Kritiserer Højlund: ‘Han har en lidt lad attitude’

Det er svært for tidligere Manchester United-spiller Paul Parker at se, at Rasmus Højlund er fan af klubben. Ifølge Parker løber den danske angriber ikke den ekstra meter for tiden.



Det er bare blevet til sølle tre scoringer i 26 Premier League-kampe for danske Rasmus Højlund, og landsholdsspillerens manglende succes er et meget godt billede på Manchester Uniteds sæson: Det har bare ikke kørt, som det skal.

Men Rasmus Højlund har stadig en fan i tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der peger på, at danskeren er et stort talent, der skal bruge noget tid.

– Jeg kan godt forstå, hvis folk er ved at miste tålmodigheden med Rasmus Højlund, men jeg tror stadig på ham. Han skal bare ikke være førstevalg. Han skal have en angriber, som han kan læne sig op ad og lære af, og så tror jeg stadig på, at han har et stort potentiale, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Men Parker ved også godt, at danskeren snart skal til at vise noget.

– Han er ikke ung mere. I fodboldens verden er du ikke ung, når du er 22 år, så han skal også snart til at vise noget, og det handler ikke kun om spillet på banen, men også om ærgerrighed, for lige nu skinner det ikke igennem for mig, at han skulle være stor Manchester United-fan, siger englænderen og forklarer:

– Han løber ikke den ekstra kilometer, han tager ikke nok slåskampe med forsvarsspillerne, og han har en lidt lad attitude. Det er helt anderledes, end da han kom til klubben, men omvendt forstår jeg jo også godt, hvis han er frustreret.

Er Rasmus Højlund i Manchester United i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

– Det må være pokkers svært at være ham, fordi ofte får han heller ikke bolden, når han burde, men sådan er det at være angriber. Der er du nødt til at lave mange forgæves løb, som på et tidspunkt gerne skulle udmønte sig i et løb, der ender i en chance eller et mål.

Paul Parker, der altså fortsat har tiltro til Rasmus Højlund trods den svære sæson, er dog i tvivl, om danskeren er at finde hos De Røde Djævle i næste sæson.

Det skyldes, at Højlund er en ung spiller, der har en pæn værdi.

– Lige nu er hans største udfordring, hvis han gerne vil blive i klubben, at Manchester United har brug for penge. De har brug for penge, som de kan bruge på nye spillere, og hvis man kan få et anstændigt beløb for Højlund så kan det godt give mening at sælge ham, siger Paul Parker.

Foruden Rasmus Højlund er også Patrick Dorgu, som Paul Parker også har givet sit besyv med på, og Christian Eriksen. Sidstnævnte har allerede tilkendegivet, at han til sommer skal finde sig et andet sted at spille, når kontrakten løber ud til sommer.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fem bud på David Nielsens afløser

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sænker prisen mod Midtjylland

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

David Nielsen har sagt op

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne

10 spillere nægtet indrejse til USA



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Brian Riemer giver klar besked

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

I forhandlinger med Nartey



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Vil have ham væk fra FC København

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

– Han har måske været lagt lidt på is

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

23 røde kort i vanvidskamp