Liverpool-træner med stor respekt for United

13 pladser adskiller Liverpool og Manchester United i ligaen. Søndag støder rivalerne sammen på Anfield.



Siden Arne Slot i sommer kom til som Liverpool-træner, er holdet buldret derudaf og indtager topplaceringen i Premier League.

Det samme kan ikke siges om Ruben Amorim, efter at han i november overtog roret i Manchester United. Holdet er i krise og har tabt fem ud af de seneste seks ligakampe.

Søndag støder de to rivaler så sammen på Anfield, og selv om United roder rundt på en 14.-plads i ligaen, har Arne Slot stor respekt for rivalen fra Manchester.

– Jeg synes, at de har langt bedre spillere, end hvad tabellen viser. Det kommer måske til at tage noget tid for Ruben Amorim, før han får spillerne forløst, men de er langt bedre, end hvad tabellen viser lige nu, siger Slot på fredagens pressemøde forud for kampen.

Da de to hold mødtes på Old Trafford i starten af september, trak Liverpool sig sejrsrigt ud af mødet med 3-0.

Dengang var hollandske Erik ten Hag cheftræner i Manchester United. Han blev senere fyret, og i midten af november kom Ruben Amorim til som afløser.

– Enhver træner sympatiserer med enhver anden træner. Vi ved alle, hvor meget pres der er i dette job. Det er noget, vi kan lide, siger Arne Slot.

– Amorim gjorde det virkelig godt i Sporting, og han har en god spillertrup, så han skal nok få det bedste ud af dem.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: SL-oprykker klar med ny handel

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

PSG meldes enig med Barca-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Argentinsk træner kræver forbedringer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Diant Ramaj forhandler om et skifte

‘Et kæmpestort skifte’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?