Kvinde får 18 års fængsel for syreangreb på Wissa

Ifølge flere franske medier er en 36-årig kvinde blevet idømt 18 års fængsel for i 2021 at have kastet syre i ansigtet på den nuværende Brentford-stjerne Yoane Wissa.



Han er en af Premier Leagues farligste angribere i denne sæson, men Yoane Wissas karriere kunne have fået en brat og tragisk afslutning i juli 2021, kort inden angriberens skifte fra Lorient til Brentford.

Ifølge The Telegraph var Yoane Wissa dengang involveret i en episode, hvor han fik kastet syre i ansigtet, hvilket medførte alvorlige skader i ansigtet for angriberen. Wissa var heldig med ikke at miste sit syn, lyder det.

The Telegraph skrev onsdag, at Yoane Wissa i denne uge skulle møde op i retten i Frankrig i sagen, hvor en kvinde stod anklaget for at have smidt syre i ansigtet på Yoane Wissa, samt at have forsøgt at kidnappe angriberens barn.

Ifølge Wissas advokat, Karim Morand-Lahouazi, brød den anklagede kvinde ind i Wissas hjem midt om natten og kastede syre i ansigtet på angriberen, der dog fik forhindret kvinden i at kidnappe hans barn.

Ifølge Wissas advokat havde kvinden i flere måneder løjet over for sin mand ved at side, at hun var gravid.

– Jeg tror, at hun i den periode udviklede en plan om at kidnappe et barn af en blandet race. Det er der ingen tvivl om, lød det, ifølge The Telegraph, fra Karim Morand-Lahouazi i et interview med RMC Sport forud for retssagen.

I et interview med The Sun har Yoane Wissa fortalt, at kvinden på dagen forud for angrebet havde forsøgt at få hans autograf.

– Jeg åbnede en dør og fik kastet en væske i ansigtet. Jeg skreg og jeg kunne ikke trække vejret. Min kone ringede efter en ambulance, og de sagde til mig, at jeg skulle gå ud under bruseren og rense mine øjne. På hospitalet sagde de, at mine øjne var forbrændte. Jeg skulle have nogen til at komme og rense dem en gang i timen, lyder det fra Yoane Wissa, der måtte igennem en øjenoperation og beskriver episoden som ‘et mareridt’.

Fredag faldt der så dom i sagen, og ifølge L’Equipe og RMC Sport endte det her med, at den 36-årige kvinde, ved navn Laëtitia Penvern, blev idømt 18 års fængsel for drabsforsøg og forsøg på kidnapning af et barn.

Ifølge både L’Equipe og RMC Sport slap Penvern for en livtidsdom, fordi hun til sidst indrømmede overfaldet efter at have benægtet det i årevis. I retten erkendte Penvern også, at hun siden sine teenageår ‘har hørt indre stemmer’.

Yoane Wissa, der skiftede til Brentford en måneds tid efter det brutale angreb, havde en svær start i London-klubben, men i denne sæson har angriberen fra DR Congo været helt forrygende med 11 mål i 19 Premier League-kampe.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Positive forhandlinger med Nartey

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Viborg FF – Brøndby IF

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok