Legende sammenligner Højbjerg med gangsterduo

Arsenal-legenden Martin Keown har forud for lørdagens derby sammenlignet Pierre-Emile Højbjerg og Rodrigo Bentancur med gangster-tvillingerne Reggie og Ronnie Kray, der styrede den organiserede kriminalitet i London i halvtredserne og tredserne.



Der er masser på spil, når Arsenal om et par timer tager imod Premier League i det imødesete North London Derby. 

Udover håneretten kæmper de to naboer således også om førstepladsen i Premier League, som Arsenal aktuelt er indehaver af. Og ifølge Arsenal-legenden Martin Keown venter der et vanskeligt opgør for Mikel Artetas mandskab, selvom formen i øjeblikket er glimrende. Den tidligere forsvarsspiller har således stor respekt for Tottenhams to centrale midtbanespillere.

– 3-0-sejren over Brentford i deres seneste kamp var det bedste, jeg har set Arsenal spille under Arteta. De var komplette i hver eneste kæde på holdet. Men Tottenham kommer til at blive den ultimative udfordring, for de har Kray-tvillingerne i Højbjerg og Bentancur, som er deres Spurs' håndhævere på midtbanen. Og så har de også en forrygende fronttrio, lyder det således, ifølge The Sun, fra Martin Keown, der mellem 1985 og 2004 spillede over 400 kampe for Arsenal.

Kray-tvillingerne, som Keown henviser til, var to berygtede gangstere, der terroriserede den østlige del af London i 50'erne og 60'erne. Deres liv er blandt andet blevet filmatiseret i filmen 'Legend', hvor Hollywood-stjernen Tom Hardy spiller rollen som både Ronnie og Reggie Kray.

I interviewet med The Sun peger Martin Keown endvidere på, at det nuværende Tottenham-hold er det stærkeste i de seneste syv år, men ifølge den tidligere forsvarsspiller er mesterskabet udenfor Tottenhams rækkevidde i denne sæson, idet Manchester City med Erling Haaland fremstår ustoppelige. 

Oppgøret mellem Arsenal og Tottenham kan ses på TV3 Max og Viaplay fra klokken 13.30.







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Vil til Premier League – United foran Arsenal



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Sønderjyske – FC Midtjylland

Viborg FF – OB

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Nu taler Messi

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Skandaløse scener: Han er en skændsel!