Efter fem kampe i Premier League jagter Rasmus Højlund stadig sin første fuldtræffer, mens danskeren i denne sæson har været anderledes målfarlig i Champions League, hvor han har scoret tre mål i to kampe.
Og ifølge den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole har Rasmus Højlunds første tid i den engelske storklub samlet set været absolut godkendt.
– Jeg tror, at vi alle sammen håber på, at han kan blive en superstjerne. Det vil altid være et gamble, når man i Premier League henter en spiller for 72 millioner pund, men United er udmærket klar over hans potentiale, lyder det, ifølge Betfred, fra Andy Cole.
– Jeg synes, at han er ved at tilpasse sig rigtigt godt, og det eneste, han mangler indtil nu, er hans første Premier League-mål. Han er en ung mand, som er frygtløs, og det skal han også være i den alder. Han er energisk og fysisk.
– Jeg ser ham som en ægte gammeldags centerforward, og han arbejder ekstremt godt. Jeg mener, at han en angriber som ham er noget, som Manchester United har savnet i et stykke tid. Han kan gå begge veje, og han kan løbe i dybden med en forrygende fart. Derudover kan han godt lide en lille brydekamp med midterforsvarerne. Jeg håber, at han i Premier League snart kan finde den form, han har vist i Champions League.
Andy Cole nåede selv op på 187 scoringer i Premier League, hvilket gør ham til den fjerdemest scorende spiller nogensinde i Premier League.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT