Liverpool vil bryde med Premier League

Liverpool FC vil gøre op med Premier Leagues kollektive tv-aftale og forhandle individuelle tv-aftaler fra 2013.



Den engelske Premier League har siden 1992 vokset sig stor og stærk takket være store tv-aftaler i og i det seneste årti uden for Storbritannien takket være enorme tv-aftaler, som de 20 klubber har delt relativt ligeligt imellem sig.

I de kommende år forventes det, at tv-aftalerne uden for Storbritannien takket være Premier Leagues popularitet bliver så store, at de overstiger det britiske tv-marked i værdi.

Og nu mener Liverpool FC, at det må være slut med, at Liverpool og de øvrige storklubber i Premier League deler deres indtægter så ligeligt med de mindre klubber i England.

– Hvis du er i Kuala Lumpur (Malaysias hovedstad, Red.), er der ikke nogen, der tegner abonnement med Astro eller ESPN for at se Bolton, og hvis der er, er de ikke ret mange. Derimod bliver flertallet abonnenter, fordi de vil se Liverpool, Manchester United, Chelsea eller Arsenal, siger Liverpools administrerende direktør Ian Ayre ifølge The Guardian.

– På et tidspunkt føler vi helt sikkert, at der er nødt til at ske en ombalancering, for det, vi rent faktisk gør, er at stille os selv dårligere imod andre store europæiske klubber.

– Hvis Real Madrid eller Barcelona eller andre store europæiske klubber får muligheden for virkelig at indfri deres potentielle internationale rettigheders værdi, hvor står Liverpool og Manchester United så? Skal vi bare dele, fordi vi skal være rare ved hinanden? Selve fænomenet Premier League vil blive truet. Hvis de (de udenlandske klubber, Red.) bare bliver større og større og tjener mere og mere, så vil alle spillerne begynde at sive i deres retning, og vil Premier League-boblen så briste, fordi vi holder fast i at dele kollektivt? Det er en vigtig debat, der skal tages, siger Ian Ayre.

Ifølge Ayre tager han og Liverpool FC emnet op næste gang de 20 klubber i Premier League mødes.

I Spanien, hvor klubberne forhandler tv-kontrakter individuelt, får Real Madrid og FC Barcelona hver lidt over en milliard kroner på deres individuelle, nationale tv-aftaler, mens Valencia og Atletico Madrid som nummer tre og fire hver får lidt over 300 millioner kroner.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC København-fans raser

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Chokpris på Victor Froholdt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Henter kæmpe Superliga-flop

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

Superliga-træner enormt stolt

– Jeg skammer mig ind i helvede

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Lamine Yamal med karrierens første

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Boro deprimerer Blues

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

FC København misser top seks

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%