Leicester-boss: Derfor var Schmeichel vraget

Leicester-manager Brendan Rodgers løfter sløret for, hvorfor Kasper Schmeichel var vraget i søndagens opgør mod Watford.



Et mindre chok gik igennem mange, da Leicesters startopstilling til Premier League-kampen mod Watford søndag eftermiddag blev offentliggjort.

De fleste havde regnet med, at der for Premier League-kamp nummer 150 i træk ville stå Kasper Schmeichel som det første navn på holdkortet, men den danske landsholdsstjerne var meget opsigtsvækkende blevet sendt på bænken

I hans fravær startede Danny Ward i Leicester-målet, og det hører til de absolutte sjældenheder, at han vælges over Kasper Schmeichel i Premier League-klubben. Ward vogter som regel kun målet i nogle enkelte Cup-kampe i løbet af en sæson. 

Nu forklarer Leicester-manager Brendan Rodgers, hvorfor den danske stjernemålmand var sat af holdet.

– Da vi blev slået ud af Europa og havde fem kampe tilbage af sæsonen, fortalte jeg Kasper, at jeg ville bruge ham i tre af dem, og Ward ville få to. Ward skulle også have spillet mod Norwich (i onsdags), men han havde nogle problemer med knæet, og derfor var han ikke med, siger Rodgers til Leicester Mercury og tilføjer:

– Det er et signal til alle vores målmænd og til Kasper i forhold til hans sult efter at spille hver gang. Det er et signal til vores øvrige målmand, fordi de er så loyale. Jeg har altid sagt, at jeg mener, jeg har to førstekeepere. 

– For mig handler det også om sundheden i gruppen. Det her var hans første Premier League-kamp, og det har måske ikke været sundt. Han har spillet nogle pokalkampe og har gjort det godt, men er vi nået langt, har jeg valgt Kasper. Det her var kun fair over for ham og over for truppen. Man kunne også tydeligt se de kvaliteter, han besidder.

Med Danny Ward på mål vandt Leicester City hele 5-1 over Watford. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De bliver monstersalg til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Disse to er færdige i Brøndby

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Magiske Messi slår til igen

Fredericia er nærmest rykket ned

Randers FC – OB

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCK kørte Silkeborg over

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga