Liverpool vil bryde med Premier League

Liverpool FC vil gøre op med Premier Leagues kollektive tv-aftale og forhandle individuelle tv-aftaler fra 2013.



Den engelske Premier League har siden 1992 vokset sig stor og stærk takket være store tv-aftaler i og i det seneste årti uden for Storbritannien takket være enorme tv-aftaler, som de 20 klubber har delt relativt ligeligt imellem sig.

I de kommende år forventes det, at tv-aftalerne uden for Storbritannien takket være Premier Leagues popularitet bliver så store, at de overstiger det britiske tv-marked i værdi.

Og nu mener Liverpool FC, at det må være slut med, at Liverpool og de øvrige storklubber i Premier League deler deres indtægter så ligeligt med de mindre klubber i England.

– Hvis du er i Kuala Lumpur (Malaysias hovedstad, Red.), er der ikke nogen, der tegner abonnement med Astro eller ESPN for at se Bolton, og hvis der er, er de ikke ret mange. Derimod bliver flertallet abonnenter, fordi de vil se Liverpool, Manchester United, Chelsea eller Arsenal, siger Liverpools administrerende direktør Ian Ayre ifølge The Guardian.

– På et tidspunkt føler vi helt sikkert, at der er nødt til at ske en ombalancering, for det, vi rent faktisk gør, er at stille os selv dårligere imod andre store europæiske klubber.

– Hvis Real Madrid eller Barcelona eller andre store europæiske klubber får muligheden for virkelig at indfri deres potentielle internationale rettigheders værdi, hvor står Liverpool og Manchester United så? Skal vi bare dele, fordi vi skal være rare ved hinanden? Selve fænomenet Premier League vil blive truet. Hvis de (de udenlandske klubber, Red.) bare bliver større og større og tjener mere og mere, så vil alle spillerne begynde at sive i deres retning, og vil Premier League-boblen så briste, fordi vi holder fast i at dele kollektivt? Det er en vigtig debat, der skal tages, siger Ian Ayre.

Ifølge Ayre tager han og Liverpool FC emnet op næste gang de 20 klubber i Premier League mødes.

I Spanien, hvor klubberne forhandler tv-kontrakter individuelt, får Real Madrid og FC Barcelona hver lidt over en milliard kroner på deres individuelle, nationale tv-aftaler, mens Valencia og Atletico Madrid som nummer tre og fire hver får lidt over 300 millioner kroner.







► LIVE

LIVE: FCK uden to profiler mod Braga

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

IFR-leder: Her falder Man City-straffen

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

– Så er han nok færdig Manchester United!

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Brøndby blandt verdens mest intense hold



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

‘Han har altid været et problem for Portugal’

Manchester City får bank af PSG

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Får lang karantæne



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Vild kamp af Liverpool-indkøb

Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’

Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’

Viking-anfører stikker til verdensstjerne

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

Her kan du se Bodø/Glimt mod Borussia Dortmund