Legende tror på Højlund: Han kan virkelig overraske

Michael Owen har troen på, at Rasmus Højlund virkelig kan komme til at eksplodere i Manchester United.



Det har været op og ned med Rasmus Højlund, siden han blev hentet til Manchester United for halvandet års tid siden.

Kritik i den engelske presse er angriberen heller ikke sluppet uden om, men ikke desto mindre scorede han 16 gange i sin debutsæson for klubben, og under Ruben Amorim har Højlund imponeret med fem mål i fem kampe.

Derfor har den tidligere Manchester United-angriber Michael Owen fortsat en tro på, at Rasmus Højlund kan blive en stjerne for klubben. Det siger han til Manchester Evening News.

– Folk kan have en holdning baseret på, hvad de har set det sidste års tid, men med en ny manager kommer der flere muligheder. Han har scoret et par mål og vist tegn på, at han er en fornuftig spiller. Det ligner uden tvivl, at han har en fantastisk attitude og arbejdsmoral.

– Han lignede ikke en målscoringsmaskine sidste år, men han har allerede scoret et par mål under Amorim, og han kan være en af de spillere, der pludselig lyser op, fordi man spiller på en ny måde, og fordi spillerne omkring ham bliver bedre. Det kan alt sammen ske for ham.

Højlund har potentialet

Selvom der fortsat er lang vej igen for Ruben Amorim, har der også været tegn på forbedringer, siden portugiseren tog over for Erik ten Hag. Og når først det hele begynder at spille, kan flere United-spillere – herunder Højlund – komme til at blomstre op.

– Når jeg skal vurdere en spiller, som hvis jeg var på TV, ville jeg hade at være bestemt omkring en Manchester United-spiller, siger Michael Owen.

– Hvis man vurderer en Manchester United-spiller ud fra de sidste par år, og man står fast på det, bevæger du dig på et farligt territorie, for lige så snart nogen finder melodien, lige så snart der kommer en bedre spiller, og lige så snart alle bliver vant til systemet og alt andet, mener jeg, at en håndfuld af spillerne virkelig kan overraske folk.

– Når tingene spiller for Manchester United, er det kun et spørgsmål om tid, før en række af spillerne virkelig lyser op og overrasker folk. Han kan blive en af dem.

Den tidligere tror således, at Højlund kan overbevise skeptikerne om, at han er den rigtige angriber for Manchester United.

– Jeg ved godt, at folk ikke siger, at han er skrald eller ubrugelig eller noget i den stil. Jeg tror bare ikke, at folk har besluttet sig omkring ham endnu. Men jeg synes, han har potentialet til at være en af dem, der overrasker folk og bliver virkelig god.

Rasmus Højlund står noteret for i alt 23 scoringer i 60 kampe for Manchester United.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Millionregn over ‘PC’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Klar transferbesked til Christian Eriksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’