Brentford leverede defensive fejl på stribe, da topholdet Liverpool lørdag var på besøg og besejrede Thomas Franks tropper med 4-1 i den engelske Premier League.
Gæsternes Mohamed Salah blev undervejs skiftet ind og fik comeback efter lidt mere end en måned væk fra fodboldbanen med en baglårskade.
Egypteren så på ingen måde rusten ud og bidrog både med mål og oplæg i sejren.
Med sejren udbygger Liverpool føringen i toppen, hvor der er fem point ned til toeren Manchester City, der dog har to kampe i hånden og spiller lørdag aften mod Chelsea.
Brentford ligger på en 14.-plads med seks point ned til Everton, der er lige under nedrykningsstregen.
De defensive kvaler begyndte allerede i første halvleg for Thomas Franks mandskab lørdag.
Efter lidt mere end en halv time blev hjemmeholdet fuldstændig fanget i en omstilling, hvilket gæsternes angriber Darwin Nuñez udnyttede.
Nuñez endte med en friløber, da Diogo Jota kom øverst på en lang Liverpool-clearing og sendte uruguayaneren alene afsted.
Angriberen havde næsten hele Brentfords banehalvdel for sig selv og var kølig i afslutningen ved at chippe bolden over Brentford-keeper Mark Flekken.
I de sidste minutter af første halvleg udgik Jota med en skade og blev erstattet af tilbagevendte Mohamed Salah.
Det var ikke til at se, at egypteren manglede kampform, for blot ti minutter inde i anden halvleg var han i fokus, da han assisterede holdkammerat Alexis Mac Allisters scoring til 2-0.
Et lille kvarter senere kom Salah også selv på tavlen. Egypteren var vaks og opsnappede en lang bold foran Brentford-forsvaret, der snorksov, inden Liverpool-profilen sikkert lagde bolden i nettet.
Med et kvarter igen pyntede Brentford på resultatet, da Ivan Toney udnyttede en returbold og sparkede den i netmaskerne. Det var Brentford-angriberens fjerde scoring i fem kampe efter sit comeback fra en lang bettingrelateret karantæne.
I kampens slutminutter leverede Brentford på ny et stort koks i defensiven, og det udnyttede Cody Gakpo til at lukke kampen med en scoring til 4-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Retur til Danmark?
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
MEDIE