Det var næppe en del af planen, at Romelu Lukaku skulle udlejes efter blot én sæson, da Chelsea sidste sommer betalte Inter over 850 millioner kroner for belgieren.
Sådan er det dog gået, idet den svinedyre angriber nu er tilbage i Milano-klubben som lejesvend. Men på trods af de manglende mål i Chelsea-trøjen er der ingen tvivl om, at Lukaku var et godt indkøb af London-klubben – i hvert fald, hvis man spørger Antonio Conte.
– Vi taler om et stort bekøb for en spiller, og jeg synes også, at vi taler om en virkelig vigtig angriber på den globale scene. Men nogle gange opstår der situationer udenfor banen, og jeg vil sige, at Romelu havde to år i Milano, hvor han var kongen. Fansene var meget passionerede omkring, og jeg tror, at han er en fyr, der har brug for den slags. Og derfor ønskede han at vende tilbage til Milano, lyder det således, ifølge The Telegraph, fra Conte forud for søndagens Premier League-brag mellem Chelsea og Tottenham.
– Men det var helt sikkert et godt indkøb af Chelsea. Som I ved er der spillere, der har brug for mere tid til at gøre en forskel. Men han var helt sikkert et godt indkøb af Chelsea. Han har potentialet til at spille i Premier League. Jeg husker meget tydeligt, da han spillede i begyndelsen af sidste sæson. Han spillede rigtig godt, og jer i medierne sagde, at Lukaku så virkelig stærk ud.
– Der er mange ting, der kan få selvtilliden til at falde. Nu er det rette for at spille for en vigtig klub i Italien, så han kan få selvtilliden tilbage. Men vi taler om en virkelig vigtig og god angriber.
Romelu Lukaku og Inter indleder i aften Serie A-sæsonen med en udekamp mod Morten Hjulmand og Lecce.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE