stadig til at blive vigtig for Manchester United, lød det her fra Schoots, der samtidig understregede, at der har været tilbud fra Saudi-Arabien, Tyrkiet og USA, hvilket ikke har været interessant for Christian Eriksen og familien. 

– Ajax henvendte sig i januar, men det var for tidligt. Spørgsmålet blev ikke stillet denne sommer, så det var ikke et emne. Der var en anden hollandsk klub, der tog kontakt, men det var ikke en mulighed. Alt fokus er nu på Manchester United. 

Anderlecht har også været inde i billedet, men ifølge Martin Schoots var et skifte til belgisk fodbold ikke førsteprioriteten for Christian Eriksen. 

– Der har kun været uformel kontakt med Anderlecht, ikke mere end det. Det er svært, når du spiller for en af de tre største klubber i verden, at tage til en meget mindre liga, især når det er uden Champions League-fodbold, lyder det fra Christian Eriksens agent. 

32-årige Christian Eriksen kan spille sin kamp nummer 135 for Danmark, når Schweiz på torsdag gæster Parken i Nations League. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.






Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Vild spådom om FC Midtjylland

Voldsom udmelding om Froholdt

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Barcelona i kæmpesejr

AGF-fans raser over Superliga-klub



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Manchester United – Aston Villa

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK-boss melder klar målsætning ud

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Han har været en åbenbaring!

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

United overvejer disse fem managers

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause