Lørdag noterede han sig for sin første assist i Premier League, og generelt har Jesper Lindstrøms formkurve været opadgående i de seneste måneder, hvor den tidligere Brøndby-stjerne er blevet fast inventar i Evertons startopstilling under David Moyes.
De gode tendenser kommer i kølvandet på en svær tid i Napoli, der også havde den konsekvens, at Jesper Lindstrøm mistede sin plads på landsholdet.
Kantspilleren har ikke spillet for Danmark siden 2023, men i podcasten PL Showet peger assisterende landstræner Daniel Agger på, at Jesper Lindstrøm absolut er i spil til et comeback i rødt og hvidt.
– Som du også siger, så har Jesper måske været lidt nede i en dal, og nu har han fundet sit fodfæste og det ser ud til, at han trives. Det ser man på banen, han har leveret nogle rigtigt, rigtigt gode præstationer. Han er en, vi diskuterer og snakker om i vores lille gruppe (landsholdets trænerstab, red.).
– Han er en type, som også passer godt ind på et landshold. Han giver godt humør og han er en god fyr, og så har han kvaliteter på banen, og det er i sidste ende det, vi har brug for. Det er en, vi følger rigtig, rigtigt tæt, lyder det fra Daniel Agger i PL Showet.
Den tidligere Liverpool-stjerne kan godt se for sig, at Jesper Lindstrøm har niveauet til decideret at slå igennem i Premier League, hvor han lige nu optræder som lejesvend, da han stadig er ejet af Napoli.
– Jeg synes allerede nu, at vi har kunnet se i de kampe, han har spillet for Everton, at det kun er gået én vej. Det er blevet bedre og bedre. Premier League er en svær størrelse, man skal lige finde fodfæstet, og det synes jeg, at han har fundet nu.
– Så er det op til ham at bygge videre derfra, det er op til ham at vise, at han sagtens kan være med, for han har kvaliteterne til det, siger Daniel Agger.
Det er i morgen klokken 13.00, at landstræner Brian Riemer udtager truppen til Danmarks kommende Nations League-kvartfinaler mod Portugal.
Du kan følge udtagelsen live her på Tipsbladet.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT