Laudrup overrasker: Det var min største triumf

Michael Laudrup har udpeget karrierens største triumf, som fandt sted for 10 år siden, da den danske legende var cheftræner for Swansea.



Han vandt Europa Cup'en på Wembley i 1992, og han er blevet spansk mester med både Barcelona og Real Madrid, men Michael Laudrups største triumf fandt sted mange år senere. 

I et interview med Daily Mail har Michael Laudrup nemlig valgt at pege på League Cup-trofæet med Swansea i 2013 som karrierens største triumf. 

– Det er den vigtigste triumf, jeg nogensinde har haft. En lille klub, et lille hold. Én ting er at vinde med Barcelona, Real Madrid, Juventus, Ajax og selv Brøndby. Men det her? Det var virkelig, virkelig specielt, siger Michael Laudrup. 

– Jeg kan huske, at jeg sagde til spillerne: 'Måske får nogle af jer chancen for at spille en finale igen i næste sæson. Måske får nogle af jer aldrig chancen igen. Man ved det bare aldrig – så husk at nyde det'. Folk spørger mig, om jeg nød kampene, da jeg var træner. Hvordan kan man nyde en kamp? Man nyder aldrig kampe. 

– Men i den kamp var det slut efter 50 minutter, hvor vi var foran med 3-0. Det var også specielt for Bradford-fansene. Ingen kunne tage det øjeblik fra dem. Et League Two-hold, der når hele vejen til Wembley. Stemningen var fantastisk selv ved 3-0 og 4-0. Det er ikke blot sjældent, at det sker. Det er umuligt. 

Swanseas League Cup-triumf fandt sted i 2013, hvor Michael Laudrups mandskab bankede Bradford med 5-0 i finalen.

Triumfen på Wembley fandt sted 21 år efter Barcelonas Europa Cup-triumf på samme stadion, hvor Michael Laudrup var med i 1-0-sejren over Sampdoria. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

FC København kan miste endnu en stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe