Kritiserer Eriksen-valg: Jeg bliver så ked af det

Christian Eriksen har valgt at blive i Manchester United, selvom den danske stjernespiller kan risikere begrænset spilletid, og det er en beslutning, der virkelig undrer Viaplay-ekspert Thomas Gravesen.



Der er flere af landsholdets største stjerner, der har skiftet klub denne sommer, men for Christian Eriksen blev det ikke til en transfer i det netop afsluttede transfervindue. 

Christian Eriksen fortsætter dermed i Manchester United, hvor det i denne sæson kun er blevet til fire minutters spilletid i alt for den danske landsholdsstjerne. Og den beslutning har Viaplay-ekspert Thomas Gravesen meget svært ved at finde forståelse for. 

– Det er mit store, store spørgsmålstegn. Igen er han gået igennem et transfervindue, hvor han har haft muligheden for at komme til at spille fodbold, men hvor han simpelthen har valgt at sige nej.

– Jeg tvivler simpelthen, og jeg bliver så ked af det, fordi jeg har så store forventninger til ham, men jeg mangler et ambitionsniveau fra Christian Eriksen. Jeg forstår ikke, hvad det er, der foregår, lyder det fra Thomas Gravesen, der selv opnåede 66 landskampe mellem 1998 og 2006. 

Ifølge 'Graver' kan Christian Eriksen ikke være i tvivl om, at han er udset en reserverolle i Manchester United i denne sæson. 

– Han har fået et vink med en vognstang sidste år i Premier League, hvor han fik 12 kampe (i startopstillingen, red.) for Manchester United. Og det ligner, at han nu har fået at vide, at han kommer til at få færre kampe i år.

– For mig er det derfor en gåde, at han bliver ved med at sige 'jeg har det godt, og det er dejligt at være her'. Jamen, vil du ikke spille fodbold? Kom nu ud med en udmelding om, hvad det er, der foregår, siger Thomas Gravesen. 

Jeg tvivler simpelthen, og jeg bliver så ked af det, fordi jeg har så store forventninger til ham, men jeg mangler et ambitionsniveau fra Christian Eriksen.

Thomas Gravesen
Viaplay-ekspert

Christian Eriksen befinder sig i øjeblikket i Helsingør, hvor det danske landshold træner forud for de to Nations League-kampe mod Schweiz og Serbien senere på ugen. Ifølge Thomas Gravesen er det dog besynderligt, at Christian Eriksen er blevet udtaget til landsholdet i denne omgang. 

– Hvorfor bliver man udtaget til landsholdet, når man ikke spiller fodbold? Hvad er nu det? Jeg kan acceptere en enkelt gang, men nu kommer han til at sidde en hel sæson uden at spille fodbold. Man kan da ikke udtage en spiller, som ikke spiller fodbold. 

– Det er virkelig en spiller, som det danske landshold har brug for. En spiller, som det danske landshold har brug for i topform, og nu sidder han med fire minutter i benene mod Liverpool, hvor de bliver mast igennem egne netmasker og taber 3-0, lyder det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.

Agent har forklaret situationen
Christian Eriksens agent Martin Schoots gav mandag et interview til Voetbal International, hvor Schoots forklarede årsagen til, at den danske landsholdsstjerne bliver i Manchester United. 

– Manchester United kommer til at spille hver tredje dag, så han kommer stadig til at blive vigtig for Manchester United, lød det her fra Schoots, der samtidig understregede, at der har været tilbud fra Saudi-Arabien, Tyrkiet og USA, hvilket ikke har været interessant for Christian Eriksen og familien. 

– Ajax henvendte sig i januar, men det var for tidligt. Spørgsmålet blev ikke stillet denne sommer, så det var ikke et emne. Der var en anden hollandsk klub, der tog kontakt, men det var ikke en mulighed. Alt fokus er nu på Manchester United. 

Anderlecht har også været inde i billedet, men ifølge Martin Schoots var et skifte til belgisk fodbold ikke førsteprioriteten for Christian Eriksen. 

– Der har kun været uformel kontakt med Anderlecht, ikke mere end det. Det er svært, når du spiller for en af de tre største klubber i verden, at tage til en meget mindre liga, især når det er uden Champions League-fodbold, lyder det fra Christian Eriksens agent. 

32-årige Christian Eriksen kan spille sin kamp nummer 135 for Danmark, når Schweiz på torsdag gæster Parken i Nations League. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Scorer heftig lønstigning

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Frankrig – Marokko

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion