Liverpool vil bryde med Premier League

Liverpool FC vil gøre op med Premier Leagues kollektive tv-aftale og forhandle individuelle tv-aftaler fra 2013.



Den engelske Premier League har siden 1992 vokset sig stor og stærk takket være store tv-aftaler i og i det seneste årti uden for Storbritannien takket være enorme tv-aftaler, som de 20 klubber har delt relativt ligeligt imellem sig.

I de kommende år forventes det, at tv-aftalerne uden for Storbritannien takket være Premier Leagues popularitet bliver så store, at de overstiger det britiske tv-marked i værdi.

Og nu mener Liverpool FC, at det må være slut med, at Liverpool og de øvrige storklubber i Premier League deler deres indtægter så ligeligt med de mindre klubber i England.

– Hvis du er i Kuala Lumpur (Malaysias hovedstad, Red.), er der ikke nogen, der tegner abonnement med Astro eller ESPN for at se Bolton, og hvis der er, er de ikke ret mange. Derimod bliver flertallet abonnenter, fordi de vil se Liverpool, Manchester United, Chelsea eller Arsenal, siger Liverpools administrerende direktør Ian Ayre ifølge The Guardian.

– På et tidspunkt føler vi helt sikkert, at der er nødt til at ske en ombalancering, for det, vi rent faktisk gør, er at stille os selv dårligere imod andre store europæiske klubber.

– Hvis Real Madrid eller Barcelona eller andre store europæiske klubber får muligheden for virkelig at indfri deres potentielle internationale rettigheders værdi, hvor står Liverpool og Manchester United så? Skal vi bare dele, fordi vi skal være rare ved hinanden? Selve fænomenet Premier League vil blive truet. Hvis de (de udenlandske klubber, Red.) bare bliver større og større og tjener mere og mere, så vil alle spillerne begynde at sive i deres retning, og vil Premier League-boblen så briste, fordi vi holder fast i at dele kollektivt? Det er en vigtig debat, der skal tages, siger Ian Ayre.

Ifølge Ayre tager han og Liverpool FC emnet op næste gang de 20 klubber i Premier League mødes.

I Spanien, hvor klubberne forhandler tv-kontrakter individuelt, får Real Madrid og FC Barcelona hver lidt over en milliard kroner på deres individuelle, nationale tv-aftaler, mens Valencia og Atletico Madrid som nummer tre og fire hver får lidt over 300 millioner kroner.





LIVE

TransferLIVE: Real henter ombejlet angriber

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

Er de også færdige i OB?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘En trøstepræmie af en turnering’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FCK’s næste modstander i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt Superliga-rygte afvises

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Her er FC Midtjyllands vej i Europa