Dansk træner fortsætter succesen i Liverpool: Forlænger kontrakten

Den danske indkasttræner Thomas Grønnemark har lavet en ny aftale med de engelske mestre Liverpool for den kommende sæson.



De engelske mestre fra Liverpool FC fortsætter med at have et dansk islæt i staben omkring Jürgen Klopps mandskab.

Den danske indkasttræner Thomas Grønnemark oplyser nemlig på sin Twitter-profil, at han har indgået en ny kontrakt med Liverpool, så han fortsætter sit arbejde i den kommende sæson også.

Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool i de seneste sæsoner, og med den nye kontrakt underskrevet ligger det på samme tid også fast, at den danske freelance-træner ikke kommer til at hjælpe andre klubber i Premier League, hvor der ellers har været interesse.

Thomas Grønnemark har nemlig tidligere oplyst, at han ikke ønsker at hjælpe konkurrenter til de klubber, han er tilknyttet.

Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool siden 2018, hvor han siden har flyttet holdet fra at være blandt de dårligste til at udnytte kastet fra sidelinjen til nu at være bedst.

Læs også:Dansk indkasttræner jubler over Liverpool-mesterskab: Det er vanvittigt

– Da Jürgen ringede til mig i juli 2018, var Liverpool dårlige til indkast. De var nummer 18 ud af 20. Så sagde han, at han havde tillid til mig, fordi jeg ved meget om indkast. Det handler om arbejdsglæde og samarbejde – noget, jeg også selv har skrevet en bog om. Det er en af styrkerne i Liverpool, sagde Thomas Grønnemark til tipsbladet.dk tidligere på sommeren.

Han arbejdede i den seneste sæson med hele otte klubber rundt om i verden – blandt andet hollandske Ajax og belgiske Gent, og i Danmark har han tidligere haft opgaver hos både FC Midtjylland og AC Horsens, der begge netop har haft de lange og kloge indkast som et vigtigt våben i værktøjskassen.

Thomas Grønnemark startede sin indkasttrænerkarriere i 2004, hvor han arbejdede i Viborg.


 

  





LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Tuchel forsvarer sin taktik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Skamroses af Thomas Nørgaard

‘Det var verdens undergang’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Messi sætter ord på vildt drama

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Voldsom kritik