Et mindre chok gik igennem mange, da Leicesters startopstilling til Premier League-kampen mod Watford søndag eftermiddag blev offentliggjort.
De fleste havde regnet med, at der for Premier League-kamp nummer 150 i træk ville stå Kasper Schmeichel som det første navn på holdkortet, men den danske landsholdsstjerne var meget opsigtsvækkende blevet sendt på bænken
I hans fravær startede Danny Ward i Leicester-målet, og det hører til de absolutte sjældenheder, at han vælges over Kasper Schmeichel i Premier League-klubben. Ward vogter som regel kun målet i nogle enkelte Cup-kampe i løbet af en sæson.
Nu forklarer Leicester-manager Brendan Rodgers, hvorfor den danske stjernemålmand var sat af holdet.
– Da vi blev slået ud af Europa og havde fem kampe tilbage af sæsonen, fortalte jeg Kasper, at jeg ville bruge ham i tre af dem, og Ward ville få to. Ward skulle også have spillet mod Norwich (i onsdags), men han havde nogle problemer med knæet, og derfor var han ikke med, siger Rodgers til Leicester Mercury og tilføjer:
– Det er et signal til alle vores målmænd og til Kasper i forhold til hans sult efter at spille hver gang. Det er et signal til vores øvrige målmand, fordi de er så loyale. Jeg har altid sagt, at jeg mener, jeg har to førstekeepere.
– For mig handler det også om sundheden i gruppen. Det her var hans første Premier League-kamp, og det har måske ikke været sundt. Han har spillet nogle pokalkampe og har gjort det godt, men er vi nået langt, har jeg valgt Kasper. Det her var kun fair over for ham og over for truppen. Man kunne også tydeligt se de kvaliteter, han besidder.
Med Danny Ward på mål vandt Leicester City hele 5-1 over Watford.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
