Der er efterhånden langt mellem one-club-players som Jamie Carragher.
Mange i og omkring Liverpool havde nok håbet og drømt om, at den næste i rækken kunne blive Trent Alexander-Arnold, der siden sit gennembrud har været en publikumsyndling på Anfield.
Men skal man tro den seneste tids skriverier om højrebacken, er han muligvis på vej til at skifte til den spanske hovedstad, hvor selveste Real Madrid skulle lure på at hente den 26-årige back på en fri transfer, når han om få uger kan forhandle frit med de klubber, han ønsker.
Den situation vil de meget gerne undgå i Liverpool, der ifølge flere engelske medier er i gang med en større redningsaktion, der har det ene formål at få den engelske landsholdsspiller til at forlænge sin kontrakt med the Reds.
Angiveligt skulle der lige nu være et sandt tovtrækkeri i gang mellem Trent Alexander-Arnold og Liverpool, der skulle have tilbudt ham en monsterkontrakt, der kan gøre ham til den næsthøjest lønnede i klubbens historie.
Caught Offside skriver således, at Liverpool skulle have tilbudt englænderen en fireårig kontraktforlængelse med en årsløn på svimlende 20 millioner pund, hvilket svarer til 180 millioner kroner, og kun overgås af Mohamed Salah, som også har kontraktudløb med de 19-foldige engelske mestre til sommer.
Det store tilbud er endnu ikke noget, som Trent Alexander-Arnold har svaret på, men man håber, at det er så stort, at Real Madrid ikke vil kunne matche det og dermed lokke ham til at fortsætte i den røde trøje, som han indtil nu har trukket over hovedet 329 gange.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TRANSFER