Legende tror på Højlund: Han kan virkelig overraske

Michael Owen har troen på, at Rasmus Højlund virkelig kan komme til at eksplodere i Manchester United.



Det har været op og ned med Rasmus Højlund, siden han blev hentet til Manchester United for halvandet års tid siden.

Kritik i den engelske presse er angriberen heller ikke sluppet uden om, men ikke desto mindre scorede han 16 gange i sin debutsæson for klubben, og under Ruben Amorim har Højlund imponeret med fem mål i fem kampe.

Derfor har den tidligere Manchester United-angriber Michael Owen fortsat en tro på, at Rasmus Højlund kan blive en stjerne for klubben. Det siger han til Manchester Evening News.

– Folk kan have en holdning baseret på, hvad de har set det sidste års tid, men med en ny manager kommer der flere muligheder. Han har scoret et par mål og vist tegn på, at han er en fornuftig spiller. Det ligner uden tvivl, at han har en fantastisk attitude og arbejdsmoral.

– Han lignede ikke en målscoringsmaskine sidste år, men han har allerede scoret et par mål under Amorim, og han kan være en af de spillere, der pludselig lyser op, fordi man spiller på en ny måde, og fordi spillerne omkring ham bliver bedre. Det kan alt sammen ske for ham.

Højlund har potentialet

Selvom der fortsat er lang vej igen for Ruben Amorim, har der også været tegn på forbedringer, siden portugiseren tog over for Erik ten Hag. Og når først det hele begynder at spille, kan flere United-spillere – herunder Højlund – komme til at blomstre op.

– Når jeg skal vurdere en spiller, som hvis jeg var på TV, ville jeg hade at være bestemt omkring en Manchester United-spiller, siger Michael Owen.

– Hvis man vurderer en Manchester United-spiller ud fra de sidste par år, og man står fast på det, bevæger du dig på et farligt territorie, for lige så snart nogen finder melodien, lige så snart der kommer en bedre spiller, og lige så snart alle bliver vant til systemet og alt andet, mener jeg, at en håndfuld af spillerne virkelig kan overraske folk.

– Når tingene spiller for Manchester United, er det kun et spørgsmål om tid, før en række af spillerne virkelig lyser op og overrasker folk. Han kan blive en af dem.

Den tidligere tror således, at Højlund kan overbevise skeptikerne om, at han er den rigtige angriber for Manchester United.

– Jeg ved godt, at folk ikke siger, at han er skrald eller ubrugelig eller noget i den stil. Jeg tror bare ikke, at folk har besluttet sig omkring ham endnu. Men jeg synes, han har potentialet til at være en af dem, der overrasker folk og bliver virkelig god.

Rasmus Højlund står noteret for i alt 23 scoringer i 60 kampe for Manchester United.





Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt




LIVE

LIVE: ‘Jeg laver ikke en Ove C på dig’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

10 spillere nægtet indrejse til USA

Betyder det David Nielsen-fyring?

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mileta Rajovic i stor optur

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Var direkte fra træningsbanen

I chok: Har aldrig set lignende

Han er Eriksen og co’s nye træner

Vil have ham væk fra FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

23 røde kort i vanvidskamp

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Froholdt på tavlen i storkamp

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

– Han har måske været lagt lidt på is