Dem, der havde forventet et fodboldmæssigt festfyrværkeri i søndagens storkamp mellem Liverpool og Manchester United, endte med at sidde tilbage godt skuffede.
For Premier League-kampen mellem de to ærkerivaler var yderst fattig på mindeværdige øjeblikke. Det endte da også uden mål på Anfield og dermed med et point til hver af de to engelske tophold.
Det betyder, at Manchester United stadig ligger øverst i tabellen med tre point ned til Liverpool på fjerdepladsen, som nu ikke har vundet i de seneste fire ligakampe.
United har 37 point på førstepladsen efter 18 kampe. Manchester City, som senere søndag vandt 4-0 over Crystal Palace, er nummer to med 35 point efter 17 kampe.
Leicester er nummer tre med 35 point efter 18 kampe. Liverpool har 34 point efter 18 kampe på fjerdepladsen.
Liverpool tog teten fra start søndag. Hjemmeholdet var klart mest på bolden i første halvlegs indledning, pressede United og kom til enkelte chancer, der dog aldrig for alvor blev farlige.
Tempoet i Liverpool-angrebet faldt som regel, i takt med at det nærmede sig United-målet, og det gav gæsternes forsvar mulighed for at komme på plads.
Frem mod pausen kom United en smule mere på bolden, men bortset fra et direkte frispark af Bruno Fernandes, der sneg sig lige forbi stolpen, blev det ikke engang til en afslutning på mål.
Tendensen fortsatte i anden halvleg. Kampen blev lidt mere jævnbyrdig, men ingen af de to hold satsede for alvor offensivt. United lod til at satse på eventuelle kontramuligheder, mens Liverpool forgæves kæmpede med at nedbryde gæsterne solide forsvarsmur.
Så måtte man jo prøve fra distancen, og det gjorde Thiago Alcântara med cirka et kvarter tilbage. David De Gea havde dog godt styr på det hårde skud.
Lidt efter spillede United sig til sin hidtil største chance. Paul Pogba modtog bolden i feltet, men franskmanden skud var lige på Alisson Becker, der parerede til hjørne.
Der virkede efterhånden til at være blevet åbnet en smule op i Liverpool-defensiven, men gæsterne manglende gang på gang den sidste skarphed.
Heller ikke Liverpool skød med skarpt, og så endte kampen altså uden mål.
Resultatet betyder, at Manchester United nu runder et år uden nederlag på udebane i Premier League. Det seneste kom på netop Anfield 19. januar 2020.
Liverpool har ikke tabt på egen grønsvær i ligaen siden april 2017.
I søndagens sene kamp dominerede Manchester City og vandt med hele 4-0 på hjemmebane over Crystal Palace.
Målene blev sat ind af stopperen John Stones, som scorede sine to første mål for City i Premier League, midtbanespilleren Ilkay Gündogan samt stjerneangriberen Raheem Sterling.
/ritzau/
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
Mareridt for FC Augsburg
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
DAGENS SPILFORSLAG
