Det er bare blevet til sølle tre scoringer i 26 Premier League-kampe for danske Rasmus Højlund, og landsholdsspillerens manglende succes er et meget godt billede på Manchester Uniteds sæson: Det har bare ikke kørt, som det skal.
Men Rasmus Højlund har stadig en fan i tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der peger på, at danskeren er et stort talent, der skal bruge noget tid.
– Jeg kan godt forstå, hvis folk er ved at miste tålmodigheden med Rasmus Højlund, men jeg tror stadig på ham. Han skal bare ikke være førstevalg. Han skal have en angriber, som han kan læne sig op ad og lære af, og så tror jeg stadig på, at han har et stort potentiale, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Men Parker ved også godt, at danskeren snart skal til at vise noget.
– Han er ikke ung mere. I fodboldens verden er du ikke ung, når du er 22 år, så han skal også snart til at vise noget, og det handler ikke kun om spillet på banen, men også om ærgerrighed, for lige nu skinner det ikke igennem for mig, at han skulle være stor Manchester United-fan, siger englænderen og forklarer:
– Han løber ikke den ekstra kilometer, han tager ikke nok slåskampe med forsvarsspillerne, og han har en lidt lad attitude. Det er helt anderledes, end da han kom til klubben, men omvendt forstår jeg jo også godt, hvis han er frustreret.
Er Rasmus Højlund i Manchester United i næste sæson?
0 Votes
– Det må være pokkers svært at være ham, fordi ofte får han heller ikke bolden, når han burde, men sådan er det at være angriber. Der er du nødt til at lave mange forgæves løb, som på et tidspunkt gerne skulle udmønte sig i et løb, der ender i en chance eller et mål.
Paul Parker, der altså fortsat har tiltro til Rasmus Højlund trods den svære sæson, er dog i tvivl, om danskeren er at finde hos De Røde Djævle i næste sæson.
Det skyldes, at Højlund er en ung spiller, der har en pæn værdi.
– Lige nu er hans største udfordring, hvis han gerne vil blive i klubben, at Manchester United har brug for penge. De har brug for penge, som de kan bruge på nye spillere, og hvis man kan få et anstændigt beløb for Højlund så kan det godt give mening at sælge ham, siger Paul Parker.
Foruden Rasmus Højlund er også Patrick Dorgu, som Paul Parker også har givet sit besyv med på, og Christian Eriksen. Sidstnævnte har allerede tilkendegivet, at han til sommer skal finde sig et andet sted at spille, når kontrakten løber ud til sommer.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
OPTAKT
USA – Belgien
Bellingham og Kane sender England videre
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW