De engelske mestre fra Liverpool FC fortsætter med at have et dansk islæt i staben omkring Jürgen Klopps mandskab.
Den danske indkasttræner Thomas Grønnemark oplyser nemlig på sin Twitter-profil, at han har indgået en ny kontrakt med Liverpool, så han fortsætter sit arbejde i den kommende sæson også.
Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool i de seneste sæsoner, og med den nye kontrakt underskrevet ligger det på samme tid også fast, at den danske freelance-træner ikke kommer til at hjælpe andre klubber i Premier League, hvor der ellers har været interesse.
Thomas Grønnemark har nemlig tidligere oplyst, at han ikke ønsker at hjælpe konkurrenter til de klubber, han er tilknyttet.
Thomas Grønnemark har været tilknyttet Liverpool siden 2018, hvor han siden har flyttet holdet fra at være blandt de dårligste til at udnytte kastet fra sidelinjen til nu at være bedst.
Læs også:Dansk indkasttræner jubler over Liverpool-mesterskab: Det er vanvittigt
– Da Jürgen ringede til mig i juli 2018, var Liverpool dårlige til indkast. De var nummer 18 ud af 20. Så sagde han, at han havde tillid til mig, fordi jeg ved meget om indkast. Det handler om arbejdsglæde og samarbejde – noget, jeg også selv har skrevet en bog om. Det er en af styrkerne i Liverpool, sagde Thomas Grønnemark til tipsbladet.dk tidligere på sommeren.
Han arbejdede i den seneste sæson med hele otte klubber rundt om i verden – blandt andet hollandske Ajax og belgiske Gent, og i Danmark har han tidligere haft opgaver hos både FC Midtjylland og AC Horsens, der begge netop har haft de lange og kloge indkast som et vigtigt våben i værktøjskassen.
Thomas Grønnemark startede sin indkasttrænerkarriere i 2004, hvor han arbejdede i Viborg.
I’m happy and proud to announce that I have signed a new contract with Liverpool FC for the 20/21 season🖋
— Thomas Gronnemark (@ThomasThrowin) July 30, 2020
I’m a freelance throw-in coach, and there is great interest from other clubs at the moment. Looking forward to help more teams with “The Long, Fast and Clever Throw-in”⚽️ pic.twitter.com/va0DBrvoHY
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Helt vildt: I danskerklub er ALLE til salg
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
