Leicester-boss: Derfor var Schmeichel vraget

Leicester-manager Brendan Rodgers løfter sløret for, hvorfor Kasper Schmeichel var vraget i søndagens opgør mod Watford.



Et mindre chok gik igennem mange, da Leicesters startopstilling til Premier League-kampen mod Watford søndag eftermiddag blev offentliggjort.

De fleste havde regnet med, at der for Premier League-kamp nummer 150 i træk ville stå Kasper Schmeichel som det første navn på holdkortet, men den danske landsholdsstjerne var meget opsigtsvækkende blevet sendt på bænken

I hans fravær startede Danny Ward i Leicester-målet, og det hører til de absolutte sjældenheder, at han vælges over Kasper Schmeichel i Premier League-klubben. Ward vogter som regel kun målet i nogle enkelte Cup-kampe i løbet af en sæson. 

Nu forklarer Leicester-manager Brendan Rodgers, hvorfor den danske stjernemålmand var sat af holdet.

– Da vi blev slået ud af Europa og havde fem kampe tilbage af sæsonen, fortalte jeg Kasper, at jeg ville bruge ham i tre af dem, og Ward ville få to. Ward skulle også have spillet mod Norwich (i onsdags), men han havde nogle problemer med knæet, og derfor var han ikke med, siger Rodgers til Leicester Mercury og tilføjer:

– Det er et signal til alle vores målmænd og til Kasper i forhold til hans sult efter at spille hver gang. Det er et signal til vores øvrige målmand, fordi de er så loyale. Jeg har altid sagt, at jeg mener, jeg har to førstekeepere. 

– For mig handler det også om sundheden i gruppen. Det her var hans første Premier League-kamp, og det har måske ikke været sundt. Han har spillet nogle pokalkampe og har gjort det godt, men er vi nået langt, har jeg valgt Kasper. Det her var kun fair over for ham og over for truppen. Man kunne også tydeligt se de kvaliteter, han besidder.

Med Danny Ward på mål vandt Leicester City hele 5-1 over Watford. 





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

De 10 største stjerner, der misser VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Superliga-træner tilknytter agent

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Riemer lover: De får debut