Liverpool og United stødte sammen i topopgør: Defensivt storspil

I en kamp, der næppe vil blive husket for sprudlende offensiv fodbold, spillede Liverpool og United 0-0.



Dem, der havde forventet et fodboldmæssigt festfyrværkeri i søndagens storkamp mellem Liverpool og Manchester United, endte med at sidde tilbage godt skuffede.

For Premier League-kampen mellem de to ærkerivaler var yderst fattig på mindeværdige øjeblikke. Det endte da også uden mål på Anfield og dermed med et point til hver af de to engelske tophold.

Det betyder, at Manchester United stadig ligger øverst i tabellen med tre point ned til Liverpool på fjerdepladsen, som nu ikke har vundet i de seneste fire ligakampe.

United har 37 point på førstepladsen efter 18 kampe. Manchester City, som senere søndag vandt 4-0 over Crystal Palace, er nummer to med 35 point efter 17 kampe.

Leicester er nummer tre med 35 point efter 18 kampe. Liverpool har 34 point efter 18 kampe på fjerdepladsen.

Liverpool tog teten fra start søndag. Hjemmeholdet var klart mest på bolden i første halvlegs indledning, pressede United og kom til enkelte chancer, der dog aldrig for alvor blev farlige.

Tempoet i Liverpool-angrebet faldt som regel, i takt med at det nærmede sig United-målet, og det gav gæsternes forsvar mulighed for at komme på plads.

Frem mod pausen kom United en smule mere på bolden, men bortset fra et direkte frispark af Bruno Fernandes, der sneg sig lige forbi stolpen, blev det ikke engang til en afslutning på mål.

Tendensen fortsatte i anden halvleg. Kampen blev lidt mere jævnbyrdig, men ingen af de to hold satsede for alvor offensivt. United lod til at satse på eventuelle kontramuligheder, mens Liverpool forgæves kæmpede med at nedbryde gæsterne solide forsvarsmur.

Så måtte man jo prøve fra distancen, og det gjorde Thiago Alcântara med cirka et kvarter tilbage. David De Gea havde dog godt styr på det hårde skud.

Lidt efter spillede United sig til sin hidtil største chance. Paul Pogba modtog bolden i feltet, men franskmanden skud var lige på Alisson Becker, der parerede til hjørne.

Der virkede efterhånden til at være blevet åbnet en smule op i Liverpool-defensiven, men gæsterne manglende gang på gang den sidste skarphed.

Heller ikke Liverpool skød med skarpt, og så endte kampen altså uden mål.

Resultatet betyder, at Manchester United nu runder et år uden nederlag på udebane i Premier League. Det seneste kom på netop Anfield 19. januar 2020.

Liverpool har ikke tabt på egen grønsvær i ligaen siden april 2017.

I søndagens sene kamp dominerede Manchester City og vandt med hele 4-0 på hjemmebane over Crystal Palace.

Målene blev sat ind af stopperen John Stones, som scorede sine to første mål for City i Premier League, midtbanespilleren Ilkay Gündogan samt stjerneangriberen Raheem Sterling.

/ritzau/





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Cooper gav hård og ærlig besked

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF snubler i guldkampen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hård kritik af FCM-profil

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Nu er han tilbage for Brøndby

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

AGF – FC Nordsjælland

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur