Legende roser Højlund: Kan blive en superstjerne

Ifølge tidligere Manchester United-målræv har Rasmus Højlund fået en fin start i England, selvom danskeren endnu ikke har scoret i Premier League.



Efter fem kampe i Premier League jagter Rasmus Højlund stadig sin første fuldtræffer, mens danskeren i denne sæson har været anderledes målfarlig i Champions League, hvor han har scoret tre mål i to kampe. 

Og ifølge den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole har Rasmus Højlunds første tid i den engelske storklub samlet set været absolut godkendt. 

– Jeg tror, at vi alle sammen håber på, at han kan blive en superstjerne. Det vil altid være et gamble, når man i Premier League henter en spiller for 72 millioner pund, men United er udmærket klar over hans potentiale, lyder det, ifølge Betfred, fra Andy Cole. 

– Jeg synes, at han er ved at tilpasse sig rigtigt godt, og det eneste, han mangler indtil nu, er hans første Premier League-mål. Han er en ung mand, som er frygtløs, og det skal han også være i den alder. Han er energisk og fysisk. 

– Jeg ser ham som en ægte gammeldags centerforward, og han arbejder ekstremt godt. Jeg mener, at han en angriber som ham er noget, som Manchester United har savnet i et stykke tid. Han kan gå begge veje, og han kan løbe i dybden med en forrygende fart. Derudover kan han godt lide en lille brydekamp med midterforsvarerne. Jeg håber, at han i Premier League snart kan finde den form, han har vist i Champions League.

Andy Cole nåede selv op på 187 scoringer i Premier League, hvilket gør ham til den fjerdemest scorende spiller nogensinde i Premier League. 





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iransk keeper holder Belgien fra fadet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Tæt på at købe FC København-spiller

Frankrig – Irak

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Argentina – Østrig

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Jordan – Algeriet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Norge – Senegal