Dem, der havde forventet et fodboldmæssigt festfyrværkeri i søndagens storkamp mellem Liverpool og Manchester United, endte med at sidde tilbage godt skuffede.
For Premier League-kampen mellem de to ærkerivaler var yderst fattig på mindeværdige øjeblikke. Det endte da også uden mål på Anfield og dermed med et point til hver af de to engelske tophold.
Det betyder, at Manchester United stadig ligger øverst i tabellen med tre point ned til Liverpool på fjerdepladsen, som nu ikke har vundet i de seneste fire ligakampe.
United har 37 point på førstepladsen efter 18 kampe. Manchester City, som senere søndag vandt 4-0 over Crystal Palace, er nummer to med 35 point efter 17 kampe.
Leicester er nummer tre med 35 point efter 18 kampe. Liverpool har 34 point efter 18 kampe på fjerdepladsen.
Liverpool tog teten fra start søndag. Hjemmeholdet var klart mest på bolden i første halvlegs indledning, pressede United og kom til enkelte chancer, der dog aldrig for alvor blev farlige.
Tempoet i Liverpool-angrebet faldt som regel, i takt med at det nærmede sig United-målet, og det gav gæsternes forsvar mulighed for at komme på plads.
Frem mod pausen kom United en smule mere på bolden, men bortset fra et direkte frispark af Bruno Fernandes, der sneg sig lige forbi stolpen, blev det ikke engang til en afslutning på mål.
Tendensen fortsatte i anden halvleg. Kampen blev lidt mere jævnbyrdig, men ingen af de to hold satsede for alvor offensivt. United lod til at satse på eventuelle kontramuligheder, mens Liverpool forgæves kæmpede med at nedbryde gæsterne solide forsvarsmur.
Så måtte man jo prøve fra distancen, og det gjorde Thiago Alcântara med cirka et kvarter tilbage. David De Gea havde dog godt styr på det hårde skud.
Lidt efter spillede United sig til sin hidtil største chance. Paul Pogba modtog bolden i feltet, men franskmanden skud var lige på Alisson Becker, der parerede til hjørne.
Der virkede efterhånden til at være blevet åbnet en smule op i Liverpool-defensiven, men gæsterne manglende gang på gang den sidste skarphed.
Heller ikke Liverpool skød med skarpt, og så endte kampen altså uden mål.
Resultatet betyder, at Manchester United nu runder et år uden nederlag på udebane i Premier League. Det seneste kom på netop Anfield 19. januar 2020.
Liverpool har ikke tabt på egen grønsvær i ligaen siden april 2017.
I søndagens sene kamp dominerede Manchester City og vandt med hele 4-0 på hjemmebane over Crystal Palace.
Målene blev sat ind af stopperen John Stones, som scorede sine to første mål for City i Premier League, midtbanespilleren Ilkay Gündogan samt stjerneangriberen Raheem Sterling.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Optur før FC København-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
MEDIE
På blokken i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
