Mesterskabet er allerede i hus for Liverpool, men Jürgen Klopps tropper har stadig andre ting at spille for – blandt andet kan de i midtugen slå en af Manchester Citys rekorder i Premier League.
Det vil kræve en sejr på Falmer Stadium, hvor Liverpool gæster Brighton & Hove Albion. Det er et stadion hvor Liverpool har vist gode takter førhen, og de engelske mestre må betragtes som klare favoritter.
Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til kampen mellem Brighton og Liverpool.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Brighton har tabt hver af deres seneste otte kampe mod Liverpool i alle konkurrencer, heriblandt fem kampe i Premier League.
– Liverpool er ubesejret i alle seks af deres udekampe mod Brighton (tre sejre, tre uafgjorte), og begge hold har scoret i fem af disse seks kampe.
– Brighton har vundet to af deres fire Premier League-kampe siden genstarten, hvilket er lige så mange som de havde i deres foregående 18 kampe. Brighton forsøger at vinde back-to-back i turneringen for første gang siden november.
– Liverpool har vundet 29 af deres 33 Premier League-kampe denne sæson – skulle de slå Brighton, vil de nå 30 sejre i en sæson hurtigere end noget hold i engelsk fodbolds historie. Manchester City har rekorden, hvor de i 2017-18 nåede 30 sejre på 35 kampe.
– Brighton har tabt alle fire af deres tidligere Premier League-kampe mod hold, der før kampen fører ligaen. Deres seneste ligasejr over et hold, der førte den bedste engelske række, var tilbage i december 1980, hvor de slog Aston Villa 1-0 på et mål fra Michael Robinson.
– Liverpool har ikke scoret i nogen af deres seneste fem udekampe i alle turneringer, og de har ikke scoret på udebane i de seneste syv timer og 42 minutters spil. Kun en gang i deres historie er de rødklædte gået flere udekampe uden mål (8 kampe i april 1992 med Graeme Souness som træner).
– Brighton har scoret 35 Premier League-mål i denne sæson, hvilket også var deres måltotal på samme tidspunkt i sidste sæson. Det er flere mål end de scorede i deres første sæson i Premier League i 2017-18 (34).
– Før denne spillerunde var Brighton ni point væk fra nedrykningszonen. Brighton har ikke været længere væk fra nedrykningspladserne hele sæsonen eller siden 12. januar 2019, hvor de var 10 point foran nummer 18.
– Liverpools Sadio Mané har scoret mod 28 af de 30 modstandere, han stod overfor i Premier League, og er kun mislykkedes med at score mod Middlesbrough (én kamp) og Brighton, som han har stået overfor fire gange og haft otte skud imod.
– Siden starten af sæsonen 2017-18 har Liverpools Mohamed Salah været direkte involveret i 127 mål i sine 147 optrædener i alle konkurrencer (92 mål, 35 assists), hvilket er 22 mere end nogen anden Premier League-spiller i samme periode.
Stillingen i Premier League:
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
Sverige skal til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Tottenham præsenterer ny træner
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Melder ud om Kasper Hjulmand
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
