Dansk træner fortsætter succesen i Liverpool: Forlænger kontrakten

Den danske indkasttræner Thomas Grønnemark har lavet en ny aftale med de engelske mestre Liverpool for den kommende sæson.



De engelske mestre fra Liverpool FC fortsætter med at have et dansk islæt i staben omkring Jürgen Klopps mandskab.

Den danske indkasttræner Thomas Grønnemark oplyser nemlig på sin Twitter-profil, at han har indgået en ny kontrakt med Liverpool, så han fortsætter sit arbejde i den kommende sæson også.

Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool i de seneste sæsoner, og med den nye kontrakt underskrevet ligger det på samme tid også fast, at den danske freelance-træner ikke kommer til at hjælpe andre klubber i Premier League, hvor der ellers har været interesse.

Thomas Grønnemark har nemlig tidligere oplyst, at han ikke ønsker at hjælpe konkurrenter til de klubber, han er tilknyttet.

Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool siden 2018, hvor han siden har flyttet holdet fra at være blandt de dårligste til at udnytte kastet fra sidelinjen til nu at være bedst.

Læs også:Dansk indkasttræner jubler over Liverpool-mesterskab: Det er vanvittigt

– Da Jürgen ringede til mig i juli 2018, var Liverpool dårlige til indkast. De var nummer 18 ud af 20. Så sagde han, at han havde tillid til mig, fordi jeg ved meget om indkast. Det handler om arbejdsglæde og samarbejde – noget, jeg også selv har skrevet en bog om. Det er en af styrkerne i Liverpool, sagde Thomas Grønnemark til tipsbladet.dk tidligere på sommeren.

Han arbejdede i den seneste sæson med hele otte klubber rundt om i verden – blandt andet hollandske Ajax og belgiske Gent, og i Danmark har han tidligere haft opgaver hos både FC Midtjylland og AC Horsens, der begge netop har haft de lange og kloge indkast som et vigtigt våben i værktøjskassen.

Thomas Grønnemark startede sin indkasttrænerkarriere i 2004, hvor han arbejdede i Viborg.


 

  





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Delaney afslører dialog

Raser over Brian Riemer-interview

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Chelsea – Nottingham Forest