Liverpool-træner med stor respekt for United

13 pladser adskiller Liverpool og Manchester United i ligaen. Søndag støder rivalerne sammen på Anfield.



Siden Arne Slot i sommer kom til som Liverpool-træner, er holdet buldret derudaf og indtager topplaceringen i Premier League.

Det samme kan ikke siges om Ruben Amorim, efter at han i november overtog roret i Manchester United. Holdet er i krise og har tabt fem ud af de seneste seks ligakampe.

Søndag støder de to rivaler så sammen på Anfield, og selv om United roder rundt på en 14.-plads i ligaen, har Arne Slot stor respekt for rivalen fra Manchester.

– Jeg synes, at de har langt bedre spillere, end hvad tabellen viser. Det kommer måske til at tage noget tid for Ruben Amorim, før han får spillerne forløst, men de er langt bedre, end hvad tabellen viser lige nu, siger Slot på fredagens pressemøde forud for kampen.

Da de to hold mødtes på Old Trafford i starten af september, trak Liverpool sig sejrsrigt ud af mødet med 3-0.

Dengang var hollandske Erik ten Hag cheftræner i Manchester United. Han blev senere fyret, og i midten af november kom Ruben Amorim til som afløser.

– Enhver træner sympatiserer med enhver anden træner. Vi ved alle, hvor meget pres der er i dette job. Det er noget, vi kan lide, siger Arne Slot.

– Amorim gjorde det virkelig godt i Sporting, og han har en god spillertrup, så han skal nok få det bedste ud af dem.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson med hård kritik

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

10. gang i træk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

El Clásico kan afgøre det hele

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’