Lovpriser Origi: Han er en af verdens bedste

Liverpool-assistenten kalder Divock Origi for en af verdens bedste afsluttere.



Divock Origi har aldrig rigtig fået forløst det potentiale, som Liverpool købte ham på, men derfor har han stadig givet Liverpool-fansene store oplevelser.

For eksempel da han scorede det famøse mål dybt inde i tillægstiden mod Everton, da han scorede to mål i mirakelcomebacket mod FC Barcelona, eller da han afgjorde Champions League-finalen med sin 2-0-scoring mod Tottenham. 

I denne sæson har han kun spillet to Premier League-minutter for Liverpool, men alligevel har han en stor stjerne hos klubbens trænerstab. Særligt hans afslutningsspil er verdensklasse. Det fortæller assistenttræner Pepijn Lijnders på et pressemøde forud for Liverpool EFL Cup-kamp onsdag mod Preston. 

– Divock er en af verdens bedste afsluttere. Han er en verdensklasse afslutter. For ham handler det bare om at finde de rigtige positioner. 

– Divock er vores topscorer i EFL Cuppen, og det, jeg kan lide ved ham og Taki (Minamino, red.), er, at selv om de ikke altid får chancen, så træner de alt, hvad de kan. De ser rigtig skarpe ud. Sidste sæson viste os, at vi har brug for alle vores spillere. Alle er nødt til at være parate. Hvis du vil spille for en stor klub, er du nødt til at træne så hårdt som de andre. Forbliv tålmodig og bliv ved med at træne, fortæller hollænderen. 

Divock Origi scorede en enkelt gang for Liverpool, da de i sidste runde vandt 3-0 over Norwich. Han lagde også op til et mål. I alt har han scoret 36 gange for den engelske klub. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

Belgien – Senegal

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Frankrig – Sverige

Her er 16.-delsfinalerne til VM