Liverpool og United stødte sammen i topopgør: Defensivt storspil

I en kamp, der næppe vil blive husket for sprudlende offensiv fodbold, spillede Liverpool og United 0-0.



Dem, der havde forventet et fodboldmæssigt festfyrværkeri i søndagens storkamp mellem Liverpool og Manchester United, endte med at sidde tilbage godt skuffede.

For Premier League-kampen mellem de to ærkerivaler var yderst fattig på mindeværdige øjeblikke. Det endte da også uden mål på Anfield og dermed med et point til hver af de to engelske tophold.

Det betyder, at Manchester United stadig ligger øverst i tabellen med tre point ned til Liverpool på fjerdepladsen, som nu ikke har vundet i de seneste fire ligakampe.

United har 37 point på førstepladsen efter 18 kampe. Manchester City, som senere søndag vandt 4-0 over Crystal Palace, er nummer to med 35 point efter 17 kampe.

Leicester er nummer tre med 35 point efter 18 kampe. Liverpool har 34 point efter 18 kampe på fjerdepladsen.

Liverpool tog teten fra start søndag. Hjemmeholdet var klart mest på bolden i første halvlegs indledning, pressede United og kom til enkelte chancer, der dog aldrig for alvor blev farlige.

Tempoet i Liverpool-angrebet faldt som regel, i takt med at det nærmede sig United-målet, og det gav gæsternes forsvar mulighed for at komme på plads.

Frem mod pausen kom United en smule mere på bolden, men bortset fra et direkte frispark af Bruno Fernandes, der sneg sig lige forbi stolpen, blev det ikke engang til en afslutning på mål.

Tendensen fortsatte i anden halvleg. Kampen blev lidt mere jævnbyrdig, men ingen af de to hold satsede for alvor offensivt. United lod til at satse på eventuelle kontramuligheder, mens Liverpool forgæves kæmpede med at nedbryde gæsterne solide forsvarsmur.

Så måtte man jo prøve fra distancen, og det gjorde Thiago Alcântara med cirka et kvarter tilbage. David De Gea havde dog godt styr på det hårde skud.

Lidt efter spillede United sig til sin hidtil største chance. Paul Pogba modtog bolden i feltet, men franskmanden skud var lige på Alisson Becker, der parerede til hjørne.

Der virkede efterhånden til at være blevet åbnet en smule op i Liverpool-defensiven, men gæsterne manglende gang på gang den sidste skarphed.

Heller ikke Liverpool skød med skarpt, og så endte kampen altså uden mål.

Resultatet betyder, at Manchester United nu runder et år uden nederlag på udebane i Premier League. Det seneste kom på netop Anfield 19. januar 2020.

Liverpool har ikke tabt på egen grønsvær i ligaen siden april 2017.

I søndagens sene kamp dominerede Manchester City og vandt med hele 4-0 på hjemmebane over Crystal Palace.

Målene blev sat ind af stopperen John Stones, som scorede sine to første mål for City i Premier League, midtbanespilleren Ilkay Gündogan samt stjerneangriberen Raheem Sterling.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – Sønderjyske

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Fremhæver stort Brøndby-talent

‘Så er Clement Bischoff færdig’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Langer ud efter Peter Sørensen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

22 millioner kroner!

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Hugo Ekitike misser VM

Nu reagerer Morten Krogh

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ