Dem, der havde forventet et fodboldmæssigt festfyrværkeri i søndagens storkamp mellem Liverpool og Manchester United, endte med at sidde tilbage godt skuffede.
For Premier League-kampen mellem de to ærkerivaler var yderst fattig på mindeværdige øjeblikke. Det endte da også uden mål på Anfield og dermed med et point til hver af de to engelske tophold.
Det betyder, at Manchester United stadig ligger øverst i tabellen med tre point ned til Liverpool på fjerdepladsen, som nu ikke har vundet i de seneste fire ligakampe.
United har 37 point på førstepladsen efter 18 kampe. Manchester City, som senere søndag vandt 4-0 over Crystal Palace, er nummer to med 35 point efter 17 kampe.
Leicester er nummer tre med 35 point efter 18 kampe. Liverpool har 34 point efter 18 kampe på fjerdepladsen.
Liverpool tog teten fra start søndag. Hjemmeholdet var klart mest på bolden i første halvlegs indledning, pressede United og kom til enkelte chancer, der dog aldrig for alvor blev farlige.
Tempoet i Liverpool-angrebet faldt som regel, i takt med at det nærmede sig United-målet, og det gav gæsternes forsvar mulighed for at komme på plads.
Frem mod pausen kom United en smule mere på bolden, men bortset fra et direkte frispark af Bruno Fernandes, der sneg sig lige forbi stolpen, blev det ikke engang til en afslutning på mål.
Tendensen fortsatte i anden halvleg. Kampen blev lidt mere jævnbyrdig, men ingen af de to hold satsede for alvor offensivt. United lod til at satse på eventuelle kontramuligheder, mens Liverpool forgæves kæmpede med at nedbryde gæsterne solide forsvarsmur.
Så måtte man jo prøve fra distancen, og det gjorde Thiago Alcântara med cirka et kvarter tilbage. David De Gea havde dog godt styr på det hårde skud.
Lidt efter spillede United sig til sin hidtil største chance. Paul Pogba modtog bolden i feltet, men franskmanden skud var lige på Alisson Becker, der parerede til hjørne.
Der virkede efterhånden til at være blevet åbnet en smule op i Liverpool-defensiven, men gæsterne manglende gang på gang den sidste skarphed.
Heller ikke Liverpool skød med skarpt, og så endte kampen altså uden mål.
Resultatet betyder, at Manchester United nu runder et år uden nederlag på udebane i Premier League. Det seneste kom på netop Anfield 19. januar 2020.
Liverpool har ikke tabt på egen grønsvær i ligaen siden april 2017.
I søndagens sene kamp dominerede Manchester City og vandt med hele 4-0 på hjemmebane over Crystal Palace.
Målene blev sat ind af stopperen John Stones, som scorede sine to første mål for City i Premier League, midtbanespilleren Ilkay Gündogan samt stjerneangriberen Raheem Sterling.
/ritzau/
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Sådan starter FCK mod Esbjerg
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
