Laudrup opfordrer succestræner: Sig ja til jobbet

Trods de store problemer i Tottenham bør succestræneren ikke afvise London-klubben, lyder det fra Brian Laudrup.



Hvem skal Pierre-Emile Højbjerg have som ny cheftræner i Tottenham i næste sæson? 

Det er der stadig ikke kommet afklaring på, selvom det nu er mere end to måneder siden, at Tottenham og Antonio Conte valgte at gå hvert til sit. 

Celtic-bossen Ange Postecoglou er på det seneste blevet bragt i spil som mulig ny Tottenham-træner, og ifølge Brian Laudrup bør den græsk-australske træner sige ja tak, hvis han får tilbuddet. 

– Jeg vil mene, at det er et glimrende tidspunkt at tage Tottenham-jobbet. Med tanke på alle deres problemer på det seneste, så vil en træner med en tydelig plan have muligheden for at tage dertil, gøre en forskel og blive set som en redningsmand, skriver Brian Laudrup i sin klumme for Daily Mail

Den danske landsholdslegende, der selv tørnede ud for Rangers som spiller, peger samtidig på, at det vil være stort for skotsk fodbold, hvis Postecoglou tager skridtet fra Celtic til en stor Premier League-klub. 

– Det ser ud til, at Spurs nu er interesseret. Og det forstår jeg fuldt ud. Nogle trænere kigger måske på Tottenhams problemer og tænker, at det er et dårligt tidspunkt at komme til klubben. Jeg er totalt uenig, skriver Brian Laudrup. 

Ange Postecoglou har i denne sæson ført Celtic til det skotske mesterskab, og Glasgow-klubben kan på lørdag sikre sig 'The Double', idet man møder Inverness i pokalfinalen. 





LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

FC Fredericia – FC København

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Randers FC – Vejle Boldklub

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

OB – Silkeborg IF

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer