Kvinde får 18 års fængsel for syreangreb på Wissa

Ifølge flere franske medier er en 36-årig kvinde blevet idømt 18 års fængsel for i 2021 at have kastet syre i ansigtet på den nuværende Brentford-stjerne Yoane Wissa.



Han er en af Premier Leagues farligste angribere i denne sæson, men Yoane Wissas karriere kunne have fået en brat og tragisk afslutning i juli 2021, kort inden angriberens skifte fra Lorient til Brentford.

Ifølge The Telegraph var Yoane Wissa dengang involveret i en episode, hvor han fik kastet syre i ansigtet, hvilket medførte alvorlige skader i ansigtet for angriberen. Wissa var heldig med ikke at miste sit syn, lyder det.

The Telegraph skrev onsdag, at Yoane Wissa i denne uge skulle møde op i retten i Frankrig i sagen, hvor en kvinde stod anklaget for at have smidt syre i ansigtet på Yoane Wissa, samt at have forsøgt at kidnappe angriberens barn.

Ifølge Wissas advokat, Karim Morand-Lahouazi, brød den anklagede kvinde ind i Wissas hjem midt om natten og kastede syre i ansigtet på angriberen, der dog fik forhindret kvinden i at kidnappe hans barn.

Ifølge Wissas advokat havde kvinden i flere måneder løjet over for sin mand ved at side, at hun var gravid.

– Jeg tror, at hun i den periode udviklede en plan om at kidnappe et barn af en blandet race. Det er der ingen tvivl om, lød det, ifølge The Telegraph, fra Karim Morand-Lahouazi i et interview med RMC Sport forud for retssagen.

I et interview med The Sun har Yoane Wissa fortalt, at kvinden på dagen forud for angrebet havde forsøgt at få hans autograf.

– Jeg åbnede en dør og fik kastet en væske i ansigtet. Jeg skreg og jeg kunne ikke trække vejret. Min kone ringede efter en ambulance, og de sagde til mig, at jeg skulle gå ud under bruseren og rense mine øjne. På hospitalet sagde de, at mine øjne var forbrændte. Jeg skulle have nogen til at komme og rense dem en gang i timen, lyder det fra Yoane Wissa, der måtte igennem en øjenoperation og beskriver episoden som ‘et mareridt’.

Fredag faldt der så dom i sagen, og ifølge L’Equipe og RMC Sport endte det her med, at den 36-årige kvinde, ved navn Laëtitia Penvern, blev idømt 18 års fængsel for drabsforsøg og forsøg på kidnapning af et barn.

Ifølge både L’Equipe og RMC Sport slap Penvern for en livtidsdom, fordi hun til sidst indrømmede overfaldet efter at have benægtet det i årevis. I retten erkendte Penvern også, at hun siden sine teenageår ‘har hørt indre stemmer’.

Yoane Wissa, der skiftede til Brentford en måneds tid efter det brutale angreb, havde en svær start i London-klubben, men i denne sæson har angriberen fra DR Congo været helt forrygende med 11 mål i 19 Premier League-kampe.





TransferLIVE: FC København bekræfter




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Canada – Marokko

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Brøndby tæt på Superliga-profil