Efter fem kampe i Premier League jagter Rasmus Højlund stadig sin første fuldtræffer, mens danskeren i denne sæson har været anderledes målfarlig i Champions League, hvor han har scoret tre mål i to kampe.
Og ifølge den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole har Rasmus Højlunds første tid i den engelske storklub samlet set været absolut godkendt.
– Jeg tror, at vi alle sammen håber på, at han kan blive en superstjerne. Det vil altid være et gamble, når man i Premier League henter en spiller for 72 millioner pund, men United er udmærket klar over hans potentiale, lyder det, ifølge Betfred, fra Andy Cole.
– Jeg synes, at han er ved at tilpasse sig rigtigt godt, og det eneste, han mangler indtil nu, er hans første Premier League-mål. Han er en ung mand, som er frygtløs, og det skal han også være i den alder. Han er energisk og fysisk.
– Jeg ser ham som en ægte gammeldags centerforward, og han arbejder ekstremt godt. Jeg mener, at han en angriber som ham er noget, som Manchester United har savnet i et stykke tid. Han kan gå begge veje, og han kan løbe i dybden med en forrygende fart. Derudover kan han godt lide en lille brydekamp med midterforsvarerne. Jeg håber, at han i Premier League snart kan finde den form, han har vist i Champions League.
Andy Cole nåede selv op på 187 scoringer i Premier League, hvilket gør ham til den fjerdemest scorende spiller nogensinde i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
LIVE
TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Belgien knuser USA
OPTAKT
Argentina – Egypten
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb