Legendens råd: Sådan håndterer man Haaland

Forud for dagens Manchester-derby har Jamie Carragher opfordret Lisandro Martinez og Raphaël Varane til at droppe de fysiske dueller med Erling Haaland.



Der venter i eftermiddag Christian Eriksen og Manchester United en vanskelig opgave i udekampen mod Manchester City. 

Pep Guardiolas i forvejen skræmmende hold er således blevet forstærket med Erling Haaland, der i denne sæson har scoret 11 mål i syv Premier League-kampe, mens nordmanden også har scoret tre mål i to Champions League-kampe. 

Så hvordan stopper man egentlig den norske målmaskine, der indtil videre har terroriseret forsvarsspillerne i Premier League? Forud for eftermiddagens Manchester City har den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher skrevet en klumme i The Telegraph, hvor han kommer med sit bud. 

– Det bedste råd, som Manchester United-træner Erik ten Hag kan give Lisandro Martinez i forhold til Erling Haaland, er at holde sig fra ham. Visse dueller kan man vinde ved at dominere en modspiller fysisk. Med andre modstandere kræver det, at man er klogere end dem. Martinez er nødt til at finde sit klogeste spil frem, hvis han skal få sat en stopper for Manchester City-angriberen i dette opgør, skriver Jamie Carragher således. 

Ifølge Jamie Carragher giver det ikke mening at kaste sig ud i en fysisk duel med en så fysisk stærk modstander som Haaland. Den tidligere Liverpool-forsvarer sammenligner således Haaland med den tidligere Chelsea-målræv Didier Drogba, der elskede at modtage bolden med en modstander i ryggen, så han kunne skubbe ham væk og sætte kursen mod mål. 

I sin klumme understreger Carragher således, at Lisandro Martinez og Raphäel Varane skal holde lidt afstand til Erling Haaland, således at de ikke bliver væltet omkuld i duellerne med nordmanden, men i stedet kan stå retvendt og stoppe ham, når han kommer løbende med bolden. 





Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De vil have Rashford

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-træner tilknytter agent

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Riemer lover: De får debut

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Vender tilbage til skærmen

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool