Legende forsvarer Højlund: Kan blive fantastisk

Trods de manglende mål i Premier League tror Michael Owen stadig på, at Rasmus Højlund kan blive en fantastisk spiller for Manchester United.



Han har scoret flotte mål i Champions League, men i Premier League mangler Rasmus Højlund stadig at åbne målkontoen efter syv kampe for Manchester United. 

Trods de manglende mål er den tidligere Ballon d'Or-vinder Michael Owen dog langt fra klar til at kritisere Rasmus Højlund, der søndag startede inde i 3-0-nederlaget til Manchester City. 

– Jeg er sikker på, at der er mange klubber rundt omkring, der er desperate efter en angriber, der kan score masser af mål, men de hænger bare ikke på træerne. Lige så straks at der er nogen, der viser en smule potentiale, bliver der investeret gigantiske summer, ud fra et håb om, at den spiller så kan levere i de næste 10 år, lyder det, ifølge AceOdds, fra Michael Owen. 

– Og Manchester United har selvfølgelig lavet deres hjemmearbejde. Han virker til at være en, der i fremtiden kan blive en fantastisk spiller. Men normalt associerer man den slags beløb med spillere, der garanterer dig 30 mål hver sæson. 

– Så de har betalt voldsomt for en knægt, men de har ikke betalt flere hundrede millioner. Så det er noget, vi ser ofte. Hvis en spiller er ung lovende, så bliver det ekstra dyrt. 

Rasmus Højlund kan komme i aktion igen onsdag aften, hvor Manchester United møder Newcastle United i Carabao Cup'en. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Conte stopper i Napoli

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Topboss sviner Barça til

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Her er FC Københavns vej i Europa