Liverpool og Arsenal holder trit med hinanden

Liverpool sejrede komfortabelt over Ipswich i Premier League, mens Arsenal vandt knebent over Wolverhampton.



Det dufter af et engelsk mesterskab til Liverpool, som lørdag bevarede sin føring i toppen af Premier League.

Liverpool vandt 4-1 hjemme over oprykkerne fra Ipswich, mens Arsenal sejrede knebent med 1-0 ude over Wolverhampton.

Nottingham Forest, der har været sæsonens store overraskelse, snublede med et knusende nederlag på hele 0-5 ude mod Bournemouth.

Dermed fører Liverpool med seks point ned til Arsenal på andenpladsen, mens Nottingham Forest er yderligere tre point bagefter.

Newcastle, der vandt 3-1 ude over Southampton, er nummer fire med 12 point op til Liverpool, der tilmed har spillet en kamp færre end de tre nærmeste rivaler.

I lørdagens kamp på Anfield kom Liverpool foran 1-0 efter 11 minutter på et mål af Dominik Szoboszlai. Den ungarske midtbanespiller tog et godt træk og hamrede bolden fladt i kassen fra distancen.

Ti minutter før pausen fordoblede Liverpool-topscorer Mohamed Salah føringen. Egypteren modtog bolden tæt foran mål ved den bageste stolpe og sparkede den højt i nettet.

Inden pausen nåede Salahs angrebsmakker Cody Gakpo også at komme på måltavlen, da hollænderen fulgte op på en ripost.

Gakpo øgede også til 4-0 efter 65 minutter på et hovedstød, hvor Ipswich-forsvaret ikke dækkede godt nok op.

Det undertippede udehold reducerede i slutminutterne til 1-4 på et hovedstød af Jacob Greaves, og dermed slap Ipswich hæderligt fra anden halvleg.

Arsenal havde det vanskeligt ude mod Wolverhampton i en kamp, der blev præget af et rødt kort til begge mandskaber.

Kort før pausen bremsede Arsenal-backen Myles Lewis-Skelly en omstilling med et lidt for tydeligt professionelt frispark, og det takserede dommer Michael Oliver til rødt kort.

Wolverhampton havde chancer nok til at komme foran, og især Matheus Cunha brændte et par store muligheder. Men så gjorde hjemmeholdet det pludselig svært for sig selv.

Efter 70 minutter dummede Wolverhamptons midtbanespiller Joao Gomes sig med en stempling på en modspiller, og brasilianeren fik sit andet gule kort.

Dermed var begge mandskaber ti mand på banen, og det udnyttede Arsenal til fulde.

Riccardo Calafiori, der var kommet ind fra anden halvlegs start for at bolstre Arsenals defensiv, viste, at han også kan levere i offensiven med et glimrende mål, der gjorde italieneren til matchvinder.

I Bournemouths sejr på 5-0 over Nottingham Forest scorede angriberen Dango Ouattara hattrick.

/ritzau/





LIVE: Dansk tordenstøvle sikrer overlevelse




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Klubboss raser efter skandalescener



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Monstersalg: FC København-boss jubler

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Ruben Amorim favorit til dette job

Iran kommer med krav før VM

Barcelona – Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

City holder liv i mesterskabsdrømmen