De engelske mestre fra Liverpool FC fortsætter med at have et dansk islæt i staben omkring Jürgen Klopps mandskab.
Den danske indkasttræner Thomas Grønnemark oplyser nemlig på sin Twitter-profil, at han har indgået en ny kontrakt med Liverpool, så han fortsætter sit arbejde i den kommende sæson også.
Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool i de seneste sæsoner, og med den nye kontrakt underskrevet ligger det på samme tid også fast, at den danske freelance-træner ikke kommer til at hjælpe andre klubber i Premier League, hvor der ellers har været interesse.
Thomas Grønnemark har nemlig tidligere oplyst, at han ikke ønsker at hjælpe konkurrenter til de klubber, han er tilknyttet.
Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool siden 2018, hvor han siden har flyttet holdet fra at være blandt de dårligste til at udnytte kastet fra sidelinjen til nu at være bedst.
Læs også:Dansk indkasttræner jubler over Liverpool-mesterskab: Det er vanvittigt
– Da Jürgen ringede til mig i juli 2018, var Liverpool dårlige til indkast. De var nummer 18 ud af 20. Så sagde han, at han havde tillid til mig, fordi jeg ved meget om indkast. Det handler om arbejdsglæde og samarbejde – noget, jeg også selv har skrevet en bog om. Det er en af styrkerne i Liverpool, sagde Thomas Grønnemark til tipsbladet.dk tidligere på sommeren.
Han arbejdede i den seneste sæson med hele otte klubber rundt om i verden – blandt andet hollandske Ajax og belgiske Gent, og i Danmark har han tidligere haft opgaver hos både FC Midtjylland og AC Horsens, der begge netop har haft de lange og kloge indkast som et vigtigt våben i værktøjskassen.
Thomas Grønnemark startede sin indkasttrænerkarriere i 2004, hvor han arbejdede i Viborg.
I’m happy and proud to announce that I have signed a new contract with Liverpool FC for the 20/21 season🖋
— Thomas Gronnemark (@ThomasThrowin) July 30, 2020
I’m a freelance throw-in coach, and there is great interest from other clubs at the moment. Looking forward to help more teams with “The Long, Fast and Clever Throw-in”⚽️ pic.twitter.com/va0DBrvoHY
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
