Liverpool vil bryde med Premier League

Liverpool FC vil gøre op med Premier Leagues kollektive tv-aftale og forhandle individuelle tv-aftaler fra 2013.



Den engelske Premier League har siden 1992 vokset sig stor og stærk takket være store tv-aftaler i og i det seneste årti uden for Storbritannien takket være enorme tv-aftaler, som de 20 klubber har delt relativt ligeligt imellem sig.

I de kommende år forventes det, at tv-aftalerne uden for Storbritannien takket være Premier Leagues popularitet bliver så store, at de overstiger det britiske tv-marked i værdi.

Og nu mener Liverpool FC, at det må være slut med, at Liverpool og de øvrige storklubber i Premier League deler deres indtægter så ligeligt med de mindre klubber i England.

– Hvis du er i Kuala Lumpur (Malaysias hovedstad, Red.), er der ikke nogen, der tegner abonnement med Astro eller ESPN for at se Bolton, og hvis der er, er de ikke ret mange. Derimod bliver flertallet abonnenter, fordi de vil se Liverpool, Manchester United, Chelsea eller Arsenal, siger Liverpools administrerende direktør Ian Ayre ifølge The Guardian.

– På et tidspunkt føler vi helt sikkert, at der er nødt til at ske en ombalancering, for det, vi rent faktisk gør, er at stille os selv dårligere imod andre store europæiske klubber.

– Hvis Real Madrid eller Barcelona eller andre store europæiske klubber får muligheden for virkelig at indfri deres potentielle internationale rettigheders værdi, hvor står Liverpool og Manchester United så? Skal vi bare dele, fordi vi skal være rare ved hinanden? Selve fænomenet Premier League vil blive truet. Hvis de (de udenlandske klubber, Red.) bare bliver større og større og tjener mere og mere, så vil alle spillerne begynde at sive i deres retning, og vil Premier League-boblen så briste, fordi vi holder fast i at dele kollektivt? Det er en vigtig debat, der skal tages, siger Ian Ayre.

Ifølge Ayre tager han og Liverpool FC emnet op næste gang de 20 klubber i Premier League mødes.

I Spanien, hvor klubberne forhandler tv-kontrakter individuelt, får Real Madrid og FC Barcelona hver lidt over en milliard kroner på deres individuelle, nationale tv-aftaler, mens Valencia og Atletico Madrid som nummer tre og fire hver får lidt over 300 millioner kroner.





På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Viborg FF – Sønderjyske

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Wolfsburg – Bayern

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Manchester City – Brentford

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Køber snart Brøndby-angriber

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag