Leicester-boss: Derfor var Schmeichel vraget

Leicester-manager Brendan Rodgers løfter sløret for, hvorfor Kasper Schmeichel var vraget i søndagens opgør mod Watford.



Et mindre chok gik igennem mange, da Leicesters startopstilling til Premier League-kampen mod Watford søndag eftermiddag blev offentliggjort.

De fleste havde regnet med, at der for Premier League-kamp nummer 150 i træk ville stå Kasper Schmeichel som det første navn på holdkortet, men den danske landsholdsstjerne var meget opsigtsvækkende blevet sendt på bænken

I hans fravær startede Danny Ward i Leicester-målet, og det hører til de absolutte sjældenheder, at han vælges over Kasper Schmeichel i Premier League-klubben. Ward vogter som regel kun målet i nogle enkelte Cup-kampe i løbet af en sæson. 

Nu forklarer Leicester-manager Brendan Rodgers, hvorfor den danske stjernemålmand var sat af holdet.

– Da vi blev slået ud af Europa og havde fem kampe tilbage af sæsonen, fortalte jeg Kasper, at jeg ville bruge ham i tre af dem, og Ward ville få to. Ward skulle også have spillet mod Norwich (i onsdags), men han havde nogle problemer med knæet, og derfor var han ikke med, siger Rodgers til Leicester Mercury og tilføjer:

– Det er et signal til alle vores målmænd og til Kasper i forhold til hans sult efter at spille hver gang. Det er et signal til vores øvrige målmand, fordi de er så loyale. Jeg har altid sagt, at jeg mener, jeg har to førstekeepere. 

– For mig handler det også om sundheden i gruppen. Det her var hans første Premier League-kamp, og det har måske ikke været sundt. Han har spillet nogle pokalkampe og har gjort det godt, men er vi nået langt, har jeg valgt Kasper. Det her var kun fair over for ham og over for truppen. Man kunne også tydeligt se de kvaliteter, han besidder.

Med Danny Ward på mål vandt Leicester City hele 5-1 over Watford. 





Færdig i Brøndby – nu er de i dialog




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kræver flere hold i Superligaen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg