Liverpool og Arsenal holder trit med hinanden

Liverpool sejrede komfortabelt over Ipswich i Premier League, mens Arsenal vandt knebent over Wolverhampton.



Det dufter af et engelsk mesterskab til Liverpool, som lørdag bevarede sin føring i toppen af Premier League.

Liverpool vandt 4-1 hjemme over oprykkerne fra Ipswich, mens Arsenal sejrede knebent med 1-0 ude over Wolverhampton.

Nottingham Forest, der har været sæsonens store overraskelse, snublede med et knusende nederlag på hele 0-5 ude mod Bournemouth.

Dermed fører Liverpool med seks point ned til Arsenal på andenpladsen, mens Nottingham Forest er yderligere tre point bagefter.

Newcastle, der vandt 3-1 ude over Southampton, er nummer fire med 12 point op til Liverpool, der tilmed har spillet en kamp færre end de tre nærmeste rivaler.

I lørdagens kamp på Anfield kom Liverpool foran 1-0 efter 11 minutter på et mål af Dominik Szoboszlai. Den ungarske midtbanespiller tog et godt træk og hamrede bolden fladt i kassen fra distancen.

Ti minutter før pausen fordoblede Liverpool-topscorer Mohamed Salah føringen. Egypteren modtog bolden tæt foran mål ved den bageste stolpe og sparkede den højt i nettet.

Inden pausen nåede Salahs angrebsmakker Cody Gakpo også at komme på måltavlen, da hollænderen fulgte op på en ripost.

Gakpo øgede også til 4-0 efter 65 minutter på et hovedstød, hvor Ipswich-forsvaret ikke dækkede godt nok op.

Det undertippede udehold reducerede i slutminutterne til 1-4 på et hovedstød af Jacob Greaves, og dermed slap Ipswich hæderligt fra anden halvleg.

Arsenal havde det vanskeligt ude mod Wolverhampton i en kamp, der blev præget af et rødt kort til begge mandskaber.

Kort før pausen bremsede Arsenal-backen Myles Lewis-Skelly en omstilling med et lidt for tydeligt professionelt frispark, og det takserede dommer Michael Oliver til rødt kort.

Wolverhampton havde chancer nok til at komme foran, og især Matheus Cunha brændte et par store muligheder. Men så gjorde hjemmeholdet det pludselig svært for sig selv.

Efter 70 minutter dummede Wolverhamptons midtbanespiller Joao Gomes sig med en stempling på en modspiller, og brasilianeren fik sit andet gule kort.

Dermed var begge mandskaber ti mand på banen, og det udnyttede Arsenal til fulde.

Riccardo Calafiori, der var kommet ind fra anden halvlegs start for at bolstre Arsenals defensiv, viste, at han også kan levere i offensiven med et glimrende mål, der gjorde italieneren til matchvinder.

I Bournemouths sejr på 5-0 over Nottingham Forest scorede angriberen Dango Ouattara hattrick.

/ritzau/



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I svime over German Onugkha

Her er Kamil Wilczek i dag

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

– Den her sidder dybt i sjælen

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

AGF tilbage på førstepladsen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Lyngby går alene i front

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Eintracht tæmmer Gedebukke

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM