Liverpool-træner med stor respekt for United

13 pladser adskiller Liverpool og Manchester United i ligaen. Søndag støder rivalerne sammen på Anfield.



Siden Arne Slot i sommer kom til som Liverpool-træner, er holdet buldret derudaf og indtager topplaceringen i Premier League.

Det samme kan ikke siges om Ruben Amorim, efter at han i november overtog roret i Manchester United. Holdet er i krise og har tabt fem ud af de seneste seks ligakampe.

Søndag støder de to rivaler så sammen på Anfield, og selv om United roder rundt på en 14.-plads i ligaen, har Arne Slot stor respekt for rivalen fra Manchester.

– Jeg synes, at de har langt bedre spillere, end hvad tabellen viser. Det kommer måske til at tage noget tid for Ruben Amorim, før han får spillerne forløst, men de er langt bedre, end hvad tabellen viser lige nu, siger Slot på fredagens pressemøde forud for kampen.

Da de to hold mødtes på Old Trafford i starten af september, trak Liverpool sig sejrsrigt ud af mødet med 3-0.

Dengang var hollandske Erik ten Hag cheftræner i Manchester United. Han blev senere fyret, og i midten af november kom Ruben Amorim til som afløser.

– Enhver træner sympatiserer med enhver anden træner. Vi ved alle, hvor meget pres der er i dette job. Det er noget, vi kan lide, siger Arne Slot.

– Amorim gjorde det virkelig godt i Sporting, og han har en god spillertrup, så han skal nok få det bedste ud af dem.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skotland – Brasilien

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Ny bejler til dansk guldfugl

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM i tal: Så vildt har det været

FC Barcelona køber VM-angriber