Der venter i eftermiddag Christian Eriksen og Manchester United en vanskelig opgave i udekampen mod Manchester City.
Pep Guardiolas i forvejen skræmmende hold er således blevet forstærket med Erling Haaland, der i denne sæson har scoret 11 mål i syv Premier League-kampe, mens nordmanden også har scoret tre mål i to Champions League-kampe.
Så hvordan stopper man egentlig den norske målmaskine, der indtil videre har terroriseret forsvarsspillerne i Premier League? Forud for eftermiddagens Manchester City har den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher skrevet en klumme i The Telegraph, hvor han kommer med sit bud.
– Det bedste råd, som Manchester United-træner Erik ten Hag kan give Lisandro Martinez i forhold til Erling Haaland, er at holde sig fra ham. Visse dueller kan man vinde ved at dominere en modspiller fysisk. Med andre modstandere kræver det, at man er klogere end dem. Martinez er nødt til at finde sit klogeste spil frem, hvis han skal få sat en stopper for Manchester City-angriberen i dette opgør, skriver Jamie Carragher således.
Ifølge Jamie Carragher giver det ikke mening at kaste sig ud i en fysisk duel med en så fysisk stærk modstander som Haaland. Den tidligere Liverpool-forsvarer sammenligner således Haaland med den tidligere Chelsea-målræv Didier Drogba, der elskede at modtage bolden med en modstander i ryggen, så han kunne skubbe ham væk og sætte kursen mod mål.
I sin klumme understreger Carragher således, at Lisandro Martinez og Raphäel Varane skal holde lidt afstand til Erling Haaland, således at de ikke bliver væltet omkuld i duellerne med nordmanden, men i stedet kan stå retvendt og stoppe ham, når han kommer løbende med bolden.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Fin lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT