Laudrup overrasker: Det var min største triumf

Michael Laudrup har udpeget karrierens største triumf, som fandt sted for 10 år siden, da den danske legende var cheftræner for Swansea.



Han vandt Europa Cup'en på Wembley i 1992, og han er blevet spansk mester med både Barcelona og Real Madrid, men Michael Laudrups største triumf fandt sted mange år senere. 

I et interview med Daily Mail har Michael Laudrup nemlig valgt at pege på League Cup-trofæet med Swansea i 2013 som karrierens største triumf. 

– Det er den vigtigste triumf, jeg nogensinde har haft. En lille klub, et lille hold. Én ting er at vinde med Barcelona, Real Madrid, Juventus, Ajax og selv Brøndby. Men det her? Det var virkelig, virkelig specielt, siger Michael Laudrup. 

– Jeg kan huske, at jeg sagde til spillerne: 'Måske får nogle af jer chancen for at spille en finale igen i næste sæson. Måske får nogle af jer aldrig chancen igen. Man ved det bare aldrig – så husk at nyde det'. Folk spørger mig, om jeg nød kampene, da jeg var træner. Hvordan kan man nyde en kamp? Man nyder aldrig kampe. 

– Men i den kamp var det slut efter 50 minutter, hvor vi var foran med 3-0. Det var også specielt for Bradford-fansene. Ingen kunne tage det øjeblik fra dem. Et League Two-hold, der når hele vejen til Wembley. Stemningen var fantastisk selv ved 3-0 og 4-0. Det er ikke blot sjældent, at det sker. Det er umuligt. 

Swanseas League Cup-triumf fandt sted i 2013, hvor Michael Laudrups mandskab bankede Bradford med 5-0 i finalen.

Triumfen på Wembley fandt sted 21 år efter Barcelonas Europa Cup-triumf på samme stadion, hvor Michael Laudrup var med i 1-0-sejren over Sampdoria. 





Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?




LIVE

LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

FC Fredericia – FC København

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid