Legendens råd: Sådan håndterer man Haaland

Forud for dagens Manchester-derby har Jamie Carragher opfordret Lisandro Martinez og Raphaël Varane til at droppe de fysiske dueller med Erling Haaland.



Der venter i eftermiddag Christian Eriksen og Manchester United en vanskelig opgave i udekampen mod Manchester City. 

Pep Guardiolas i forvejen skræmmende hold er således blevet forstærket med Erling Haaland, der i denne sæson har scoret 11 mål i syv Premier League-kampe, mens nordmanden også har scoret tre mål i to Champions League-kampe. 

Så hvordan stopper man egentlig den norske målmaskine, der indtil videre har terroriseret forsvarsspillerne i Premier League? Forud for eftermiddagens Manchester City har den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher skrevet en klumme i The Telegraph, hvor han kommer med sit bud. 

– Det bedste råd, som Manchester United-træner Erik ten Hag kan give Lisandro Martinez i forhold til Erling Haaland, er at holde sig fra ham. Visse dueller kan man vinde ved at dominere en modspiller fysisk. Med andre modstandere kræver det, at man er klogere end dem. Martinez er nødt til at finde sit klogeste spil frem, hvis han skal få sat en stopper for Manchester City-angriberen i dette opgør, skriver Jamie Carragher således. 

Ifølge Jamie Carragher giver det ikke mening at kaste sig ud i en fysisk duel med en så fysisk stærk modstander som Haaland. Den tidligere Liverpool-forsvarer sammenligner således Haaland med den tidligere Chelsea-målræv Didier Drogba, der elskede at modtage bolden med en modstander i ryggen, så han kunne skubbe ham væk og sætte kursen mod mål. 

I sin klumme understreger Carragher således, at Lisandro Martinez og Raphäel Varane skal holde lidt afstand til Erling Haaland, således at de ikke bliver væltet omkuld i duellerne med nordmanden, men i stedet kan stå retvendt og stoppe ham, når han kommer løbende med bolden. 







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

Manchester United – Nottingham Forest

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Manchester City

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De overvejer Christian Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring