Liverpool vil bryde med Premier League

Liverpool FC vil gøre op med Premier Leagues kollektive tv-aftale og forhandle individuelle tv-aftaler fra 2013.



Den engelske Premier League har siden 1992 vokset sig stor og stærk takket være store tv-aftaler i og i det seneste årti uden for Storbritannien takket være enorme tv-aftaler, som de 20 klubber har delt relativt ligeligt imellem sig.

I de kommende år forventes det, at tv-aftalerne uden for Storbritannien takket være Premier Leagues popularitet bliver så store, at de overstiger det britiske tv-marked i værdi.

Og nu mener Liverpool FC, at det må være slut med, at Liverpool og de øvrige storklubber i Premier League deler deres indtægter så ligeligt med de mindre klubber i England.

– Hvis du er i Kuala Lumpur (Malaysias hovedstad, Red.), er der ikke nogen, der tegner abonnement med Astro eller ESPN for at se Bolton, og hvis der er, er de ikke ret mange. Derimod bliver flertallet abonnenter, fordi de vil se Liverpool, Manchester United, Chelsea eller Arsenal, siger Liverpools administrerende direktør Ian Ayre ifølge The Guardian.

– På et tidspunkt føler vi helt sikkert, at der er nødt til at ske en ombalancering, for det, vi rent faktisk gør, er at stille os selv dårligere imod andre store europæiske klubber.

– Hvis Real Madrid eller Barcelona eller andre store europæiske klubber får muligheden for virkelig at indfri deres potentielle internationale rettigheders værdi, hvor står Liverpool og Manchester United så? Skal vi bare dele, fordi vi skal være rare ved hinanden? Selve fænomenet Premier League vil blive truet. Hvis de (de udenlandske klubber, Red.) bare bliver større og større og tjener mere og mere, så vil alle spillerne begynde at sive i deres retning, og vil Premier League-boblen så briste, fordi vi holder fast i at dele kollektivt? Det er en vigtig debat, der skal tages, siger Ian Ayre.

Ifølge Ayre tager han og Liverpool FC emnet op næste gang de 20 klubber i Premier League mødes.

I Spanien, hvor klubberne forhandler tv-kontrakter individuelt, får Real Madrid og FC Barcelona hver lidt over en milliard kroner på deres individuelle, nationale tv-aftaler, mens Valencia og Atletico Madrid som nummer tre og fire hver får lidt over 300 millioner kroner.







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Henter FC København-spiller

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Trænerlegende stopper

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Kæk Wass: Han filmede!

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet