Liverpool og Arsenal holder trit med hinanden

Liverpool sejrede komfortabelt over Ipswich i Premier League, mens Arsenal vandt knebent over Wolverhampton.



Det dufter af et engelsk mesterskab til Liverpool, som lørdag bevarede sin føring i toppen af Premier League.

Liverpool vandt 4-1 hjemme over oprykkerne fra Ipswich, mens Arsenal sejrede knebent med 1-0 ude over Wolverhampton.

Nottingham Forest, der har været sæsonens store overraskelse, snublede med et knusende nederlag på hele 0-5 ude mod Bournemouth.

Dermed fører Liverpool med seks point ned til Arsenal på andenpladsen, mens Nottingham Forest er yderligere tre point bagefter.

Newcastle, der vandt 3-1 ude over Southampton, er nummer fire med 12 point op til Liverpool, der tilmed har spillet en kamp færre end de tre nærmeste rivaler.

I lørdagens kamp på Anfield kom Liverpool foran 1-0 efter 11 minutter på et mål af Dominik Szoboszlai. Den ungarske midtbanespiller tog et godt træk og hamrede bolden fladt i kassen fra distancen.

Ti minutter før pausen fordoblede Liverpool-topscorer Mohamed Salah føringen. Egypteren modtog bolden tæt foran mål ved den bageste stolpe og sparkede den højt i nettet.

Inden pausen nåede Salahs angrebsmakker Cody Gakpo også at komme på måltavlen, da hollænderen fulgte op på en ripost.

Gakpo øgede også til 4-0 efter 65 minutter på et hovedstød, hvor Ipswich-forsvaret ikke dækkede godt nok op.

Det undertippede udehold reducerede i slutminutterne til 1-4 på et hovedstød af Jacob Greaves, og dermed slap Ipswich hæderligt fra anden halvleg.

Arsenal havde det vanskeligt ude mod Wolverhampton i en kamp, der blev præget af et rødt kort til begge mandskaber.

Kort før pausen bremsede Arsenal-backen Myles Lewis-Skelly en omstilling med et lidt for tydeligt professionelt frispark, og det takserede dommer Michael Oliver til rødt kort.

Wolverhampton havde chancer nok til at komme foran, og især Matheus Cunha brændte et par store muligheder. Men så gjorde hjemmeholdet det pludselig svært for sig selv.

Efter 70 minutter dummede Wolverhamptons midtbanespiller Joao Gomes sig med en stempling på en modspiller, og brasilianeren fik sit andet gule kort.

Dermed var begge mandskaber ti mand på banen, og det udnyttede Arsenal til fulde.

Riccardo Calafiori, der var kommet ind fra anden halvlegs start for at bolstre Arsenals defensiv, viste, at han også kan levere i offensiven med et glimrende mål, der gjorde italieneren til matchvinder.

I Bournemouths sejr på 5-0 over Nottingham Forest scorede angriberen Dango Ouattara hattrick.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Tottenham jagter choktransfer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

AC Milan kigger på dansker

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite del af stor transferplan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir