Lovpriser Origi: Han er en af verdens bedste

Liverpool-assistenten kalder Divock Origi for en af verdens bedste afsluttere.



Divock Origi har aldrig rigtig fået forløst det potentiale, som Liverpool købte ham på, men derfor har han stadig givet Liverpool-fansene store oplevelser.

For eksempel da han scorede det famøse mål dybt inde i tillægstiden mod Everton, da han scorede to mål i mirakelcomebacket mod FC Barcelona, eller da han afgjorde Champions League-finalen med sin 2-0-scoring mod Tottenham. 

I denne sæson har han kun spillet to Premier League-minutter for Liverpool, men alligevel har han en stor stjerne hos klubbens trænerstab. Særligt hans afslutningsspil er verdensklasse. Det fortæller assistenttræner Pepijn Lijnders på et pressemøde forud for Liverpool EFL Cup-kamp onsdag mod Preston. 

– Divock er en af verdens bedste afsluttere. Han er en verdensklasse afslutter. For ham handler det bare om at finde de rigtige positioner. 

– Divock er vores topscorer i EFL Cuppen, og det, jeg kan lide ved ham og Taki (Minamino, red.), er, at selv om de ikke altid får chancen, så træner de alt, hvad de kan. De ser rigtig skarpe ud. Sidste sæson viste os, at vi har brug for alle vores spillere. Alle er nødt til at være parate. Hvis du vil spille for en stor klub, er du nødt til at træne så hårdt som de andre. Forbliv tålmodig og bliv ved med at træne, fortæller hollænderen. 

Divock Origi scorede en enkelt gang for Liverpool, da de i sidste runde vandt 3-0 over Norwich. Han lagde også op til et mål. I alt har han scoret 36 gange for den engelske klub. 







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Dinamo tryner Thun 

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Bayern München på plads til Superliga-brag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Vil lokke superstjerne med monsterløn