Det var et spørgsmål om tid, før Liverpool ville vinde det engelske mesterskab, men alligevel begyndte der at ske noget i kroppen på indkasttræneren Thomas Grønnemark, da Christian Pulisic torsdag aften scorede til 1-0 for Chelsea mod Manchester City.
Liverpool vandt torsdag aften det engelske mesterskab for første gang siden 1990, og Thomas Grønnemark har svært ved at skjule sin begejstring over titlen.
– Det er vanvittigt at have være med til sådan en bedrift, og at jeg har været så stor en del af holdet. Jeg har haft frie rammer til at arbejde med indkast i Liverpool. Det er sindssygt fedt, siger Thomas Grønnemark til tipsbladet.dk.
Han har de sidste par år været tilknyttet klubben på freelanceaftaler, og Grønnemark har altså været ansat, mens klubben har vundet Champions League og Premier League.
En del af forklaringen på Liverpools succes er ifølge Thomas Grønnemark den frihed under ansvar, cheftræner Jürgen Klopp praktiserer i klubben.
Læs også:DBU-boss forklarer: Derfor dropper vi uafgjort i U17-rækkerne
– Da Jürgen ringede til mig i juli 2018, var Liverpool dårlige til indkast. De var nummer 18 ud af 20. Så sagde han, at han havde tillid til mig, fordi jeg ved meget om indkast. Det handler om arbejdsglæde og samarbejde – noget, jeg også selv har skrevet en bog om. Det er en af styrkerne i Liverpool, siger danskeren.
Han fortæller, at klubben nu er bedst i Premier League i indkast, og det betyder blandt andet, at man holder bedre fast i boldene ved indkastsituationer. Dermed har man mere kontrol i kampene.
Danskeren ved endnu ikke, om der også lander en Premier League-medalje på hans bord, men han ved i hvert fald, at han er blevet meget eftertragtet de sidste par år. Primært på grund af arbejdet i Liverpool.
– I sidste sæson arbejdede jeg med seks forskellige hold, i denne har jeg arbejdet med otte. Det er blandt andre Liverpool, Ajax og Gent, og så har det også været Atlanta United i Major League Soccer. Når man har succes med det, man laver, i så stor en klub som Liverpool, kommer der også større efterspørgsel. Det har jeg også kunnet mærke på antallet af foredrag. Der er mange, der gerne vil bruge min viden, siger Thomas Grønnemark.
Udover mange arbejdsopgaver er interessen for at tale med Grønnemark også vokset. Han fortæller, at han lavede omkring 60 interviews i maj og starten af juni, og han har også tidligere talt med store medier som New York Times og Forbes.
Det er dog arbejdet med nichetræningen, der gør Grønnemark mest tilfreds.
– Det, jeg er mest glad for, er, at indtil Jürgen ringede, var det kun viden om lange indkast, klubber havde, og det kan man godt have succes med, når man har et stort og stærkt hold. Men jeg træner de lange, de hurtige og de kloge indkast, og for klubber som Liverpool og Ajax handler det ikke om at tage lange indkast – det har de ikke holdene til. De skal holde bolden. Og det betyder meget for mig, at Liverpool er gået fra 18 til 1 i indkast, siger danskeren.
Arbejdet med indkast kræver også sit på hjemmefronten for Thomas Grønnemark, for han er væk i halvdelen af året, fortæller han. Derfor sender han også en tak til sine nærmeste.
– Jeg er meget stolt af min familie – de har støttet mig hele vejen, siger han.
Thomas Grønnemark startede sin indkasttrænerkarriere i 2004, hvor han arbejdede i Viborg. Siden har han også arbejdet med klubber som FC Midtjylland og AC Horsens i Danmark, ligesom han altså er kommet til udlandet.
LIVE
TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
Skifter til Rangers
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
