Legende sammenligner Højbjerg med gangsterduo

Arsenal-legenden Martin Keown har forud for lørdagens derby sammenlignet Pierre-Emile Højbjerg og Rodrigo Bentancur med gangster-tvillingerne Reggie og Ronnie Kray, der styrede den organiserede kriminalitet i London i halvtredserne og tredserne.



Der er masser på spil, når Arsenal om et par timer tager imod Premier League i det imødesete North London Derby. 

Udover håneretten kæmper de to naboer således også om førstepladsen i Premier League, som Arsenal aktuelt er indehaver af. Og ifølge Arsenal-legenden Martin Keown venter der et vanskeligt opgør for Mikel Artetas mandskab, selvom formen i øjeblikket er glimrende. Den tidligere forsvarsspiller har således stor respekt for Tottenhams to centrale midtbanespillere.

– 3-0-sejren over Brentford i deres seneste kamp var det bedste, jeg har set Arsenal spille under Arteta. De var komplette i hver eneste kæde på holdet. Men Tottenham kommer til at blive den ultimative udfordring, for de har Kray-tvillingerne i Højbjerg og Bentancur, som er deres Spurs' håndhævere på midtbanen. Og så har de også en forrygende fronttrio, lyder det således, ifølge The Sun, fra Martin Keown, der mellem 1985 og 2004 spillede over 400 kampe for Arsenal.

Kray-tvillingerne, som Keown henviser til, var to berygtede gangstere, der terroriserede den østlige del af London i 50'erne og 60'erne. Deres liv er blandt andet blevet filmatiseret i filmen 'Legend', hvor Hollywood-stjernen Tom Hardy spiller rollen som både Ronnie og Reggie Kray.

I interviewet med The Sun peger Martin Keown endvidere på, at det nuværende Tottenham-hold er det stærkeste i de seneste syv år, men ifølge den tidligere forsvarsspiller er mesterskabet udenfor Tottenhams rækkevidde i denne sæson, idet Manchester City med Erling Haaland fremstår ustoppelige. 

Oppgøret mellem Arsenal og Tottenham kan ses på TV3 Max og Viaplay fra klokken 13.30.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

City med vildt rekordbud

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Jens Jønsson flirter med dansk retur



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM