Han er en af Premier Leagues farligste angribere i denne sæson, men Yoane Wissas karriere kunne have fået en brat og tragisk afslutning i juli 2021, kort inden angriberens skifte fra Lorient til Brentford.
Ifølge The Telegraph var Yoane Wissa dengang involveret i en episode, hvor han fik kastet syre i ansigtet, hvilket medførte alvorlige skader i ansigtet for angriberen. Wissa var heldig med ikke at miste sit syn, lyder det.
The Telegraph skrev onsdag, at Yoane Wissa i denne uge skulle møde op i retten i Frankrig i sagen, hvor en kvinde stod anklaget for at have smidt syre i ansigtet på Yoane Wissa, samt at have forsøgt at kidnappe angriberens barn.
Ifølge Wissas advokat, Karim Morand-Lahouazi, brød den anklagede kvinde ind i Wissas hjem midt om natten og kastede syre i ansigtet på angriberen, der dog fik forhindret kvinden i at kidnappe hans barn.
Ifølge Wissas advokat havde kvinden i flere måneder løjet over for sin mand ved at side, at hun var gravid.
– Jeg tror, at hun i den periode udviklede en plan om at kidnappe et barn af en blandet race. Det er der ingen tvivl om, lød det, ifølge The Telegraph, fra Karim Morand-Lahouazi i et interview med RMC Sport forud for retssagen.
I et interview med The Sun har Yoane Wissa fortalt, at kvinden på dagen forud for angrebet havde forsøgt at få hans autograf.
– Jeg åbnede en dør og fik kastet en væske i ansigtet. Jeg skreg og jeg kunne ikke trække vejret. Min kone ringede efter en ambulance, og de sagde til mig, at jeg skulle gå ud under bruseren og rense mine øjne. På hospitalet sagde de, at mine øjne var forbrændte. Jeg skulle have nogen til at komme og rense dem en gang i timen, lyder det fra Yoane Wissa, der måtte igennem en øjenoperation og beskriver episoden som ‘et mareridt’.
Fredag faldt der så dom i sagen, og ifølge L’Equipe og RMC Sport endte det her med, at den 36-årige kvinde, ved navn Laëtitia Penvern, blev idømt 18 års fængsel for drabsforsøg og forsøg på kidnapning af et barn.
Ifølge både L’Equipe og RMC Sport slap Penvern for en livtidsdom, fordi hun til sidst indrømmede overfaldet efter at have benægtet det i årevis. I retten erkendte Penvern også, at hun siden sine teenageår ‘har hørt indre stemmer’.
Yoane Wissa, der skiftede til Brentford en måneds tid efter det brutale angreb, havde en svær start i London-klubben, men i denne sæson har angriberen fra DR Congo været helt forrygende med 11 mål i 19 Premier League-kampe.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
Øjner europæisk trofæ
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE