Der er masser på spil, når Arsenal om et par timer tager imod Premier League i det imødesete North London Derby.
Udover håneretten kæmper de to naboer således også om førstepladsen i Premier League, som Arsenal aktuelt er indehaver af. Og ifølge Arsenal-legenden Martin Keown venter der et vanskeligt opgør for Mikel Artetas mandskab, selvom formen i øjeblikket er glimrende. Den tidligere forsvarsspiller har således stor respekt for Tottenhams to centrale midtbanespillere.
– 3-0-sejren over Brentford i deres seneste kamp var det bedste, jeg har set Arsenal spille under Arteta. De var komplette i hver eneste kæde på holdet. Men Tottenham kommer til at blive den ultimative udfordring, for de har Kray-tvillingerne i Højbjerg og Bentancur, som er deres Spurs' håndhævere på midtbanen. Og så har de også en forrygende fronttrio, lyder det således, ifølge The Sun, fra Martin Keown, der mellem 1985 og 2004 spillede over 400 kampe for Arsenal.
Kray-tvillingerne, som Keown henviser til, var to berygtede gangstere, der terroriserede den østlige del af London i 50'erne og 60'erne. Deres liv er blandt andet blevet filmatiseret i filmen 'Legend', hvor Hollywood-stjernen Tom Hardy spiller rollen som både Ronnie og Reggie Kray.
I interviewet med The Sun peger Martin Keown endvidere på, at det nuværende Tottenham-hold er det stærkeste i de seneste syv år, men ifølge den tidligere forsvarsspiller er mesterskabet udenfor Tottenhams rækkevidde i denne sæson, idet Manchester City med Erling Haaland fremstår ustoppelige.
Oppgøret mellem Arsenal og Tottenham kan ses på TV3 Max og Viaplay fra klokken 13.30.
Keown says Tottenham duo are like the ‘Kray twins’ ahead of North London derby https://t.co/LAbvxEZI2X
— Sun Sport (@SunSport) September 30, 2022
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer på plads
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
TOPNYHED
Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København henter Diant Ramaj
LIVE
Superliga-LIVE: Kæmpe OB-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg
TOPNYHED
Sportschef revser dansker efter klubskifte
TOPNYHED
‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
NYHEDER
Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
‘Det er noget afsindigt rod’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha
NYHEDER
TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer
INTERVIEW
Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog
AVIS
FC Midtjylland-spiller tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
NYHEDER
FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 18 superstjerner der missede Superligaen
NYHEDER
Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden
INTERVIEW
‘Han kan tage store skridt i Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
TOPNYHED
FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer
Arsenal udstiller Manchester City
Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – Brøndby sparer millioner