Liverpool slår Joachim Andersen med overtids-mål

Med to scoringer i det sidste kvarter vandt Liverpool over Crystal Palace. Joachim Andersen tæt på udligning.



Liverpool leverede lørdag et comeback i det sidste kvarter i en 2-1-sejr ude over Crystal Palace i Premier League.

En udvisning til hjemmeholdets Jordan Ayew efter 75 minutter blev kostbar for Crystal Palace.

Med en spiller i undertal indkasserede værterne fra det sydlige London to scoringer og missede et stort resultat.

Dybt inde i overtiden var danske Joachim Andersen alligevel tæt på at udligne på et hovedstød i forbindelse med et frispark, og kun en feber-redning fra Liverpool-keeper Alisson sikrede gæsterne de tre point.

Crystal Palace havde bragt sig foran med 1-0 ti minutter efter pausen på et kontroversielt straffespark, som først blev dømt efter et flere minutter langt VAR-tjek.
Jean-Philippe Mateta blev ramt af en Liverpool-fod i feltet og faldt til græsset, hvor han appellerede for straffespark.

Dommer Bobby Madley så ikke umiddelbart noget ulovligt, men dommeren ombestemte sig senere, hvilket betød, at Mateta kunne bringe hjemmeholdet i front.

Før pausen var Crystal Palace blevet frataget et straffespark efter et andet VAR-gennemsyn, så videokendelserne fyldte en del denne lørdag eftermiddag på Selhurst Park.

Liverpool skabte forbavsende lidt. Men gæsterne fik en livline, da Jordan Ayew efter 75 minutter bremsede Harvey Elliott i en Liverpool-omstilling og modtog sin anden advarsel og dermed rødt kort.

Blot et minut senere belejrede gæsterne Crystal Palace-feltet, hvor Mohamed Salah sparkede 1-1-målet i kassen.

Lidt senere måtte Crystal Palace-keeper Sam Johnstone lade sig udskifte med en skade, så hjemmeholdet var tvunget til at lave en udskiftning på målmandsposten i den hektiske slutfase.

På vej ind i den ti minutter lange tillægstid hamrede Harvey Elliott bolden over stregen til 2-1 og skabte ekstase på gæsternes tribuneafsnit.
Sejren bringer Liverpool op på Premier Leagues førsteplads med 37 point, men Arsenal kan senere lørdag overtage duksepladsen, hvis holdet vinder udekampen mod Aston Villa.

/ritzau/



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

‘Har lukket munden på kritikerne’

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

En kæmpe sejr

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

I dialog med Brøndby

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Opløftende melding for ‘AC’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Eriksen ude med hård kritik

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

– Det vil være fuldstændigt magisk

Helt vild med Oscar Schwartau

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

De er 2025-mestre i Superligaen

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Mål i Sherwood-skoven

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

‘PC’ rasende over falske historier