Et mindre chok gik igennem mange, da Leicesters startopstilling til Premier League-kampen mod Watford søndag eftermiddag blev offentliggjort.
De fleste havde regnet med, at der for Premier League-kamp nummer 150 i træk ville stå Kasper Schmeichel som det første navn på holdkortet, men den danske landsholdsstjerne var meget opsigtsvækkende blevet sendt på bænken
I hans fravær startede Danny Ward i Leicester-målet, og det hører til de absolutte sjældenheder, at han vælges over Kasper Schmeichel i Premier League-klubben. Ward vogter som regel kun målet i nogle enkelte Cup-kampe i løbet af en sæson.
Nu forklarer Leicester-manager Brendan Rodgers, hvorfor den danske stjernemålmand var sat af holdet.
– Da vi blev slået ud af Europa og havde fem kampe tilbage af sæsonen, fortalte jeg Kasper, at jeg ville bruge ham i tre af dem, og Ward ville få to. Ward skulle også have spillet mod Norwich (i onsdags), men han havde nogle problemer med knæet, og derfor var han ikke med, siger Rodgers til Leicester Mercury og tilføjer:
– Det er et signal til alle vores målmænd og til Kasper i forhold til hans sult efter at spille hver gang. Det er et signal til vores øvrige målmand, fordi de er så loyale. Jeg har altid sagt, at jeg mener, jeg har to førstekeepere.
– For mig handler det også om sundheden i gruppen. Det her var hans første Premier League-kamp, og det har måske ikke været sundt. Han har spillet nogle pokalkampe og har gjort det godt, men er vi nået langt, har jeg valgt Kasper. Det her var kun fair over for ham og over for truppen. Man kunne også tydeligt se de kvaliteter, han besidder.
Med Danny Ward på mål vandt Leicester City hele 5-1 over Watford.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Michael Carrick bliver i Manchester United
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
