Kvinde får 18 års fængsel for syreangreb på Wissa

Ifølge flere franske medier er en 36-årig kvinde blevet idømt 18 års fængsel for i 2021 at have kastet syre i ansigtet på den nuværende Brentford-stjerne Yoane Wissa.



Han er en af Premier Leagues farligste angribere i denne sæson, men Yoane Wissas karriere kunne have fået en brat og tragisk afslutning i juli 2021, kort inden angriberens skifte fra Lorient til Brentford.

Ifølge The Telegraph var Yoane Wissa dengang involveret i en episode, hvor han fik kastet syre i ansigtet, hvilket medførte alvorlige skader i ansigtet for angriberen. Wissa var heldig med ikke at miste sit syn, lyder det.

The Telegraph skrev onsdag, at Yoane Wissa i denne uge skulle møde op i retten i Frankrig i sagen, hvor en kvinde stod anklaget for at have smidt syre i ansigtet på Yoane Wissa, samt at have forsøgt at kidnappe angriberens barn.

Ifølge Wissas advokat, Karim Morand-Lahouazi, brød den anklagede kvinde ind i Wissas hjem midt om natten og kastede syre i ansigtet på angriberen, der dog fik forhindret kvinden i at kidnappe hans barn.

Ifølge Wissas advokat havde kvinden i flere måneder løjet over for sin mand ved at side, at hun var gravid.

– Jeg tror, at hun i den periode udviklede en plan om at kidnappe et barn af en blandet race. Det er der ingen tvivl om, lød det, ifølge The Telegraph, fra Karim Morand-Lahouazi i et interview med RMC Sport forud for retssagen.

I et interview med The Sun har Yoane Wissa fortalt, at kvinden på dagen forud for angrebet havde forsøgt at få hans autograf.

– Jeg åbnede en dør og fik kastet en væske i ansigtet. Jeg skreg og jeg kunne ikke trække vejret. Min kone ringede efter en ambulance, og de sagde til mig, at jeg skulle gå ud under bruseren og rense mine øjne. På hospitalet sagde de, at mine øjne var forbrændte. Jeg skulle have nogen til at komme og rense dem en gang i timen, lyder det fra Yoane Wissa, der måtte igennem en øjenoperation og beskriver episoden som ‘et mareridt’.

Fredag faldt der så dom i sagen, og ifølge L’Equipe og RMC Sport endte det her med, at den 36-årige kvinde, ved navn Laëtitia Penvern, blev idømt 18 års fængsel for drabsforsøg og forsøg på kidnapning af et barn.

Ifølge både L’Equipe og RMC Sport slap Penvern for en livtidsdom, fordi hun til sidst indrømmede overfaldet efter at have benægtet det i årevis. I retten erkendte Penvern også, at hun siden sine teenageår ‘har hørt indre stemmer’.

Yoane Wissa, der skiftede til Brentford en måneds tid efter det brutale angreb, havde en svær start i London-klubben, men i denne sæson har angriberen fra DR Congo været helt forrygende med 11 mål i 19 Premier League-kampe.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Ståle Solbakken i stort forsvar

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage