Laudrup overrasker: Det var min største triumf

Michael Laudrup har udpeget karrierens største triumf, som fandt sted for 10 år siden, da den danske legende var cheftræner for Swansea.



Han vandt Europa Cup'en på Wembley i 1992, og han er blevet spansk mester med både Barcelona og Real Madrid, men Michael Laudrups største triumf fandt sted mange år senere. 

I et interview med Daily Mail har Michael Laudrup nemlig valgt at pege på League Cup-trofæet med Swansea i 2013 som karrierens største triumf. 

– Det er den vigtigste triumf, jeg nogensinde har haft. En lille klub, et lille hold. Én ting er at vinde med Barcelona, Real Madrid, Juventus, Ajax og selv Brøndby. Men det her? Det var virkelig, virkelig specielt, siger Michael Laudrup. 

– Jeg kan huske, at jeg sagde til spillerne: 'Måske får nogle af jer chancen for at spille en finale igen i næste sæson. Måske får nogle af jer aldrig chancen igen. Man ved det bare aldrig – så husk at nyde det'. Folk spørger mig, om jeg nød kampene, da jeg var træner. Hvordan kan man nyde en kamp? Man nyder aldrig kampe. 

– Men i den kamp var det slut efter 50 minutter, hvor vi var foran med 3-0. Det var også specielt for Bradford-fansene. Ingen kunne tage det øjeblik fra dem. Et League Two-hold, der når hele vejen til Wembley. Stemningen var fantastisk selv ved 3-0 og 4-0. Det er ikke blot sjældent, at det sker. Det er umuligt. 

Swanseas League Cup-triumf fandt sted i 2013, hvor Michael Laudrups mandskab bankede Bradford med 5-0 i finalen.

Triumfen på Wembley fandt sted 21 år efter Barcelonas Europa Cup-triumf på samme stadion, hvor Michael Laudrup var med i 1-0-sejren over Sampdoria. 







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Han var i spil som Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Manchester United afbryder forhandlingerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar