Dem, der havde forventet et fodboldmæssigt festfyrværkeri i søndagens storkamp mellem Liverpool og Manchester United, endte med at sidde tilbage godt skuffede.
For Premier League-kampen mellem de to ærkerivaler var yderst fattig på mindeværdige øjeblikke. Det endte da også uden mål på Anfield og dermed med et point til hver af de to engelske tophold.
Det betyder, at Manchester United stadig ligger øverst i tabellen med tre point ned til Liverpool på fjerdepladsen, som nu ikke har vundet i de seneste fire ligakampe.
United har 37 point på førstepladsen efter 18 kampe. Manchester City, som senere søndag vandt 4-0 over Crystal Palace, er nummer to med 35 point efter 17 kampe.
Leicester er nummer tre med 35 point efter 18 kampe. Liverpool har 34 point efter 18 kampe på fjerdepladsen.
Liverpool tog teten fra start søndag. Hjemmeholdet var klart mest på bolden i første halvlegs indledning, pressede United og kom til enkelte chancer, der dog aldrig for alvor blev farlige.
Tempoet i Liverpool-angrebet faldt som regel, i takt med at det nærmede sig United-målet, og det gav gæsternes forsvar mulighed for at komme på plads.
Frem mod pausen kom United en smule mere på bolden, men bortset fra et direkte frispark af Bruno Fernandes, der sneg sig lige forbi stolpen, blev det ikke engang til en afslutning på mål.
Tendensen fortsatte i anden halvleg. Kampen blev lidt mere jævnbyrdig, men ingen af de to hold satsede for alvor offensivt. United lod til at satse på eventuelle kontramuligheder, mens Liverpool forgæves kæmpede med at nedbryde gæsterne solide forsvarsmur.
Så måtte man jo prøve fra distancen, og det gjorde Thiago Alcântara med cirka et kvarter tilbage. David De Gea havde dog godt styr på det hårde skud.
Lidt efter spillede United sig til sin hidtil største chance. Paul Pogba modtog bolden i feltet, men franskmanden skud var lige på Alisson Becker, der parerede til hjørne.
Der virkede efterhånden til at være blevet åbnet en smule op i Liverpool-defensiven, men gæsterne manglende gang på gang den sidste skarphed.
Heller ikke Liverpool skød med skarpt, og så endte kampen altså uden mål.
Resultatet betyder, at Manchester United nu runder et år uden nederlag på udebane i Premier League. Det seneste kom på netop Anfield 19. januar 2020.
Liverpool har ikke tabt på egen grønsvær i ligaen siden april 2017.
I søndagens sene kamp dominerede Manchester City og vandt med hele 4-0 på hjemmebane over Crystal Palace.
Målene blev sat ind af stopperen John Stones, som scorede sine to første mål for City i Premier League, midtbanespilleren Ilkay Gündogan samt stjerneangriberen Raheem Sterling.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Liverpool-stjerne rygtes til PL-konkurrent
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Fulham
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
