Det var næppe en del af planen, at Romelu Lukaku skulle udlejes efter blot én sæson, da Chelsea sidste sommer betalte Inter over 850 millioner kroner for belgieren.
Sådan er det dog gået, idet den svinedyre angriber nu er tilbage i Milano-klubben som lejesvend. Men på trods af de manglende mål i Chelsea-trøjen er der ingen tvivl om, at Lukaku var et godt indkøb af London-klubben – i hvert fald, hvis man spørger Antonio Conte.
– Vi taler om et stort bekøb for en spiller, og jeg synes også, at vi taler om en virkelig vigtig angriber på den globale scene. Men nogle gange opstår der situationer udenfor banen, og jeg vil sige, at Romelu havde to år i Milano, hvor han var kongen. Fansene var meget passionerede omkring, og jeg tror, at han er en fyr, der har brug for den slags. Og derfor ønskede han at vende tilbage til Milano, lyder det således, ifølge The Telegraph, fra Conte forud for søndagens Premier League-brag mellem Chelsea og Tottenham.
– Men det var helt sikkert et godt indkøb af Chelsea. Som I ved er der spillere, der har brug for mere tid til at gøre en forskel. Men han var helt sikkert et godt indkøb af Chelsea. Han har potentialet til at spille i Premier League. Jeg husker meget tydeligt, da han spillede i begyndelsen af sidste sæson. Han spillede rigtig godt, og jer i medierne sagde, at Lukaku så virkelig stærk ud.
– Der er mange ting, der kan få selvtilliden til at falde. Nu er det rette for at spille for en vigtig klub i Italien, så han kan få selvtilliden tilbage. Men vi taler om en virkelig vigtig og god angriber.
Romelu Lukaku og Inter indleder i aften Serie A-sæsonen med en udekamp mod Morten Hjulmand og Lecce.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
Don Ø: Mange rystede på hovedet
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Schweiz – Colombia
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
MEDIE