Det klare førstevalg i målet hos Liverpool er brasilianske Alisson Becker, mens spanske Adrian sammen med Caoimhin Kelleher har været reserver i den seneste sæson. Og sådan ser det også ud til at blive i den kommende sæson.
34-årige Adrian har således skrevet under på en ny aftale med Liverpool, oplyser klubben på dens hjemmeside.
– Jeg er meget glad for at blive i klubben, siger Adrian ifølge Liverpools hjemmeside og fortsætter:
– Først og fremmest er det en belønning fra klubben for det hårde arbejde, jeg har udført siden jeg kom til for to år siden. Jeg sætter stor pris på den tillid, jeg har modtaget fra klubben, fra træneren og fra alle involverede. Og for det andet er det en fornøjelse at blive i Liverpool – det er sådan en stor klub. Men da det også er en “familieklub”, er det meget specielt for enhver spiller at være her. Jeg er privilegeret.
At Liverpool forlænger med Adrian, er potentielt dårligt nyt for polske Kamil Grabara, som i den forgangne sæson var udlejet fra Liverpool til AGF. Hans lejeaftale med Superliga-klubben er udløbet, og han vender tilbage til Liverpool.
Med Adrian, Alisson Becker samt Caoimhin Kelleher i truppen er der således ikke ligefrem udsigter til spilletid for den 22-årige polak, der har imponeret i dansk fodbold.
I alt har Adrian spillet 24 kampe for Liverpool. Tidligere har han spillet for Real Betis og West Ham United.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Patrick Dorgu er med
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
