De engelske mestre fra Liverpool FC fortsætter med at have et dansk islæt i staben omkring Jürgen Klopps mandskab.
Den danske indkasttræner Thomas Grønnemark oplyser nemlig på sin Twitter-profil, at han har indgået en ny kontrakt med Liverpool, så han fortsætter sit arbejde i den kommende sæson også.
Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool i de seneste sæsoner, og med den nye kontrakt underskrevet ligger det på samme tid også fast, at den danske freelance-træner ikke kommer til at hjælpe andre klubber i Premier League, hvor der ellers har været interesse.
Thomas Grønnemark har nemlig tidligere oplyst, at han ikke ønsker at hjælpe konkurrenter til de klubber, han er tilknyttet.
Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool siden 2018, hvor han siden har flyttet holdet fra at være blandt de dårligste til at udnytte kastet fra sidelinjen til nu at være bedst.
Læs også:Dansk indkasttræner jubler over Liverpool-mesterskab: Det er vanvittigt
– Da Jürgen ringede til mig i juli 2018, var Liverpool dårlige til indkast. De var nummer 18 ud af 20. Så sagde han, at han havde tillid til mig, fordi jeg ved meget om indkast. Det handler om arbejdsglæde og samarbejde – noget, jeg også selv har skrevet en bog om. Det er en af styrkerne i Liverpool, sagde Thomas Grønnemark til tipsbladet.dk tidligere på sommeren.
Han arbejdede i den seneste sæson med hele otte klubber rundt om i verden – blandt andet hollandske Ajax og belgiske Gent, og i Danmark har han tidligere haft opgaver hos både FC Midtjylland og AC Horsens, der begge netop har haft de lange og kloge indkast som et vigtigt våben i værktøjskassen.
Thomas Grønnemark startede sin indkasttrænerkarriere i 2004, hvor han arbejdede i Viborg.
I’m happy and proud to announce that I have signed a new contract with Liverpool FC for the 20/21 season🖋
— Thomas Gronnemark (@ThomasThrowin) July 30, 2020
I’m a freelance throw-in coach, and there is great interest from other clubs at the moment. Looking forward to help more teams with “The Long, Fast and Clever Throw-in”⚽️ pic.twitter.com/va0DBrvoHY
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
