Der venter i eftermiddag Christian Eriksen og Manchester United en vanskelig opgave i udekampen mod Manchester City.
Pep Guardiolas i forvejen skræmmende hold er således blevet forstærket med Erling Haaland, der i denne sæson har scoret 11 mål i syv Premier League-kampe, mens nordmanden også har scoret tre mål i to Champions League-kampe.
Så hvordan stopper man egentlig den norske målmaskine, der indtil videre har terroriseret forsvarsspillerne i Premier League? Forud for eftermiddagens Manchester City har den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher skrevet en klumme i The Telegraph, hvor han kommer med sit bud.
– Det bedste råd, som Manchester United-træner Erik ten Hag kan give Lisandro Martinez i forhold til Erling Haaland, er at holde sig fra ham. Visse dueller kan man vinde ved at dominere en modspiller fysisk. Med andre modstandere kræver det, at man er klogere end dem. Martinez er nødt til at finde sit klogeste spil frem, hvis han skal få sat en stopper for Manchester City-angriberen i dette opgør, skriver Jamie Carragher således.
Ifølge Jamie Carragher giver det ikke mening at kaste sig ud i en fysisk duel med en så fysisk stærk modstander som Haaland. Den tidligere Liverpool-forsvarer sammenligner således Haaland med den tidligere Chelsea-målræv Didier Drogba, der elskede at modtage bolden med en modstander i ryggen, så han kunne skubbe ham væk og sætte kursen mod mål.
I sin klumme understreger Carragher således, at Lisandro Martinez og Raphäel Varane skal holde lidt afstand til Erling Haaland, således at de ikke bliver væltet omkuld i duellerne med nordmanden, men i stedet kan stå retvendt og stoppe ham, når han kommer løbende med bolden.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Froholdt med vild hæder i Portugal
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Salah sender særlig besked
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC København – Randers FC
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR