Det klare førstevalg i målet hos Liverpool er brasilianske Alisson Becker, mens spanske Adrian sammen med Caoimhin Kelleher har været reserver i den seneste sæson. Og sådan ser det også ud til at blive i den kommende sæson.
34-årige Adrian har således skrevet under på en ny aftale med Liverpool, oplyser klubben på dens hjemmeside.
– Jeg er meget glad for at blive i klubben, siger Adrian ifølge Liverpools hjemmeside og fortsætter:
– Først og fremmest er det en belønning fra klubben for det hårde arbejde, jeg har udført siden jeg kom til for to år siden. Jeg sætter stor pris på den tillid, jeg har modtaget fra klubben, fra træneren og fra alle involverede. Og for det andet er det en fornøjelse at blive i Liverpool – det er sådan en stor klub. Men da det også er en “familieklub”, er det meget specielt for enhver spiller at være her. Jeg er privilegeret.
At Liverpool forlænger med Adrian, er potentielt dårligt nyt for polske Kamil Grabara, som i den forgangne sæson var udlejet fra Liverpool til AGF. Hans lejeaftale med Superliga-klubben er udløbet, og han vender tilbage til Liverpool.
Med Adrian, Alisson Becker samt Caoimhin Kelleher i truppen er der således ikke ligefrem udsigter til spilletid for den 22-årige polak, der har imponeret i dansk fodbold.
I alt har Adrian spillet 24 kampe for Liverpool. Tidligere har han spillet for Real Betis og West Ham United.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
NYHEDER
