Liverpool jagter City-rekord mod Brighton

Få her optakts-punkter til tirsdagens kamp mellem Brighton og Liverpool.



Mesterskabet er allerede i hus for Liverpool, men Jürgen Klopps tropper har stadig andre ting at spille for – blandt andet kan de i midtugen slå en af Manchester Citys rekorder i Premier League.

Det vil kræve en sejr på Falmer Stadium, hvor Liverpool gæster Brighton & Hove Albion. Det er et stadion hvor Liverpool har vist gode takter førhen, og de engelske mestre må betragtes som klare favoritter.

Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til kampen mellem Brighton og Liverpool.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Brighton har tabt hver af deres seneste otte kampe mod Liverpool i alle konkurrencer, heriblandt fem kampe i Premier League.

– Liverpool er ubesejret i alle seks af deres udekampe mod Brighton (tre sejre, tre uafgjorte), og begge hold har scoret i fem af disse seks kampe.

– Brighton har vundet to af deres fire Premier League-kampe siden genstarten, hvilket er lige så mange som de havde i deres foregående 18 kampe. Brighton forsøger at vinde back-to-back i turneringen for første gang siden november.

– Liverpool har vundet 29 af deres 33 Premier League-kampe denne sæson – skulle de slå Brighton, vil de nå 30 sejre i en sæson hurtigere end noget hold i engelsk fodbolds historie. Manchester City har rekorden, hvor de i 2017-18 nåede 30 sejre på 35 kampe.

– Brighton har tabt alle fire af deres tidligere Premier League-kampe mod hold, der før kampen fører ligaen. Deres seneste ligasejr over et hold, der førte den bedste engelske række, var tilbage i december 1980, hvor de slog Aston Villa 1-0 på et mål fra Michael Robinson.

– Liverpool har ikke scoret i nogen af deres seneste fem udekampe i alle turneringer, og de har ikke scoret på udebane i de seneste syv timer og 42 minutters spil. Kun en gang i deres historie er de rødklædte gået flere udekampe uden mål (8 kampe i april 1992 med Graeme Souness som træner).

– Brighton har scoret 35 Premier League-mål i denne sæson, hvilket også var deres måltotal på samme tidspunkt i sidste sæson. Det er flere mål end de scorede i deres første sæson i Premier League i 2017-18 (34).

– Før denne spillerunde var Brighton ni point væk fra nedrykningszonen. Brighton har ikke været længere væk fra nedrykningspladserne hele sæsonen eller siden 12. januar 2019, hvor de var 10 point foran nummer 18.

– Liverpools Sadio Mané har scoret mod 28 af de 30 modstandere, han stod overfor i Premier League, og er kun mislykkedes med at score mod Middlesbrough (én kamp) og Brighton, som han har stået overfor fire gange og haft otte skud imod.

– Siden starten af sæsonen 2017-18 har Liverpools Mohamed Salah været direkte involveret i 127 mål i sine 147 optrædener i alle konkurrencer (92 mål, 35 assists), hvilket er 22 mere end nogen anden Premier League-spiller i samme periode.

Stillingen i Premier League:





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FC København-fans raser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

‘Jeg er fucking irriteret’

Dolberg til debat: Han tager ingen steder



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Chokpris på Victor Froholdt

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Voldsomt skænderi i FC København

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Henter kæmpe Superliga-flop

FCM og Brøndby deler i intens kamp

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB