Den engelske Premier League har siden 1992 vokset sig stor og stærk takket være store tv-aftaler i og i det seneste årti uden for Storbritannien takket være enorme tv-aftaler, som de 20 klubber har delt relativt ligeligt imellem sig.
I de kommende år forventes det, at tv-aftalerne uden for Storbritannien takket være Premier Leagues popularitet bliver så store, at de overstiger det britiske tv-marked i værdi.
Og nu mener Liverpool FC, at det må være slut med, at Liverpool og de øvrige storklubber i Premier League deler deres indtægter så ligeligt med de mindre klubber i England.
– Hvis du er i Kuala Lumpur (Malaysias hovedstad, Red.), er der ikke nogen, der tegner abonnement med Astro eller ESPN for at se Bolton, og hvis der er, er de ikke ret mange. Derimod bliver flertallet abonnenter, fordi de vil se Liverpool, Manchester United, Chelsea eller Arsenal, siger Liverpools administrerende direktør Ian Ayre ifølge The Guardian.
– På et tidspunkt føler vi helt sikkert, at der er nødt til at ske en ombalancering, for det, vi rent faktisk gør, er at stille os selv dårligere imod andre store europæiske klubber.
– Hvis Real Madrid eller Barcelona eller andre store europæiske klubber får muligheden for virkelig at indfri deres potentielle internationale rettigheders værdi, hvor står Liverpool og Manchester United så? Skal vi bare dele, fordi vi skal være rare ved hinanden? Selve fænomenet Premier League vil blive truet. Hvis de (de udenlandske klubber, Red.) bare bliver større og større og tjener mere og mere, så vil alle spillerne begynde at sive i deres retning, og vil Premier League-boblen så briste, fordi vi holder fast i at dele kollektivt? Det er en vigtig debat, der skal tages, siger Ian Ayre.
Ifølge Ayre tager han og Liverpool FC emnet op næste gang de 20 klubber i Premier League mødes.
I Spanien, hvor klubberne forhandler tv-kontrakter individuelt, får Real Madrid og FC Barcelona hver lidt over en milliard kroner på deres individuelle, nationale tv-aftaler, mens Valencia og Atletico Madrid som nummer tre og fire hver får lidt over 300 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle fortærer Faraoner
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER