Liverpool-anfører slår fast: Et skifte var aldrig et emne

Jordan Henderson overvejede aldrig at forlade Liverpool, selvom han fik en svær start i den engelske storklub.



Jordan Henderson står noteret for mere end 350 kampe for Liverpool og kunne for nylig løfte Premier League-trofæet for første gang som anfører for den engelske storklub.

Men da den engelske midtbanespiller kom til Liverpool fra Sunderland i 2011, blev der hurtigt sået tvivl om, hvorvidt han havde en fremtid på Anfield. Hurtigt forlød det også, at Jordan Henderson kunne være på vej væk fra Liverpool.

Læs også:Fabregas forklarer: Derfor vandt jeg flere titler i Chelsea end Arsenal

Men et skifte har aldrig været et emne. Det slår Liverpool-kaptajnen fast i et interview med Liverpool Echo.

– Det var klart, at det ikke altid var let i starten af min Liverpool-karriere, og selvom der blev snakket meget om, var det aldrig et emne at forlade Liverpool. Jeg vidste, at det ikke var det, jeg ville, og det gav mig endnu mere motivation til at bevise, at folk tog fejl, siger Jorden Henderson og fortsætter:

– Brendan Rodgers var rigtig god i det henseende. Han sagde, at han ville hjælpe mig med at blive bedre og lære de ting, jeg havde brug for, hvis jeg skulle ind på holdet mere regelmæssigt. Taktisk blev jeg mere opmærksom og fik en bedre forståelse af spillet, og det hjalp, da jeg blev mere detaljeorienteret. 

Jorden Henderson, der nu er 30 år, blev for nylig også kåret til årets spiller i Premier League af de engelske journalister.

Han har desuden også tre år tilbage af sin kontrakt med Liverpool, hvorfor han også kan nå at komme i nærheden af 500 kampe for Liverpool i de kommende sæsoner, hvis ikke skader eller et skifte kommer i vejen.  

Læs også:Dansk træner fortsætter succesen i Liverpool: Forlænger kontrakten
Læs også:Liverpool-spiller skifter til Brighton




LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Afsløring: DBU-boss stopper

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arsenal er i Champions League-finalen

Aston Villa – Nottingham Forest