Lovpriser Origi: Han er en af verdens bedste

Liverpool-assistenten kalder Divock Origi for en af verdens bedste afsluttere.



Divock Origi har aldrig rigtig fået forløst det potentiale, som Liverpool købte ham på, men derfor har han stadig givet Liverpool-fansene store oplevelser.

For eksempel da han scorede det famøse mål dybt inde i tillægstiden mod Everton, da han scorede to mål i mirakelcomebacket mod FC Barcelona, eller da han afgjorde Champions League-finalen med sin 2-0-scoring mod Tottenham. 

I denne sæson har han kun spillet to Premier League-minutter for Liverpool, men alligevel har han en stor stjerne hos klubbens trænerstab. Særligt hans afslutningsspil er verdensklasse. Det fortæller assistenttræner Pepijn Lijnders på et pressemøde forud for Liverpool EFL Cup-kamp onsdag mod Preston. 

– Divock er en af verdens bedste afsluttere. Han er en verdensklasse afslutter. For ham handler det bare om at finde de rigtige positioner. 

– Divock er vores topscorer i EFL Cuppen, og det, jeg kan lide ved ham og Taki (Minamino, red.), er, at selv om de ikke altid får chancen, så træner de alt, hvad de kan. De ser rigtig skarpe ud. Sidste sæson viste os, at vi har brug for alle vores spillere. Alle er nødt til at være parate. Hvis du vil spille for en stor klub, er du nødt til at træne så hårdt som de andre. Forbliv tålmodig og bliv ved med at træne, fortæller hollænderen. 

Divock Origi scorede en enkelt gang for Liverpool, da de i sidste runde vandt 3-0 over Norwich. Han lagde også op til et mål. I alt har han scoret 36 gange for den engelske klub. 





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På blokken til stort landstrænerjob

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘De har haft det værste transfervindue’