Liverpool-anfører slår fast: Et skifte var aldrig et emne

Jordan Henderson overvejede aldrig at forlade Liverpool, selvom han fik en svær start i den engelske storklub.



Jordan Henderson står noteret for mere end 350 kampe for Liverpool og kunne for nylig løfte Premier League-trofæet for første gang som anfører for den engelske storklub.

Men da den engelske midtbanespiller kom til Liverpool fra Sunderland i 2011, blev der hurtigt sået tvivl om, hvorvidt han havde en fremtid på Anfield. Hurtigt forlød det også, at Jordan Henderson kunne være på vej væk fra Liverpool.

Læs også:Fabregas forklarer: Derfor vandt jeg flere titler i Chelsea end Arsenal

Men et skifte har aldrig været et emne. Det slår Liverpool-kaptajnen fast i et interview med Liverpool Echo.

– Det var klart, at det ikke altid var let i starten af min Liverpool-karriere, og selvom der blev snakket meget om, var det aldrig et emne at forlade Liverpool. Jeg vidste, at det ikke var det, jeg ville, og det gav mig endnu mere motivation til at bevise, at folk tog fejl, siger Jorden Henderson og fortsætter:

– Brendan Rodgers var rigtig god i det henseende. Han sagde, at han ville hjælpe mig med at blive bedre og lære de ting, jeg havde brug for, hvis jeg skulle ind på holdet mere regelmæssigt. Taktisk blev jeg mere opmærksom og fik en bedre forståelse af spillet, og det hjalp, da jeg blev mere detaljeorienteret. 

Jorden Henderson, der nu er 30 år, blev for nylig også kåret til årets spiller i Premier League af de engelske journalister.

Han har desuden også tre år tilbage af sin kontrakt med Liverpool, hvorfor han også kan nå at komme i nærheden af 500 kampe for Liverpool i de kommende sæsoner, hvis ikke skader eller et skifte kommer i vejen.  

Læs også:Dansk træner fortsætter succesen i Liverpool: Forlænger kontrakten
Læs også:Liverpool-spiller skifter til Brighton




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Randers FC – FC Fredericia

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’