Laudrup overrasker: Det var min største triumf

Michael Laudrup har udpeget karrierens største triumf, som fandt sted for 10 år siden, da den danske legende var cheftræner for Swansea.



Han vandt Europa Cup'en på Wembley i 1992, og han er blevet spansk mester med både Barcelona og Real Madrid, men Michael Laudrups største triumf fandt sted mange år senere. 

I et interview med Daily Mail har Michael Laudrup nemlig valgt at pege på League Cup-trofæet med Swansea i 2013 som karrierens største triumf. 

– Det er den vigtigste triumf, jeg nogensinde har haft. En lille klub, et lille hold. Én ting er at vinde med Barcelona, Real Madrid, Juventus, Ajax og selv Brøndby. Men det her? Det var virkelig, virkelig specielt, siger Michael Laudrup. 

– Jeg kan huske, at jeg sagde til spillerne: 'Måske får nogle af jer chancen for at spille en finale igen i næste sæson. Måske får nogle af jer aldrig chancen igen. Man ved det bare aldrig – så husk at nyde det'. Folk spørger mig, om jeg nød kampene, da jeg var træner. Hvordan kan man nyde en kamp? Man nyder aldrig kampe. 

– Men i den kamp var det slut efter 50 minutter, hvor vi var foran med 3-0. Det var også specielt for Bradford-fansene. Ingen kunne tage det øjeblik fra dem. Et League Two-hold, der når hele vejen til Wembley. Stemningen var fantastisk selv ved 3-0 og 4-0. Det er ikke blot sjældent, at det sker. Det er umuligt. 

Swanseas League Cup-triumf fandt sted i 2013, hvor Michael Laudrups mandskab bankede Bradford med 5-0 i finalen.

Triumfen på Wembley fandt sted 21 år efter Barcelonas Europa Cup-triumf på samme stadion, hvor Michael Laudrup var med i 1-0-sejren over Sampdoria. 





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Maxsø træner med i Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Frankrig – Spanien

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Jess Thorup på vej til denne klub

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens