Efter fem kampe i Premier League jagter Rasmus Højlund stadig sin første fuldtræffer, mens danskeren i denne sæson har været anderledes målfarlig i Champions League, hvor han har scoret tre mål i to kampe.
Og ifølge den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole har Rasmus Højlunds første tid i den engelske storklub samlet set været absolut godkendt.
– Jeg tror, at vi alle sammen håber på, at han kan blive en superstjerne. Det vil altid være et gamble, når man i Premier League henter en spiller for 72 millioner pund, men United er udmærket klar over hans potentiale, lyder det, ifølge Betfred, fra Andy Cole.
– Jeg synes, at han er ved at tilpasse sig rigtigt godt, og det eneste, han mangler indtil nu, er hans første Premier League-mål. Han er en ung mand, som er frygtløs, og det skal han også være i den alder. Han er energisk og fysisk.
– Jeg ser ham som en ægte gammeldags centerforward, og han arbejder ekstremt godt. Jeg mener, at han en angriber som ham er noget, som Manchester United har savnet i et stykke tid. Han kan gå begge veje, og han kan løbe i dybden med en forrygende fart. Derudover kan han godt lide en lille brydekamp med midterforsvarerne. Jeg håber, at han i Premier League snart kan finde den form, han har vist i Champions League.
Andy Cole nåede selv op på 187 scoringer i Premier League, hvilket gør ham til den fjerdemest scorende spiller nogensinde i Premier League.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER