Lovpriser Origi: Han er en af verdens bedste

Liverpool-assistenten kalder Divock Origi for en af verdens bedste afsluttere.



Divock Origi har aldrig rigtig fået forløst det potentiale, som Liverpool købte ham på, men derfor har han stadig givet Liverpool-fansene store oplevelser.

For eksempel da han scorede det famøse mål dybt inde i tillægstiden mod Everton, da han scorede to mål i mirakelcomebacket mod FC Barcelona, eller da han afgjorde Champions League-finalen med sin 2-0-scoring mod Tottenham. 

I denne sæson har han kun spillet to Premier League-minutter for Liverpool, men alligevel har han en stor stjerne hos klubbens trænerstab. Særligt hans afslutningsspil er verdensklasse. Det fortæller assistenttræner Pepijn Lijnders på et pressemøde forud for Liverpool EFL Cup-kamp onsdag mod Preston. 

– Divock er en af verdens bedste afsluttere. Han er en verdensklasse afslutter. For ham handler det bare om at finde de rigtige positioner. 

– Divock er vores topscorer i EFL Cuppen, og det, jeg kan lide ved ham og Taki (Minamino, red.), er, at selv om de ikke altid får chancen, så træner de alt, hvad de kan. De ser rigtig skarpe ud. Sidste sæson viste os, at vi har brug for alle vores spillere. Alle er nødt til at være parate. Hvis du vil spille for en stor klub, er du nødt til at træne så hårdt som de andre. Forbliv tålmodig og bliv ved med at træne, fortæller hollænderen. 

Divock Origi scorede en enkelt gang for Liverpool, da de i sidste runde vandt 3-0 over Norwich. Han lagde også op til et mål. I alt har han scoret 36 gange for den engelske klub. 





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: FC København afviser millionbud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

FC København bekræfter transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Stor ændring i AGF?

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang