Det er bare blevet til sølle tre scoringer i 26 Premier League-kampe for danske Rasmus Højlund, og landsholdsspillerens manglende succes er et meget godt billede på Manchester Uniteds sæson: Det har bare ikke kørt, som det skal.
Men Rasmus Højlund har stadig en fan i tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der peger på, at danskeren er et stort talent, der skal bruge noget tid.
– Jeg kan godt forstå, hvis folk er ved at miste tålmodigheden med Rasmus Højlund, men jeg tror stadig på ham. Han skal bare ikke være førstevalg. Han skal have en angriber, som han kan læne sig op ad og lære af, og så tror jeg stadig på, at han har et stort potentiale, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Men Parker ved også godt, at danskeren snart skal til at vise noget.
– Han er ikke ung mere. I fodboldens verden er du ikke ung, når du er 22 år, så han skal også snart til at vise noget, og det handler ikke kun om spillet på banen, men også om ærgerrighed, for lige nu skinner det ikke igennem for mig, at han skulle være stor Manchester United-fan, siger englænderen og forklarer:
– Han løber ikke den ekstra kilometer, han tager ikke nok slåskampe med forsvarsspillerne, og han har en lidt lad attitude. Det er helt anderledes, end da han kom til klubben, men omvendt forstår jeg jo også godt, hvis han er frustreret.
Er Rasmus Højlund i Manchester United i næste sæson?
0 Votes
– Det må være pokkers svært at være ham, fordi ofte får han heller ikke bolden, når han burde, men sådan er det at være angriber. Der er du nødt til at lave mange forgæves løb, som på et tidspunkt gerne skulle udmønte sig i et løb, der ender i en chance eller et mål.
Paul Parker, der altså fortsat har tiltro til Rasmus Højlund trods den svære sæson, er dog i tvivl, om danskeren er at finde hos De Røde Djævle i næste sæson.
Det skyldes, at Højlund er en ung spiller, der har en pæn værdi.
– Lige nu er hans største udfordring, hvis han gerne vil blive i klubben, at Manchester United har brug for penge. De har brug for penge, som de kan bruge på nye spillere, og hvis man kan få et anstændigt beløb for Højlund så kan det godt give mening at sælge ham, siger Paul Parker.
Foruden Rasmus Højlund er også Patrick Dorgu, som Paul Parker også har givet sit besyv med på, og Christian Eriksen. Sidstnævnte har allerede tilkendegivet, at han til sommer skal finde sig et andet sted at spille, når kontrakten løber ud til sommer.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE