Kritiserer Højlund: ‘Han har en lidt lad attitude’

Det er svært for tidligere Manchester United-spiller Paul Parker at se, at Rasmus Højlund er fan af klubben. Ifølge Parker løber den danske angriber ikke den ekstra meter for tiden.



Det er bare blevet til sølle tre scoringer i 26 Premier League-kampe for danske Rasmus Højlund, og landsholdsspillerens manglende succes er et meget godt billede på Manchester Uniteds sæson: Det har bare ikke kørt, som det skal.

Men Rasmus Højlund har stadig en fan i tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der peger på, at danskeren er et stort talent, der skal bruge noget tid.

– Jeg kan godt forstå, hvis folk er ved at miste tålmodigheden med Rasmus Højlund, men jeg tror stadig på ham. Han skal bare ikke være førstevalg. Han skal have en angriber, som han kan læne sig op ad og lære af, og så tror jeg stadig på, at han har et stort potentiale, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Men Parker ved også godt, at danskeren snart skal til at vise noget.

– Han er ikke ung mere. I fodboldens verden er du ikke ung, når du er 22 år, så han skal også snart til at vise noget, og det handler ikke kun om spillet på banen, men også om ærgerrighed, for lige nu skinner det ikke igennem for mig, at han skulle være stor Manchester United-fan, siger englænderen og forklarer:

– Han løber ikke den ekstra kilometer, han tager ikke nok slåskampe med forsvarsspillerne, og han har en lidt lad attitude. Det er helt anderledes, end da han kom til klubben, men omvendt forstår jeg jo også godt, hvis han er frustreret.

Er Rasmus Højlund i Manchester United i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

– Det må være pokkers svært at være ham, fordi ofte får han heller ikke bolden, når han burde, men sådan er det at være angriber. Der er du nødt til at lave mange forgæves løb, som på et tidspunkt gerne skulle udmønte sig i et løb, der ender i en chance eller et mål.

Paul Parker, der altså fortsat har tiltro til Rasmus Højlund trods den svære sæson, er dog i tvivl, om danskeren er at finde hos De Røde Djævle i næste sæson.

Det skyldes, at Højlund er en ung spiller, der har en pæn værdi.

– Lige nu er hans største udfordring, hvis han gerne vil blive i klubben, at Manchester United har brug for penge. De har brug for penge, som de kan bruge på nye spillere, og hvis man kan få et anstændigt beløb for Højlund så kan det godt give mening at sælge ham, siger Paul Parker.

Foruden Rasmus Højlund er også Patrick Dorgu, som Paul Parker også har givet sit besyv med på, og Christian Eriksen. Sidstnævnte har allerede tilkendegivet, at han til sommer skal finde sig et andet sted at spille, når kontrakten løber ud til sommer.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

LIVE: Nye meldinger om Jürgen Klopp

I chok over Manchester United

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Skræmmende Chido Obi-scener



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

631 millioner kroner

Nu er Dreyer historisk

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Bo Henriksen lander TV-job

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

‘Han tisser isterninger’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Medier revser Real Madrid-træner

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

‘Det er tæt på uforklarligt’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet