Legende sammenligner Højbjerg med gangsterduo

Arsenal-legenden Martin Keown har forud for lørdagens derby sammenlignet Pierre-Emile Højbjerg og Rodrigo Bentancur med gangster-tvillingerne Reggie og Ronnie Kray, der styrede den organiserede kriminalitet i London i halvtredserne og tredserne.



Der er masser på spil, når Arsenal om et par timer tager imod Premier League i det imødesete North London Derby. 

Udover håneretten kæmper de to naboer således også om førstepladsen i Premier League, som Arsenal aktuelt er indehaver af. Og ifølge Arsenal-legenden Martin Keown venter der et vanskeligt opgør for Mikel Artetas mandskab, selvom formen i øjeblikket er glimrende. Den tidligere forsvarsspiller har således stor respekt for Tottenhams to centrale midtbanespillere.

– 3-0-sejren over Brentford i deres seneste kamp var det bedste, jeg har set Arsenal spille under Arteta. De var komplette i hver eneste kæde på holdet. Men Tottenham kommer til at blive den ultimative udfordring, for de har Kray-tvillingerne i Højbjerg og Bentancur, som er deres Spurs' håndhævere på midtbanen. Og så har de også en forrygende fronttrio, lyder det således, ifølge The Sun, fra Martin Keown, der mellem 1985 og 2004 spillede over 400 kampe for Arsenal.

Kray-tvillingerne, som Keown henviser til, var to berygtede gangstere, der terroriserede den østlige del af London i 50'erne og 60'erne. Deres liv er blandt andet blevet filmatiseret i filmen 'Legend', hvor Hollywood-stjernen Tom Hardy spiller rollen som både Ronnie og Reggie Kray.

I interviewet med The Sun peger Martin Keown endvidere på, at det nuværende Tottenham-hold er det stærkeste i de seneste syv år, men ifølge den tidligere forsvarsspiller er mesterskabet udenfor Tottenhams rækkevidde i denne sæson, idet Manchester City med Erling Haaland fremstår ustoppelige. 

Oppgøret mellem Arsenal og Tottenham kan ses på TV3 Max og Viaplay fra klokken 13.30.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Diant Ramaj skal videre

Superliga-retur?

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Sætter klar målsætning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Han er ny landstræner for Italien

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

FCK misser landsholdsspiller

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Brøndby jagter ny Superliga-profil