Kritiserer Højlund: ‘Han har en lidt lad attitude’

Det er svært for tidligere Manchester United-spiller Paul Parker at se, at Rasmus Højlund er fan af klubben. Ifølge Parker løber den danske angriber ikke den ekstra meter for tiden.



Det er bare blevet til sølle tre scoringer i 26 Premier League-kampe for danske Rasmus Højlund, og landsholdsspillerens manglende succes er et meget godt billede på Manchester Uniteds sæson: Det har bare ikke kørt, som det skal.

Men Rasmus Højlund har stadig en fan i tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der peger på, at danskeren er et stort talent, der skal bruge noget tid.

– Jeg kan godt forstå, hvis folk er ved at miste tålmodigheden med Rasmus Højlund, men jeg tror stadig på ham. Han skal bare ikke være førstevalg. Han skal have en angriber, som han kan læne sig op ad og lære af, og så tror jeg stadig på, at han har et stort potentiale, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Men Parker ved også godt, at danskeren snart skal til at vise noget.

– Han er ikke ung mere. I fodboldens verden er du ikke ung, når du er 22 år, så han skal også snart til at vise noget, og det handler ikke kun om spillet på banen, men også om ærgerrighed, for lige nu skinner det ikke igennem for mig, at han skulle være stor Manchester United-fan, siger englænderen og forklarer:

– Han løber ikke den ekstra kilometer, han tager ikke nok slåskampe med forsvarsspillerne, og han har en lidt lad attitude. Det er helt anderledes, end da han kom til klubben, men omvendt forstår jeg jo også godt, hvis han er frustreret.

Er Rasmus Højlund i Manchester United i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

– Det må være pokkers svært at være ham, fordi ofte får han heller ikke bolden, når han burde, men sådan er det at være angriber. Der er du nødt til at lave mange forgæves løb, som på et tidspunkt gerne skulle udmønte sig i et løb, der ender i en chance eller et mål.

Paul Parker, der altså fortsat har tiltro til Rasmus Højlund trods den svære sæson, er dog i tvivl, om danskeren er at finde hos De Røde Djævle i næste sæson.

Det skyldes, at Højlund er en ung spiller, der har en pæn værdi.

– Lige nu er hans største udfordring, hvis han gerne vil blive i klubben, at Manchester United har brug for penge. De har brug for penge, som de kan bruge på nye spillere, og hvis man kan få et anstændigt beløb for Højlund så kan det godt give mening at sælge ham, siger Paul Parker.

Foruden Rasmus Højlund er også Patrick Dorgu, som Paul Parker også har givet sit besyv med på, og Christian Eriksen. Sidstnævnte har allerede tilkendegivet, at han til sommer skal finde sig et andet sted at spille, når kontrakten løber ud til sommer.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Giver to spillere livstidskarantæne

Brian Riemer giver klar besked

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Mileta Rajovic i stor optur

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

23 røde kort i vanvidskamp

FC København skriver kontrakt med juvel

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han er Eriksen og co’s nye træner

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

– Han har måske været lagt lidt på is

Kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

AGF tager pis på FC Midtjylland

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Paris Saint-Germain – Chelsea

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Bombe – Superliga-klub nævnes

I svime: Som en ny spiller

Real Madrid – Manchester City

Newcastle – Barcelona

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’