Mesterskabet er allerede i hus for Liverpool, men Jürgen Klopps tropper har stadig andre ting at spille for – blandt andet kan de i midtugen slå en af Manchester Citys rekorder i Premier League.
Det vil kræve en sejr på Falmer Stadium, hvor Liverpool gæster Brighton & Hove Albion. Det er et stadion hvor Liverpool har vist gode takter førhen, og de engelske mestre må betragtes som klare favoritter.
Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til kampen mellem Brighton og Liverpool.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Brighton har tabt hver af deres seneste otte kampe mod Liverpool i alle konkurrencer, heriblandt fem kampe i Premier League.
– Liverpool er ubesejret i alle seks af deres udekampe mod Brighton (tre sejre, tre uafgjorte), og begge hold har scoret i fem af disse seks kampe.
– Brighton har vundet to af deres fire Premier League-kampe siden genstarten, hvilket er lige så mange som de havde i deres foregående 18 kampe. Brighton forsøger at vinde back-to-back i turneringen for første gang siden november.
– Liverpool har vundet 29 af deres 33 Premier League-kampe denne sæson – skulle de slå Brighton, vil de nå 30 sejre i en sæson hurtigere end noget hold i engelsk fodbolds historie. Manchester City har rekorden, hvor de i 2017-18 nåede 30 sejre på 35 kampe.
– Brighton har tabt alle fire af deres tidligere Premier League-kampe mod hold, der før kampen fører ligaen. Deres seneste ligasejr over et hold, der førte den bedste engelske række, var tilbage i december 1980, hvor de slog Aston Villa 1-0 på et mål fra Michael Robinson.
– Liverpool har ikke scoret i nogen af deres seneste fem udekampe i alle turneringer, og de har ikke scoret på udebane i de seneste syv timer og 42 minutters spil. Kun en gang i deres historie er de rødklædte gået flere udekampe uden mål (8 kampe i april 1992 med Graeme Souness som træner).
– Brighton har scoret 35 Premier League-mål i denne sæson, hvilket også var deres måltotal på samme tidspunkt i sidste sæson. Det er flere mål end de scorede i deres første sæson i Premier League i 2017-18 (34).
– Før denne spillerunde var Brighton ni point væk fra nedrykningszonen. Brighton har ikke været længere væk fra nedrykningspladserne hele sæsonen eller siden 12. januar 2019, hvor de var 10 point foran nummer 18.
– Liverpools Sadio Mané har scoret mod 28 af de 30 modstandere, han stod overfor i Premier League, og er kun mislykkedes med at score mod Middlesbrough (én kamp) og Brighton, som han har stået overfor fire gange og haft otte skud imod.
– Siden starten af sæsonen 2017-18 har Liverpools Mohamed Salah været direkte involveret i 127 mål i sine 147 optrædener i alle konkurrencer (92 mål, 35 assists), hvilket er 22 mere end nogen anden Premier League-spiller i samme periode.
Stillingen i Premier League:
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
NYHEDER
Spansk VM-helt slog til igen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Argentina – Schweiz
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TRANSFER
