– Lukaku var et godt indkøb for Chelsea

Romelu Lukaku fik ikke spillet sig ind i hjerterne hos særligt mange Chelsea-fans i sidste sæson, men ifølge Antonio Conte var indkøbet af belgieren en god transfer for Chelsea.



Det var næppe en del af planen, at Romelu Lukaku skulle udlejes efter blot én sæson, da Chelsea sidste sommer betalte Inter over 850 millioner kroner for belgieren. 

Sådan er det dog gået, idet den svinedyre angriber nu er tilbage i Milano-klubben som lejesvend. Men på trods af de manglende mål i Chelsea-trøjen er der ingen tvivl om, at Lukaku var et godt indkøb af London-klubben – i hvert fald, hvis man spørger Antonio Conte. 

– Vi taler om et stort bekøb for en spiller, og jeg synes også, at vi taler om en virkelig vigtig angriber på den globale scene. Men nogle gange opstår der situationer udenfor banen, og jeg vil sige, at Romelu havde to år i Milano, hvor han var kongen. Fansene var meget passionerede omkring, og jeg tror, at han er en fyr, der har brug for den slags. Og derfor ønskede han at vende tilbage til Milano, lyder det således, ifølge The Telegraph, fra Conte forud for søndagens Premier League-brag mellem Chelsea og Tottenham. 

– Men det var helt sikkert et godt indkøb af Chelsea. Som I ved er der spillere, der har brug for mere tid til at gøre en forskel. Men han var helt sikkert et godt indkøb af Chelsea. Han har potentialet til at spille i Premier League. Jeg husker meget tydeligt, da han spillede i begyndelsen af sidste sæson. Han spillede rigtig godt, og jer i medierne sagde, at Lukaku så virkelig stærk ud. 

– Der er mange ting, der kan få selvtilliden til at falde. Nu er det rette for at spille for en vigtig klub i Italien, så han kan få selvtilliden tilbage. Men vi taler om en virkelig vigtig og god angriber. 

Romelu Lukaku og Inter indleder i aften Serie A-sæsonen med en udekamp mod Morten Hjulmand og Lecce. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby med transferscoop?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Elfenbenskysten – Norge

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald