Legende sammenligner Højbjerg med gangsterduo

Arsenal-legenden Martin Keown har forud for lørdagens derby sammenlignet Pierre-Emile Højbjerg og Rodrigo Bentancur med gangster-tvillingerne Reggie og Ronnie Kray, der styrede den organiserede kriminalitet i London i halvtredserne og tredserne.



Der er masser på spil, når Arsenal om et par timer tager imod Premier League i det imødesete North London Derby. 

Udover håneretten kæmper de to naboer således også om førstepladsen i Premier League, som Arsenal aktuelt er indehaver af. Og ifølge Arsenal-legenden Martin Keown venter der et vanskeligt opgør for Mikel Artetas mandskab, selvom formen i øjeblikket er glimrende. Den tidligere forsvarsspiller har således stor respekt for Tottenhams to centrale midtbanespillere.

– 3-0-sejren over Brentford i deres seneste kamp var det bedste, jeg har set Arsenal spille under Arteta. De var komplette i hver eneste kæde på holdet. Men Tottenham kommer til at blive den ultimative udfordring, for de har Kray-tvillingerne i Højbjerg og Bentancur, som er deres Spurs' håndhævere på midtbanen. Og så har de også en forrygende fronttrio, lyder det således, ifølge The Sun, fra Martin Keown, der mellem 1985 og 2004 spillede over 400 kampe for Arsenal.

Kray-tvillingerne, som Keown henviser til, var to berygtede gangstere, der terroriserede den østlige del af London i 50'erne og 60'erne. Deres liv er blandt andet blevet filmatiseret i filmen 'Legend', hvor Hollywood-stjernen Tom Hardy spiller rollen som både Ronnie og Reggie Kray.

I interviewet med The Sun peger Martin Keown endvidere på, at det nuværende Tottenham-hold er det stærkeste i de seneste syv år, men ifølge den tidligere forsvarsspiller er mesterskabet udenfor Tottenhams rækkevidde i denne sæson, idet Manchester City med Erling Haaland fremstår ustoppelige. 

Oppgøret mellem Arsenal og Tottenham kan ses på TV3 Max og Viaplay fra klokken 13.30.





De er enige med Mathias Jensen




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM i tal: Så vildt har det været

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Curaçao – Elfenbenskysten

Skylder FC København penge – straffes hårdt

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skotland – Brasilien

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ny bejler til dansk guldfugl

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Lufter vild Ronaldo-teori

Chokskifte på vej?

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub