Liverpool-træner med stor respekt for United

13 pladser adskiller Liverpool og Manchester United i ligaen. Søndag støder rivalerne sammen på Anfield.



Siden Arne Slot i sommer kom til som Liverpool-træner, er holdet buldret derudaf og indtager topplaceringen i Premier League.

Det samme kan ikke siges om Ruben Amorim, efter at han i november overtog roret i Manchester United. Holdet er i krise og har tabt fem ud af de seneste seks ligakampe.

Søndag støder de to rivaler så sammen på Anfield, og selv om United roder rundt på en 14.-plads i ligaen, har Arne Slot stor respekt for rivalen fra Manchester.

– Jeg synes, at de har langt bedre spillere, end hvad tabellen viser. Det kommer måske til at tage noget tid for Ruben Amorim, før han får spillerne forløst, men de er langt bedre, end hvad tabellen viser lige nu, siger Slot på fredagens pressemøde forud for kampen.

Da de to hold mødtes på Old Trafford i starten af september, trak Liverpool sig sejrsrigt ud af mødet med 3-0.

Dengang var hollandske Erik ten Hag cheftræner i Manchester United. Han blev senere fyret, og i midten af november kom Ruben Amorim til som afløser.

– Enhver træner sympatiserer med enhver anden træner. Vi ved alle, hvor meget pres der er i dette job. Det er noget, vi kan lide, siger Arne Slot.

– Amorim gjorde det virkelig godt i Sporting, og han har en god spillertrup, så han skal nok få det bedste ud af dem.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Bo Svensson svært utilfreds

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Overbevisende: To chok i Parken

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!