Legende tror på Højlund: Han kan virkelig overraske

Michael Owen har troen på, at Rasmus Højlund virkelig kan komme til at eksplodere i Manchester United.



Det har været op og ned med Rasmus Højlund, siden han blev hentet til Manchester United for halvandet års tid siden.

Kritik i den engelske presse er angriberen heller ikke sluppet uden om, men ikke desto mindre scorede han 16 gange i sin debutsæson for klubben, og under Ruben Amorim har Højlund imponeret med fem mål i fem kampe.

Derfor har den tidligere Manchester United-angriber Michael Owen fortsat en tro på, at Rasmus Højlund kan blive en stjerne for klubben. Det siger han til Manchester Evening News.

– Folk kan have en holdning baseret på, hvad de har set det sidste års tid, men med en ny manager kommer der flere muligheder. Han har scoret et par mål og vist tegn på, at han er en fornuftig spiller. Det ligner uden tvivl, at han har en fantastisk attitude og arbejdsmoral.

– Han lignede ikke en målscoringsmaskine sidste år, men han har allerede scoret et par mål under Amorim, og han kan være en af de spillere, der pludselig lyser op, fordi man spiller på en ny måde, og fordi spillerne omkring ham bliver bedre. Det kan alt sammen ske for ham.

Højlund har potentialet

Selvom der fortsat er lang vej igen for Ruben Amorim, har der også været tegn på forbedringer, siden portugiseren tog over for Erik ten Hag. Og når først det hele begynder at spille, kan flere United-spillere – herunder Højlund – komme til at blomstre op.

– Når jeg skal vurdere en spiller, som hvis jeg var på TV, ville jeg hade at være bestemt omkring en Manchester United-spiller, siger Michael Owen.

– Hvis man vurderer en Manchester United-spiller ud fra de sidste par år, og man står fast på det, bevæger du dig på et farligt territorie, for lige så snart nogen finder melodien, lige så snart der kommer en bedre spiller, og lige så snart alle bliver vant til systemet og alt andet, mener jeg, at en håndfuld af spillerne virkelig kan overraske folk.

– Når tingene spiller for Manchester United, er det kun et spørgsmål om tid, før en række af spillerne virkelig lyser op og overrasker folk. Han kan blive en af dem.

Den tidligere tror således, at Højlund kan overbevise skeptikerne om, at han er den rigtige angriber for Manchester United.

– Jeg ved godt, at folk ikke siger, at han er skrald eller ubrugelig eller noget i den stil. Jeg tror bare ikke, at folk har besluttet sig omkring ham endnu. Men jeg synes, han har potentialet til at være en af dem, der overrasker folk og bliver virkelig god.

Rasmus Højlund står noteret for i alt 23 scoringer i 60 kampe for Manchester United.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen